Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de ENERC » 28/10/20, 19:15

Did67 a scris:De fapt am avut ideea de a face un „adăpost” (protecție solară) pe poteca care duce la Potager du Laesseux. Tot din motive „educative”. Mulți oameni trec acolo. Dacă asta le poate da o idee bună ...

Dar mi-aș plăti o conexiune de reglementare. Nu cred că putem generaliza flibusteria. Dacă fiecare poate face orice dorește când este total autonom (nu este conectat), cred că este oarecum ipocrit să te conectezi atunci când este convenabil, dar să nu te joci după reguli când este mai ușor. Aceasta nu este „filozofia” mea. Sau sunt „în” și accept constrângerile în vigoare (sunt în companie, deci plătesc impozite - chiar dacă nu este plăcut în sine!). Sau sunt „afară”. Și fac ce vreau. Sunt, din păcate, „în”. Deci accept ... Și plătesc !!!!

Când trebuie să plătiți pentru a vă oferi electricitatea gratuit și, în plus, Linky contează în ambele direcții ... Ne râde.
De ce trebuie să plătim producătorul TURPE când plătim deja pentru Linky care contează în ambele direcții ????

Ni s-a vândut Linky ca revoluție pentru că contează energia în ambele direcții ... dar trebuie să plătești .... pentru o citire la distanță?

Mai mult, Franța este foarte limitată în ceea ce privește legislația europeană pe acest subiect:
Franța se află în contradicție cu acest nou text
European? „Va reveni Comisiei Europene să judece”, răspunde
Arnaud Gossement, avocat specializat în mediu și consiliere
de Enerplan. „Directiva este un instrument care stabilește obiective, dar
lasă statele să aleagă mijloacele pentru a realiza acest lucru. Este clar că impozitarea franceză astăzi nu încurajează autoconsumul. Cu toate acestea, și statele membre au dreptul, conform unei alte directive
Uniunea Europeană pe piața internă de energie electrică, cu spațiu de manevră
important pentru a asigura finanțarea rețelei lor de energie electrică. " Pentru
apărarea autoconsumului, Enerplan intenționează să depună un
plângere de încălcare la Comisia Europeană. Știind
Statele membre au la dispoziție 18 luni pentru a se conforma directivei,
Negocierile Turpe 6 vor veni cu siguranță la momentul potrivit
pentru a corecta lovitura


O sicetaitsimple - invertorul și cutia de protecție electrică sunt incluse. Vă conectați direct la un 16A. Chiar dacă înseamnă găurirea peretelui, s-ar putea la fel de bine să realizați o priză dublă: una pentru mașină și una pentru invertor (impermeabil desigur)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 28/10/20, 19:25

Enerc a scris:O sicetaitsimple - invertorul și cutia de protecție electrică sunt incluse. Vă conectați direct la un 16A. Chiar dacă înseamnă găurirea peretelui, s-ar putea la fel de bine să realizați o priză dublă: una pentru mașină și una pentru invertor (impermeabil desigur)


Neînțeles .... Sosești panouri (în curent continuu), străpungi peretele (până atunci e în regulă) și după ce se întâmplă?
O mică diagramă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 28/10/20, 19:32

Am înțeles că ai ajuns într-o cutie, din PV, cu un invertor în ea. Cablul dintr-o priză de 16 A repatriază electricitatea (și îmi imaginez că dă semnalul pentru sincronizare). Deci, repatriați energia în 230 V (amperaj mai mic, deci secțiune mai mică). Imi imaginez si sper, de asemenea, ca in absenta excitatiei de catre retea, invertorul taie pentru a nu electriza pe cineva care intervine in retea ???
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 28/10/20, 20:05

Did67 a scris:Am înțeles că ai ajuns într-o cutie, din PV, cu un invertor în ea. Cablul dintr-o priză de 16 A repatriază electricitatea (și îmi imaginez că dă semnalul pentru sincronizare). Deci, repatriați energia în 230 V (amperaj mai mic, deci secțiune mai mică). Imi imaginez si sper, de asemenea, ca in absenta excitatiei de catre retea, invertorul taie pentru a nu electriza pe cineva care intervine in retea ???


