Încărcarea unei mașini electrice

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 19/06/15, 09:06

hi,

Nissan NV200 are o versiune utilitare numită „evalia”

Acest vehicul este o furgonetă bună, care transportă 24 kWh de energie. Cu o viteză de 70 km/h, poți parcurge în jur de 150 km.

Este derivat din Nissan Leaf, care este o platformă bine dovedită până acum;
http://www.automobile-propre.com/voitur ... n-e-nv200/

Într-adevăr, materialul pe care l-ați găsit, „asta e ideea”, încărcarea standard Nissan consumă 3 kW.

Aveți grijă, totuși, să supradimensionați câmpul fotovoltaic. A avea cel puțin 5000 Wc poate nu ar fi un lux... pentru că va fi necesar garanție 3000W timp de 8 ore.

Dacă vrei să parcurgi 3000 km, îți ia 20 de zile, fiind optimist.

Îți vei petrece viața într-un impas; toată ziua pentru a vă încărca mașina, apoi veți conduce 2 până la 3 ore noaptea, pentru a vă folosi cei 24 kWh / 150 km.

Prietene, poți călări noaptea, dar vei găti pe loc ziua :P Nu voi veni cu tine : Mrgreen:

Mai serios, nu știu cum va reacționa vehiculul la această căldură foarte mare. Ar trebui să oferiți câțiva ventilatoare suplimentare, nu pentru dvs., pentru toate „punctele fierbinți” electronice.

Bateriile și panourile ar trebui să țină... Atenție la siguranța electrică a vehiculului, nu știi niciodată dacă vrei să avansezi peste 50°C de exemplu.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/06/15, 09:17

Ah, asta e concret. : Mrgreen:
Australia este locul de joacă ideal pentru acest tip de călătorie. 8)

Ai de gând să o faci ca parte a Provocarea solară mondială. :?:

Oprirea pentru a încărca este limitatoare în ceea ce privește distanța parcursă zilnic.
În Australia, trebuie să încărcați în timp ce conduceți, ceea ce limitează încălzirea panourilor și pierderea eficienței acestora.
Timpul petrecut la încărcare în timp ce staționează se pierde în km parcurși și condus noaptea, astfel încât farurile aprinse consumă energie, dar reduc cerințele de aer condiționat.

Personal, as acoperi intregul vehicul cu panouri:
- Rigide de înaltă performanță pe portbagaj (trecere a aerului sub panouri)
- Moale pe capotă și uși
- Rigid sau flexibil pe panourile laterale și din spate ale e-NV200

Problema cu încărcarea solară a bateriilor cu litiu constă în managementul bateriei controlat de BMS.
Din acest motiv, ideea de a folosi un kit de extindere a autonomiei comparabil cu cele montate pe Toyota Hybrids este destul de relevantă.
Desigur, trebuie să calculați capacitatea de stocare-tampon cât mai precis posibil pentru a nu pierde greutatea și a putea folosi toată prețioasa exploatare solară pe care o veți capta.

Nu stiu daca bugetul tau include logistica, dar tot mi se pare insuficient.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 19/06/15, 09:23

Citro are dreptate: este mai bine să conduci în timpul zilei, când soarele strălucește.

Kitul despre care vă vorbește Citro este un Range Extender Lithium.

În general, pachetul are o tensiune destul de joasă (24 sau 48V), astfel încât să poată fi conectat la baterii prin intermediul unui regulator de încărcare.

Apoi, un booster ridică tensiunea la câteva sute de V (în general între 100 și 200), tensiunea pachetului principal al vehiculului, prin injectarea unui curent substanțial constant.

Aceste truse sunt rare, nu întotdeauna foarte fiabile. Încă o dată, sunt îngrijorat de căldură care va face ca, de exemplu, electronica BMS-ului să se deplaseze...

