Un mic vis: casă din bambus

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/12/15, 20:35

Ahmed a scris:Îmi amintesc de o moară de făină care a avut probleme cu cernele sale de făină: sistemul este fixat pe tije și mișcarea este destul de asemănătoare (din câte am înțeles) cu cea care se face manual; a încercat diferite calități de oțel, materiale compozite, fibră de sticlă, nimic nu a durat mult și, până la urmă, simple tije de bambus s-au dovedit a fi soluția!


este clasic la morile de faina: aceste site oscilante se numesc planschisters: sunt suspendate de tije flexibile de lemn

la combinele de recoltat exista acelasi principiu cu lamele de otel... iar lamele de otel se sparg mai des decat lamele de lemn ale planschisterului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/12/15, 20:40

Bambusul nu mi se pare mai puțin durabil decât lemnul obișnuit: am recuperat o parte dintr-o groapă de gunoi și l-am depozitat sprijinit de un perete, vârful poate la adăpost de acoperiș, iar partea de jos de vreme rea... Nu am avut ocazia să folosesc repede, este acolo de 15 ani și încă are o rezistență bună

bambusul are un mare avantaj față de lemnul de copac: nu este nevoie de o fabrică de cherestea pentru a face grinzi, trebuie doar să alegi bambusul cu diametrul potrivit.

văzând rezistența acestui bambus recuperat, mă face să îmi doresc să cresc unele pentru a avea altele noi

in sfarsit nu exista un singur lemn, intre brad si salcam rezistenta la putregai este cu totul alta... imi imaginez ca sunt si diferite tipuri de bambus
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 14/12/15, 21:45

Există tot felul de bambus, de dimensiuni și diametre diferite, rădăcinile sunt invazive în subteran, au nevoie de umiditate bună pentru a crește foarte repede, dar rămân în viață în secetă, iar cele pe care le am, stâlpi lungi și solidi, se usucă prea mult afară între violente. umede și uscate, crapă pe lungimea lor și sunt cel mai bine păstrate în interior.

Rădăcinile se transplantează ușor, fără a cumpăra!!

Ca tijă solidă, este mai ușoară decât aluminiul, mai flexibilă, pentru tăierea departe cu ferăstrăul la capăt, chiar și pentru crengi mari, sau tăietoare de frânghie, ieftine, ideale pentru tăiere, pentru că sunt cele mai ușoare posibile.

Foarte bun pentru rame flexibile de corturi ușoare.

Pentru schele in China este spectaculos in bambus mari pe zgarie-nori cu ligaturi!!

Larvele și insectele noastre europene nu invadează bambusul, spre deosebire de pinii transformați în brânză elvețiană.
Dernière édition alin dedeleco 14 / 12 / 15, 21: 53, editate 2 ori.
0 x
Tiazolinonă neurotoxice pentru a le evita, a pus peste tot, nebunie, omorând cel puțin ppm, bacteriile si neuronii, care multiplica Alzheimer !!
Albinele dispar pesticidele, Roundup, stați și ucideți-ne încet. http://www.pollinis.org/petitions/petit ... noides.php
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/12/15, 21:51

Cu excepția faptului că pentru diametre mari, puține speranțe sunt la latitudinile noastre: alegând un soi gigant, obținem 9 m înălțime față de 30 m în Vietnam...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115