Un nou motor 4

Subiecte despre acest lucru forum și econologia în limba engleză vorbind pentru persoanele care nu sunt de înțeles limba franceză.
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 11/08/22, 20:08



o singură atmosferă

Andrew : Cheesy:
0 x
Andrew Feliks
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: nou motor în 4 timpi




de sicetaitsimple » 11/08/22, 21:24

Ei bine, un butoi care nu a fost niciodată proiectat să reziste în condiții de vid nu rezistă în condiții de vid.
Îți mulțumim Inventatorului pentru acest rezultat impresionant al cercetării.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 17/08/22, 02:55

Deci, în afara cutiei, doar apa de răcit este transmisă la răcitor și înapoi și curentul electric rezultat. Căldura poate fi furnizată în afara cutiei la presiunea atmosferică normală. Eficiența dispozitivului crește de 10 ori (sau de 100).
Aburul nu merge nicăieri, pentru că este într-un circuit închis, iar apa este asemănătoare, nu trebuie completat, ci doar răcit..
Astfel de „cutii” pot fi instalate la parter în mine pentru a produce energie electrică .. cu randament ridicat .. Dar practic poate fi folosită orice sursă de căldură ..
A doua lege a termodinamicii, ea a uitat să spună că eficiența unui motor termic depinde nu numai de diferența de temperatură, ci și în mare măsură de presiunea la care funcționează sistemul.
Formula Feliks-Newcomen.

Imagine




Andrew :D
3 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: nou motor în 4 timpi




de Remundo » 17/08/22, 08:44

multumesc Andrew

ai pus regenerator pe prima poză și iei înapoi motorul Stirling. :)
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 17/08/22, 23:14

Remundo a scris:multumesc Andrew

ai pus regenerator pe prima poză și iei înapoi motorul Stirling. :)

Ei bine, probabil că nu chiar. Newcomen a fost acum 300 de ani, agitându-se puțin mai târziu.. : Roll:


Așa au simțit și la universitățile engleze că motorul atmosferic cu abur ar putea fi viitorul... Dar au acordat prea multă atenție eficienței, care, după cum am arătat, poate fi mărită chiar și de 100 de ori și, în plus, pe măsură ce căldura sursa este nelimitată, această eficiență este practic indiferentă. . Este probabil 2013, judecând după literatura citată : Lol:
Acum trebuie să țină cont de presiunea din acest „motor atmosferic”, pentru că am îngroșat „atmosfera”, bine chiar de 100 de ori, în principiu, gaz inert ieftin (ex. CO2) : Cheesy:
Dar nici nu s-au descurcat bine cu acest calcul al eficienței.

https://eprints.soton.ac.uk/348565/1/Mu ... 202013.pdf
Andrew :D
2 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 19/08/22, 03:21

Ei bine, Feliks -Newcomen poate face și electricitate dintr-o sursă de căldură la temperatură scăzută!
Ei bine, de exemplu, din energia geotermală, căldura de răcire a motoarelor cu ardere internă și alte surse industriale care pot produce această temperatură de 70 de grade Celsius. Dar pe măsură ce pompăm aerul la 1/3 din atmosferă, aburul va se formează deja la o temperatură de 70 de grade Celsius. Sunt apă rece, să zicem 10 grade Celsius, iar pistonul împins de forța
„Atmosfera interioară” va scădea, pentru că va fi aproape un vid.... Deoarece avem o astfel de energie din abundență, eficiența este pe locul doi..
Și după cum puteți vedea, funcționarea unui motor termic nu depinde doar de temperatură, așa cum sugerează a doua lege a termodinamicii, cunoscută până acum, ci și de presiune...


Imagine


Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 21/08/22, 05:00

inventatorul a scris:Iată problema termodinamică .. Avem într-o cutie, în vid este un set de motoare termice cu generatoare ... Acest set va fi mai eficient decât ar fi instalat în mod normal fără o cutie?
este vorba despre modul în care legile termodinamicii funcționează la ecuator și despre modul pol.
Temperaturi diferite
pe Ecuator 40 de grade Celsius și la Pol - 40 de grade Celsius, de asemenea, pentru eficiență și dispunerea motorului va fi importantă ...?
Imagine

Andrew :D



După cum puteți vedea, am pus o astfel de problemă acum doi ani...
pentru că știam că există o altă soluție decât „corectitudinea politică”
Astăzi se știe deja că avem energie și de la frig..
Și acum pentru următorul lucru. motorul meu Half Rotate.. Și cel mai mare avantaj al său.
Acesta este CEL MAI MARE motor cu piston care este ușor de construit din punct de vedere tehnic. Jumătatea mea de rotație. Dimensiunile sale sunt de 10 m x 8 m diametru. Aria unei laturi a „pistonului” este de 400 X 1000 = 400,000 cm pătrați. Aceasta este presiunea unei atmosfere normale, acționează asupra ei cu o forță de 400,000 KG. , adica la presiunea de la stalp de dedesubt, la o presiune de 0.3 atmosfere, va fi o forta de 120,000 KG .. Deci cuplul pe arbore va fi egal cu 120,000 X 2 metri raza medie .. = 240,000 Kgm . la viteza sa de rotatie de 30 rpm, puterea unei astfel de jumatati de motor va fi de 7400 KW (7.4 MW), adica cele doua jumatati vor fi in jur de 15 MW.......
Deci, luând Geotermia Podhalańska, care declară 60 MW de putere termică, în lunile în care nu este nevoie de încălzire, patru astfel de motoare ar putea furniza și energie electrică 24 de ore pe zi în valoare de 60 MW.....

