Începutul lenei, trecerea la act

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Milano » 22/02/21, 15:34

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Milano a scris:Pentru cei care au văzut karate tigru, așa cum a spus Bruce Lee, mi-am golit paharul de cunoștințe pentru a putea primi cunoștințele leneșilor. Așa că acum cer să știu când nu o am;)

Confuzia lui Bruce Lee și Jean Claude Van Damme nu este doar o greșeală de neiertat a gustului, ci este de-a dreptul un scandal. : Evil: : Mrgreen:


Oh, nu, este fantoma lui Bruce Lee care vine să-l târască pe tânărul erou și îi spune să uite tot ce crede că știe și își imaginează cuvintele cu un pahar cu apă și un suc. Jean-Claude Van Damme este tipul rău, cel care i-a rupt genunchiul tatălui eroului.

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14970
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4366

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de GuyGadeboisTheBack » 22/02/21, 15:38

Milano a scris:Nu, este fantoma lui Bruce Lee

Da, fantoma lui Bruce Lee. Bruce Lee nu se află în acest nap.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de pi-r » 22/02/21, 17:17

Did67 a scris:....Cartea mea este lungă. Și uneori simt că am ratat ideea!!!

dupa parerea mea DELOC!
este un bun stimulent să începi spre grădina ta de legume hic et nunc....nu un premergător electric!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Did67 » 22/02/21, 17:26

Doris a scris:
Dar nu vă faceți griji, tot ce facem este doar sfaturi :D



Da, absolut.

Vina mea foarte mare, majoritatea o știu: din exemplul a forumeur, încep cu o reflecție generală. Asta m-a făcut să mă gândesc la asta. Această tendință urâtă. Față de care nu am insistat suficient pentru că nu eram suficient de conștient de asta.

Evident, cel care a postat chiar înainte de ceea ce mi-a inspirat reflecția generală o ia pe față, ca pe o critică.

Încerc să fiu atent, dar uneori îmi scap din mână ... Scuzele mele.

Ceea ce sper este ca toată lumea să găsească calea care să le permită să fie fericiți în grădina lor de legume. Uneori trebuie să încalc câteva standarde pentru a face asta... Dar asta nu este un motiv.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Moindreffor » 22/02/21, 20:58

Doris a scris:Pentru răsadurile de ardei și vinete încă vă sfătuiesc să găsiți o soluție în interior, cât mai mult timp posibil, deoarece aceste plante sunt foarte sensibile la temperaturi sub 10 ° C. Vă dau exemplul meu acasă anul trecut, cu un climat mult mai blând decât al vostru: mi-am semănat ardeii, ardeii și vinetele la sfârșitul lunii februarie într-un loc cald, au început bine și cresc bine.
După un timp a devenit un pic prea folcloric acasă, m-am obișnuit cu ei afară în cutii de plastic transparente cu capace. Când nu exista riscul de îngheț, le-am lăsat afară. Acest lucru le-a calmat deja dezvoltarea. Le-am pus în pământ în mai, la început a mers bine, iar apoi de la jumătatea lunii iunie, o perioadă lungă de nopți răcoroase, una dintre ultimele a fost 10 iulie cu doar 4 ° C dimineața devreme. Iar ardeii, ardeii și vinetele au întârziat foarte mult, am mâncat foarte puțin și târziu.
Ei bine, nopțile răcoroase atât de târziu sunt foarte rare acasă și este dificil de prezis că, pe de altă parte, nopțile de afară, la începutul creșterii lor, aș fi putut face altfel și aș fi avut mult mai multe plante. și avansat pentru a pune în pământ. Pentru vinete nu prea ne-a deranjat, nu suntem mari consumatori, dar pentru ardei și ardei am regretat. Acestea fiind spuse, în strategiile tale ții cont și de preferințele tale: dacă ardeii nu sunt importanți pentru tine, poți încerca într-un cadru exterior, dacă merge bine este bine, dacă se sparge, nu te deranjează prea mult; dacă aceste culturi sunt importante pentru dvs., vă asigurați securitatea maximă.
Roșiile sunt mai puțin fragile pentru asta, anul trecut au suferit același tratament ca și ardeii de acasă și au reacționat foarte bine.

