Energia gri a solarului fotovoltaic? Profitabil?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/07/14, 00:41

într-adevăr nu arată suficient pentru a vedea un principiu util

fotosinteza este eficientă pentru a produce biomasă, dar nu văd cum să trec la electricitate ca o baterie

dar oricare ar fi biomasa este și mai interesantă, deoarece poate fi ușor stocată: ușor de ars iarna ceea ce a crescut vara

compararea a ceea ce crește într-un câmp cu electricitatea aceleiași suprafețe în fotovoltaic este instructivă

fotosinteza mea preferată este pădurea: crește de la sine și tăiem lemnul când vrem, dar nu am o cifră sigură asupra cantității de lemn care crește pe an și pe unitate de suprafață

ultima cifră pe care am văzut-o: producția de fân în pajiști: 5 tone la hectar ... dacă s-ar transforma în energie cu un randament de 100% ar fi de 50 de ori mai mică decât energia produsă de fotovoltaice pe aceeași suprafață

cu excepția faptului că fânul crește singur și poate fi stocat, în timp ce electricitatea nu poate fi stocată și trebuie să plătiți un preț ridicat pentru panouri înainte de a le pune jos

dacă am de făcut o suprafață mare de clădire, va fi un acoperiș verde: aproape la același preț ca și alte mijloace de acoperire și poate fi productiv prin nu știu ce cultură

algele sunt mai productive decât vegetația, dar mai scumpe de instalat: rezervoarele nu cresc singure: începe să semene cu fotovoltaice pe care trebuie să le plătiți scump pentru construcție

un rezervor plin cu alge este transparent: dar dacă este transparent, este pentru că nu este suficient de gros pentru a captura totul

pentru a folosi lumina, precum și un câmp sau o pădure, aveți nevoie de o adâncime mare de apă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/07/14, 13:56

Producția de biomasă a pădurii este extrem de variabilă! Pădurile ocupă în general zone foarte sterpe. Productivitatea variază de la 0 la zece tone de substanță uscată (DM) pe ha.

O cereală „intensivă” atinge, de asemenea, doar pentru cereale, zece până la doisprezece tone pe hectar la 85% DM. Deci, din nou, nu mari, 10 t DM pe ha pe an. Există, de asemenea, câteva tone de frunze / tulpini

Încercările de culturi de plop cu rotație foarte scurtă produc, de asemenea, 9 t DM / ha ...

Lucerna atinge cu ușurință aceste cifre în al doilea an, fără prea multă fertilizare !

Pe scurt, cu 10 tone de DM, aceasta reprezintă aproximativ 50 kWh pe an.

Panourile fotovoltaice, este de un ordin de mărime de 1 kWp pe ha [ținând cont de faptul că nu ocupăm 000% din suprafață] sau 100 milion kWh produs an de an. .

Deci da, este de aproximativ 50 de ori mai puțin puternic! Dar este natural și „se construiește singur!”
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 03/07/14, 20:21

Pentru a reveni la 100g de CO2, presupun că este cu actualul mix european. Dacă producem panourile cu electricitate regenerabilă, nu mai sunt 100g, dar mult mai puțin. Ce cerc virtuos.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/07/14, 20:30

Sunt de acord că numărarea energiei consumate pentru fabricarea celulelor fotovoltaice nu este foarte importantă

pentru cei care au bani de cheltuit, este mai bine să cheltuiască totul ca turist în întreaga lume sau să pună fotovoltaic pe acoperiș?

cheltuielile de energie pot fi aceleași, dar rezultatul pentru anii următori va fi complet diferit
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Energia gri a solarului fotovoltaic? Profitabil?




de BaudouinLabrique » 16/02/18, 18:53

Christophe a scris:Prin urmare, ar dura 2700/180 = 15 ani pentru ca energia cenușie a unui panou solar fotovoltaic să fie rentabilă conform acestei aproximări care este, cred, cel puțin sper, plină de ipoteze prea mari (prea pesimiste)!


« Elle [energie gri] nAflăm că timpul de recuperare a energiei unui sistem fotovoltaic complet
(module, dar și cabluri, cadre și instrumente electronice),
variază între 19 și 40 de luni în funcție de cantitatea de lumină solară pentru un sistem montat pe acoperiș
și între 32 și 56 de luni pentru un sistem montat frontal (vertical)
".
(Revizuirea REACTIF a regiunii valone
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Energia gri a solarului fotovoltaic? Profitabil?




de Christophe » 17/02/18, 12:03

Ceea ce rămâne cu sfârșitul raționamentului meu ... bazat pe ipoteze aspre (metoda generică) ca un memento!

Christophe a mai scris:De exemplu, luând 5% din costul vânzării = energie, sau de 6 ori mai puțin, am reveni la 15/6 = 2.5 ani.

Dar cred că este mai mult de 5% ...


Acest lucru rămâne cu documentul pe care îl citați, cifre confirmate și de alte studii!

Așadar, vă rugăm să nu încercați să trolați acest lucru forum...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Energia gri a solarului fotovoltaic? Profitabil?




de BaudouinLabrique » 17/02/18, 14:22

În plus, iată ce a postat acest poster un alt subiect
a scris:(...) centrala Mont-Soleil (...) Durata de viață a acestora se poate prelungi până la 40 de ani. Iar puterea instalației scade doar 0,2% până la 0,3% pe an.
(...)
În Lausanne, instalația situată sub Pont Chauderon a înregistrat o scădere a puterii maxime cu mai puțin de 10% în 26 de ani. Când a fost construită în 1991, sa estimat că după 20 de ani puterea ar fi scăzut cu 20%.
(...)
În Jungfraujoch (BE), la o altitudine de aproape 3500 m, o instalație frontală este supusă unor condiții extreme: conform Swisssolair, reducerile de randament sunt abia detectabile, în jur de 0,05% pe an.

Iată, pe lângă experiența mea profesională, o lecție crucială și importantă de învățat:
cu cât panourile beneficiază de o temperatură rece (așa cum se întâmplă în munți), cu atât durează mai mult și, prin urmare, cu atât sunt răcite de un sistem automat (vezi intervenția mea în acest sens subiect).

Amintiți-vă, producția este de asemenea stimulată: producția mea din ultimele zile arată că ieri, de exemplu (aproape toată ziua, însorită), am produs 60kWH (9.810 Wp tracker sau tracker.
Vara, în timp ce beneficiem de mai multe ore de soare, pe vreme foarte caldă rareori atingem același scor.

În acest fel, amprenta gri a unei instalații fotovoltaice de calitate este atunci și mai neglijabilă, având în vedere durata sa de viață excepțională (amintind că aceasta poate produce încă mult după 40 de ani și răcirea automată a panourilor face posibilă și limitarea foarte mare a îmbătrânirii sale. ).
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87