În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 06/04/20, 11:28

Moindreffor a scris:bălegarul de cal este foarte puțin fân digerat atât de excelent pentru grădina de legume singura problemă este că nu are nicio acțiune asupra buruienilor, dimpotrivă, deci dacă nu aveți fobia de buruiana începe

după ce nu sunteți întotdeauna obligat să spuneți că este să puneți pe grădina de legume și nu puteți să comandați timp de 2 ani la un moment dat, mărește bugetul poate, dar mai degrabă decât fânul de lux. .


[ai grijă, sunt o trufă]

Vrei să spui că pot folosi gunoiul de grajd ca fânul, într-un strat gros? Dacă vreau să pun cartofi, să-i dau jos și să-i acopăr cu gunoi de grajd? Nu mi-e frică de buruieni, am copii cărora le place să tragă lucrurile în sus.

Did67 a scris:
Ea nu paie ????

Gunoiul de grajd proaspăt păiat este o opțiune bună. Ploaia spală gunoiul de grajd și lasă paie la suprafață... Un pic mai sărac decât fânul pur...


[Sunt încă o trufă : Cheesy: ]

Mulci ce? Are doi cai într-o poiană, sunt acolo tot timpul anului, uneori au fân, dar de cele mai multe ori pasc pe luncă. După cum spune ea, „ei mănâncă, ei ciocănesc”. Și ea ridică „caga” în pajiște. Nu am văzut niciun pai, dar aș fi putut trece fără să-mi dau seama.
0 x
Astăzi există desert.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Moindreffor » 06/04/20, 11:46

excrementele de paie sunt cele din cutii, nu cele adunate pe pajiște,
foloseste in loc de fan, dar nu ca fanul, deci intr-un strat, dar nu la fel de gros, ai grija ca nu merge la toate

pentru cartofi ai nevoie de un strat gros de acoperire pentru ca cartofii devin verzi la lumina
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 07/04/20, 19:54

Mulțumesc pentru explicații!
Deci fără gunoi de grajd. Și în ceea ce privește livrarea și pentru anul viitor, de fapt toți cei care au acceptat livrarea au făcut-o pentru cel puțin 70 de ghete, sau 15 ani de stoc : Lol:
Inainte de izolare mi-a venit ideea de a reuni fenoculturii locali pentru a pune in comun o livrare... care sa fie continuata pentru sezonul urmator sper!
0 x
Astăzi există desert.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138