Într-adevăr, bugetul tău pare foarte moderat și mai ales te vei confrunta cu probleme tehnice.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Încărcarea unei mașini electrice




de thibr » 15/01/21, 19:32


Mașina electrică necesită soluții inovatoare de încărcare electrică. Cum pot entitățile mici să compenseze dezertarea marilor grupuri industriale pentru a construi un viitor electric durabil și echitabil?
Aceasta este întrebarea la care voi răspunde prin prezentarea unei soluții inovatoare din Alsacia: SmartGreenCharge!
1 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Încărcarea unei mașini electrice




de ENERC » 16/01/21, 09:44

thibr a scris:https://www.youtube.com/watch?v=M27KeB0BysY
Mașina electrică necesită soluții inovatoare de încărcare electrică. Cum pot entitățile mici să compenseze dezertarea marilor grupuri industriale pentru a construi un viitor electric durabil și echitabil?
Aceasta este întrebarea la care voi răspunde prin prezentarea unei soluții inovatoare din Alsacia: SmartGreenCharge!

Eu nu așa văd lucrurile:
- intr-o casa decomandata este priza de 230V 10/16A si asta e mai mult decat suficient
- pe un colectiv cu parcare dotam toate spatiile cu 10A si plasam o decapare pe faza pentru a limita puterea abonata. De exemplu, pentru 100 de locuri de parcare, luăm 4 abonamente de 36 kVA și depășim încărcarea dacă depășește 6 kVA pe fază (3 mașini se încarcă în această fază). Cu automatizarea locuinței vom putea gestiona destul de ușor prioritățile de încărcare (vom fi în 2030-2040....).
- pe strazi punem terminale 10A pe stalpi sau pe puncte cu plata CB contactless. Conexiune la computer prin CPL sau 5G.
- pe drumurile principale sunt amplasate statii de incarcare rapida. Și atunci suntem gata să plătim mult mai mult per kWh pentru serviciul oferit.

Dacă îmi iau cazul, am o mașină de oraș și din moment ce am o priză de 10A în parcare, nu m-am dus niciodată să încarc în altă parte. Parcați, dați în priză dacă este necesar, plecați, deconectați. Este atat de simplu.
Când o schimb cu o mașină de drum, voi încărca doar de cel mult 6 ori pe an cu încărcare rapidă, pentru că plecăm cu rezervorul plin și realimentăm la destinație cu încărcare lentă. 240 kWh rapid, comparativ cu 1,5 până la 2 MWh pe an, încărcare lentă.
Nevoia mea viitoare este de 150 kW de 4 până la 6 ori pe an pe autostradă.
Am un card de taxă pentru o marcă importantă: l-am folosit de două ori când era gratuit. Mă obosesc să conectez un cablu pentru 2 de minute de cumpărături.
Voi face o excepție dacă cablul de încărcare (CRO) a fost conectat la terminal. Dar, scoțându-ți cablul cu riscul de a fi furat în timpul curselor, nu, mulțumesc.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Încărcarea unei mașini electrice




de phil59 » 16/01/21, 12:02

Problema este plata, de indata ce pui intr-un sistem de plata costa aproape mai mult decat sa-l lasi liber... Deocamdata recunosc.

Dar dacă ajungem la câteva milioane de Ve, asta riscă să schimbe situația.

Sunt de acord, că o priză simplă de 220V este mai mult decât suficientă, eu și soția mea conducem doar vehicule electrice, nicio putere termică timp de 2 ani buni....

Călătoriile când depășești autonomia, nu pun prea multe probleme reale, când te organizezi, în schimb, plecarea într-o aventură este puțin mai complicată!

Problema este și numărul de carduri de încărcare diferite pe care trebuie să le am, am în jur de zece....

Pentru o mai mare securitate, puteți monta o priză verde, (50-60 €) întărită, care „deblochează” încărcarea între 3 și 3.7 kW la EV, în locul celor de bază de 2 kW, la o priză normală.
O priza normala 10/16A, suporta 16A timp de 30 de minute, peste asta ne asumam riscuri, pe termen lung.... Green-up suporta 16A la "perpette".

O încărcare de 10 ore la 2 kW vă permite să călătoriți peste 100 km, iar 10 ore în 3.5, mai mult de 200 de km într-o zi.

Dacă faci mai mult, de fapt un terminal de 7 kW poate fi binevenit, preț în jur de 500 de euro, vom spune noi.... în 5 ore, poți face mai mult de 200 km.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100