Realitatea virtuală va fi în curând descoperită

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 23/01/16, 20:30

Un articol interesant despre starea tehnologiei VR și posibilitățile de dezvoltare la începutul anului 2016: http://datanews.levif.be/ict/actualite/ ... 53539.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Christophe » 14/04/16, 22:09

Iată tipul de idee interesantă pe care o permite realitatea virtuală:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10153557638210963
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Christophe » 26/04/16, 10:04

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Christophe » 30/04/16, 11:03

Un comentariu găsit la un test de rachetă occulus: http://www.lesnumeriques.com/casque-rea ... /test.html

Este frumos, dar este totuși Facebook:
https://slice42.com/accessoires/2016/04 ... ift-37282/

Îmi place secțiunea 6 din condițiile de utilizare ... dacă ați vrut să câștigați bani pe ea prin youtube sau altul, circulați, nu aveți nimic de făcut ...
https://www.oculus.com/fr/legal/terms-of-service/


La Facebook, sunt cu adevărat ticăloși ... dar a trecut mult timp (de la început, de fapt) când își tratează utilizatorii ca sclavi (conținut generat gratuit, profituri astronomice obținute de ei, este versiunea sclaviei 2.0)

Pentru a rezuma, aceasta dă acest lucru atunci când noi cucui este un sclav pentru FuckBook și filialele sale:

Imaginați-vă că Apple își rezervă dreptul de a utiliza, gratuit, tot conținutul pe care l-ați putea crea cu Mac-ul dvs. și acest lucru perpetuu și fără ca dvs. să vă puteți opune. Nebun, nu? Totuși, exact asta planifică Oculus pentru Oculus Rift, căștile VR.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Capt_Maloche » 01/05/16, 23:08

Am testat TITAN of Space, este destul de uimitor :P computer-electronic-electricitate / titanii-spațiului-explorează-sistemul-solar-în-realitate-virtuală-t14696.html

Raportul de dimensiuni dintre planete și soare, mișcarea în sistemul solar face sincer bun pe smartphone (pentru mine Galaxy Note 4) este mai bine să ai un ecran cu definiție mai mare decât full HD și, bineînțeles, cartonul din carton

08320652-photo-google-cardboard-ban.jpg


titani-de-spațiu.png
1 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de sen-no-sen » 02/05/16, 10:37

În ciuda entuziasmului general pentru această nouă tehnologie, cred că ar fi potrivit să-i informăm viitorul public despre riscurile potențiale pe care le reprezintă pentru vedere.
Am încercat Echipament Samsung (ca să nu-l citez) de la un coleg de muncă și trebuie să recunosc că am simțit foarte repede o tulburare a ochilor care m-a determinat foarte repede să opresc această experiență ...
Nu cred că acest lucru nu are un efect (negativ) asupra vederii.
Mai mult, anumite aplicații ar trebui dezvoltate pentru a corecta miopia, dovadă că un astfel de dispozitiv poate duce la modificări.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Christophe » 02/05/16, 13:39

Nimic de raportat la nivelul ochilor mei, totuși am o mică miopie (-1 în fiecare ochi).
Folosesc căști VR fără ochelari.

Pe de altă parte, se știe că VR poate provoca amețeli și greață: creierul se luptă să integreze lipsa de mișcare și accelerare a corpului în raport cu procesarea vederii. Acest lucru este valabil mai ales „când mergem” (fără să mergem) în realitatea virtuală, cum ar fi jocurile FPS.

Nu am simțit nimic în special când am stat 50 de minute la rând Titanii spațiului, a fost de departe cea mai lungă experiență VR. Poate pentru că nu „umblăm” ...

Merită un subiect pe care îl voi crea.

ps: Nu inteleg ultima ta propozitie? Te poți dezvolta?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Christophe » 02/05/16, 13:45

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Realitatea virtuală va fi în curând descoperită




de Obamot » 02/05/16, 17:14

Un răspuns modest vă așteaptă în noul fir Sen-no-Sen.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132