Mi-am semănat vinetele târziu și ardeii chiar mai târziu
Am o mini-seră în care mi-am așezat vinetele, se încălzește ca un cuptor imediat ce este o rază de soare, am transplantat primele în cupe individuale și am transplantat, am lăsat într-o tavă, apoi nu am vrut pentru a arunca, am transplantat o a doua serie într-o găleată, pe care am lăsat-o în mini-seră, a trebuit să o transplant la începutul lunii iulie, și într-adevăr, al doilea val a rămas în mini-seră, la foarte cald prins de prima unul am avut picioare grozave, dar prea târziu, iar din primele 4 picioare am cumpărat de la horticultor 1 superb, 1 mediu 1 nimic și 1 mort

pentru ardei si mai evident, lasati intr-o mini sera au fost superbi, de doua ori mai frumosi decat cei cumparati si transplantati la sfarsitul lunii mai, doar ca de la jumatatea lunii iulie este o recolta care incepe in septembrie deci sezonul este. foarte foarte scurt

așa că, după cum spun Didier și Doris, adevăratele exotice, trebuie să le ții de cald foarte mult timp, de aceea pentru mine acestea vor fi în șasiu și mai mult în aer liber
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Did67 » 22/02/21, 22:21

Aici trebuie să fii realist, în funcție de locul în care te afli. Forțarea are limitele ei „tehnice”... Serele sunt cuptoare vara. Și uscătoare de îndată ce aerisim pentru a limita temperaturile; este necesar apoi umbrirea, aburirea etc.

„Un copac portocaliu pe solul irlandez ...”:


[Asta fiind spuse – sau cântate – trebuie totuși să recunoaștem că bărbații depun eforturi mari pentru ca oricum să vedem asta într-o zi...]
0 x
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Milano » 23/02/21, 06:05

Did67 a scris:
Doris a scris:
Dar nu vă faceți griji, tot ce facem este doar sfaturi :D



Da, absolut.

Vina mea foarte mare, majoritatea o știu: din exemplul a forumeur, încep cu o reflecție generală. Asta m-a făcut să mă gândesc la asta. Această tendință urâtă. Față de care nu am insistat suficient pentru că nu eram suficient de conștient de asta.

Evident, cel care a postat chiar înainte de ceea ce mi-a inspirat reflecția generală o ia pe față, ca pe o critică.

Încerc să fiu atent, dar uneori îmi scap din mână ... Scuzele mele.

Ceea ce sper este ca toată lumea să găsească calea care să le permită să fie fericiți în grădina lor de legume. Uneori trebuie să încalc câteva standarde pentru a face asta... Dar asta nu este un motiv.


Nu am luat-o rău. Problema de forums, nu avem intonația vocii pentru a înțelege mai bine. Tocmai am oferit informații suplimentare despre cazul meu pentru ca acesta să fie mai bine înțeles și pentru a fi ajutat cât mai bine posibil.

Nu vă faceți griji;)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Did67 » 23/02/21, 08:34

Perfect ... Suntem conectați atunci.

[Cu „stilul” meu, uneori creez „șocuri” – unii au plecat, găsindu-mă peremptorie. Limita dintre „spune ce crezi” și „provoca” este uneori subțire. Veți găsi comentarii pe Youtube unde sunt luat pentru arogant, sau dau lecții, etc...]
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Janic » 23/02/21, 09:27

a făcut
[Cu „stilul” meu, uneori creez „șocuri” – unii au plecat, găsindu-mă peremptorie. Limita dintre „spune ce crezi” și „provoca” este uneori subțire. Veți găsi comentarii pe Youtube unde sunt luat pentru arogant, sau dau lecții, etc...]
este rar ca genunchiului moale să îi placă banii.
Pentru cei care au o adevărată cultură! Într-o bandă desenată Asterix, „actorii” fac fețe oribile în fața romanilor care zâmbesc fericiți în fața acestor animatori profesioniști, dar când Obelix spune „sunt nebuni acei romani„depășește cadrul autorizat, acceptat, care declanșează mânia acestor romani. Excelentă alegorie a lui René Goscinny despre conformism.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Milano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Începutul lenei, trecerea la act




de Milano » 06/03/21, 07:25

Îmi voi derula fânul primit în sfârșit astăzi.
Anul trecut, în martie, am plantat usturoi de toamnă. Îți mulțumesc jardiland că ai vândut doar asta în acel moment... pe scurt, fără întoarcere. Becuri foarte mici de 2 cm diametru max.

Le-am lăsat în pământ, au încolțit din nou. Pot spera la o recoltă sau doar va merge la sămânță. Dacă va merge doar la sămânță, rup tulpinile și pun fânul deasupra.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166