Casă autonomă din punct de vedere ecologic și energetic

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/11/06, 22:04

:| Mă îndoiesc că performanța unui astfel de compresor este „ecologică”.
Acest grup „mic” funcționează în 380v și trebuie cel puțin să aibă nevoie de 2 sau 3Kw pentru a împinge agentul frigorific (freon?), Ca să nu mai vorbim de zgomot, volum ...

Încă prefer să cumpăr un invertor de aer condiționat (R405) fabricat în China la 600 € incl. Am făcut calculul, se plătește singur în 2 sau 3 ani comparativ cu o aer condiționat „totul sau nimic” la 200 € incl.

Dar totuși ești în afaceri ... 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 27/11/06, 00:13

Da, este sigur.
O idee frumoasă pe hârtie, dar în realitate foarte greu de realizat.
Această unitate mică de frigider este de tip deschis și funcționează pe R22.
R404a R407C sau R410 pot funcționa în acest tip de compresor doar schimbând uleiul.
Singura problemă este că garniturile de spinnaker nu vor reține moleculele fine ale acestor fluide noi și va fi necesar să se completeze în mod constant cu lichid de refrigerare.
Vom fi păstrat stratul de ozon eliminând R22, dar am accentuat efectul de seră pierzând R404 sau altele ...

A fost să răspund la o întrebare care mi s-a pus acum ceva timp.
Mi s-a părut că a fost GREGNENE într-un alt subiect, dar cu siguranță mă înșel.
Tipul a vrut să facă o pompă de căldură rotitoare folosind forța râului care curge în grădina sa.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 78