Ei bine, nu înțeleg, de aici întrebarea mea. Pentru că Enerc scrie „Chiar dacă înseamnă găurirea peretelui, s-ar putea la fel de bine să realizați o priză dublă: una pentru mașină și una pentru invertor (impermeabil desigur)",
O mică diagramă ar fi mai instructivă decât discursurile lungi, sincer, nu înțeleg nimic despre această poveste „dublă”. Nici măcar la locația invertorului.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de ENERC » 29/10/20, 08:46

sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:Am înțeles că ai ajuns într-o cutie, din PV, cu un invertor în ea. Cablul dintr-o priză de 16 A repatriază electricitatea (și îmi imaginez că dă semnalul pentru sincronizare). Deci, repatriați energia în 230 V (amperaj mai mic, deci secțiune mai mică). Imi imaginez si sper, de asemenea, ca in absenta excitatiei de catre retea, invertorul taie pentru a nu electriza pe cineva care intervine in retea ???


Ei bine, nu înțeleg, de aici întrebarea mea. Pentru că Enerc scrie „Chiar dacă înseamnă găurirea peretelui, s-ar putea la fel de bine să realizați o priză dublă: una pentru mașină și una pentru invertor (impermeabil desigur)",
O mică diagramă ar fi mai instructivă decât discursurile lungi, sincer, nu înțeleg nimic despre această poveste „dublă”. Nici măcar la locația invertorului.

Did67 are totul: un invertor solar cu autoconsum sincronizează rețeaua. În Franța, trebuie să respecte standardul VDE0126:
- O deconectare rapidă în mai puțin de 0.2 s este solicitată dacă tensiunea RMS depășește intervalul [80%; 115%] din valoarea sa nominală (230 V), adică [184 V; 264.5 V]
- Dacă valoarea tensiunii RM depășește pentru o perioadă lungă de timp (de obicei 10 minute) valoarea de 110% din tensiunea nominală la punctul de livrare (230 V), dispozitivul trebuie să se separe și de rețeaua de distribuție
- Intervalul de frecvență trebuie să rămână în intervalul [47.5 Hz; 50.2 Hz]


Deci invertorul se oprește în 0,2 secunde dacă nu mai vede rețeaua stabilă la terminalele sale.

Punem invertorul la poalele panourilor solare din exterior cu cutia sa de protecție AC și spunem că cablul de curent alternativ îl conectează la un punct aflat în suport a tabloului de distribuție. De ce în suport ? trebuie să fie în spatele protecțiilor de 30 mA ale întrerupătorului diferențial.
Deci, cablarea pe placa de distribuție sau conectarea la o priză este exact același lucru.
Mai ales când vorbim despre 2000 W de vârf solar, deci în practică 1500 W la ieșirea invertorului.
jointes pièces
autoconso.png
autoconso.png (51.84 KiB) Vizualizat de 3355 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 29/10/20, 10:19

Vă mulțumim pentru aceste informații.

Aș studia acest lucru cu atenție înainte de a lua măsuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 29/10/20, 10:22

sicetaitsimple a scris:
Ei bine, nu înțeleg, de aici întrebarea mea. Pentru că Enerc scrie „Chiar dacă înseamnă găurirea peretelui, s-ar putea la fel de bine să realizați o priză dublă: una pentru mașină și una pentru invertor (impermeabil desigur)",
O mică diagramă ar fi mai instructivă decât discursurile lungi, sincer, nu înțeleg nimic despre această poveste „dublă”. Nici măcar la locația invertorului.


Ben doi luați unul lângă celălalt.

Pe unul, conectați invertorul (ca un aspirator). Setul dvs. PV, inclusiv invertorul, este un „accesoriu electric conectat la o priză din rețeaua dvs.

Pe de altă parte, vă veți conecta EV-ul. Pentru a nu vă deconecta kitul PV ...

Mașina și trusa dvs. sunt afară. Pentru a vă adapta dacă îl parcați în garaj!

Asta am înțeles.
Dernière édition alin Did67 29 / 10 / 20, 10: 44, editate 1 ori.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2675

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de sicetaitsimple » 29/10/20, 10:39

OK, am înțeles, mulțumesc amândurora.
Într-adevăr, Enerc a presupus că conexiunea mașinii și sosirea de la invertor se aflau fizic în același loc, pe care nu îl integrasem în reprezentarea mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Did67 » 29/10/20, 11:41

Aceste informații, care nu sunt luate în considerare suficient, mi se par:

"Într-adevăr, companiile, responsabile pentru mai mult de jumătate din achizițiile de mașini electrice, contribuie la alimentarea pieței second hand, care este crucială pentru majoritatea gospodăriilor."
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Mașini electrice: preț pentru viitor (Tesla S, GM Bolt)




de Christophe » 15/03/21, 09:38

Vine primavara: transport-electric / review-uri-dacia-spring-the-low-cost-electric-car-renault-is-the-test-and-return-of-experience-t16791.html

Presa franceză a primit deja câteva modele de testare ... disponibile pentru clienți în toamnă (numărul livrărilor la sfârșitul anului probabil ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 188