Imagine


Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: nou motor în 4 timpi




de Obamot » 21/08/22, 13:23

[urmează franceză]

Flytox a scris:Ce zici de consumul specific de combustibil al acestui motor (din videoclipul despre care vorbim)? :D
Ai nevoie de un prototip, fără el ar trebui să faci calcule, să estimi potențialul...

Multe dintre aceste sisteme sunt judecate în funcție de eficiența lor, bineînțeles că acest lucru ne permite să comparăm diferite sisteme, dar unele ar putea deveni profitabile odată cu marea criză energetică care vine...

Deja 500% în Franța, dar până la 1'200% anunțat, sau chiar mai mult... economia în pragul colapsului se va plonja într-o criză fără precedent... O măturare curată a politicienilor incompetenți este esențială!

Dar nu există nicio scăpare, calculul randamentului va deveni și mai esențial, chiar și în politică : Twisted:

____________________________________
____________________________________

Flytox a scris:Care este consumul specific al acestui motor (din videoclipul despre care vorbim)? :D
Avem nevoie de un prototip, fără el trebuie să facem calcule, să estimăm potențialul...

Multe dintre aceste sisteme sunt judecate în funcție de eficiența lor, desigur, acest lucru permite compararea diferitelor sisteme între ele, dar unele ar putea deveni profitabile odată cu marea criză energetică care vine...

Deja 500% în Franța, dar până la 1% anunțat, sau chiar mai mult... economia aflată în pragul colapsului se va plonja într-o criză fără precedent... Întrebarea „randament” a politicienilor incompetenți se dovedește esențială!

Dar nu vom scăpa de ea, calculul randamentului va deveni date și mai esențiale, chiar și în politică : Twisted:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: nou motor în 4 timpi




de Obamot » 21/08/22, 13:53

inventatorul a scris:Ei bine, Feliks -Newcomen poate face și electricitate dintr-o sursă de căldură la temperatură scăzută!
Ei bine, de exemplu, din energia geotermală, căldura de răcire a motoarelor cu ardere internă și alte surse industriale care pot produce această temperatură de 70 de grade Celsius. Dar pe măsură ce pompăm aerul la 1/3 din atmosferă, aburul va se formează deja la o temperatură de 70 de grade Celsius. Sunt apă rece, să zicem 10 grade Celsius, iar pistonul împins de forța
„Atmosfera interioară” va scădea, pentru că va fi aproape un vid.... Deoarece avem o astfel de energie din abundență, eficiența este pe locul doi..
Și după cum puteți vedea, funcționarea unui motor termic nu depinde doar de temperatură, așa cum sugerează a doua lege a termodinamicii, cunoscută până acum, ci și de presiune...


Imagine


Andrew :D :D
Deci, dacă te înțelegem bine, punctul slab al motorului tău este că este vulnerabil la schimbările termice (climatice) din mediu. Diferența de 60 până la 70°C nu este de neglijat... Așa cum este, este încă „fizică distractivă”, atâta timp cât nu oferiți „eficiența” menționată așa cum sugerează Flytox.

Poftim... dați un raport POTENȚIAL de la 10 la 100, thx la presiunea atmosferică. Dar depinde de această vulnerabilitate, deoarece pentru ca ea să continue să meargă, trebuie să poată urmări fazele de echilibrare VS dezechilibru VS reechilibrare (etc) de temperatură - din care derivi „momente” pentru a prinde mișcări. unul pe altul după voie: fără întrerupere. Acest lucru ar putea fi mai ușor de realizat pe o barcă, care are deja la dispoziție diferența naturală de temperatură (aer/apă/soare/gheață), la care ați putea adăuga o mini centrală solară termodinamică (sau orice ar recupera căldura solară). Ar putea motorul tău să fie un fel de motor auxiliar?

Pe scurt, Andrew, ce s-ar putea face cu un motor din ideile tale pe o barcă? Unde este multă gheață, în căile navigabile arctice? Există multe variabile de exploatat. Mai mult, cu sarea din apa de mare, ai putea profita de "deprimarea punctului de îngheț„care scade temperatura gheții de până la 10x.


Sursa: https://techiescientist.com/why-does-sa ... ce-colder/
Rezultatul acestui experiment: sarea nu topește gheața, un bun exemplu de echilibru termodinamic...

Unii oameni propulsează tancuri cu vele... Se poate visa!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 28/08/22, 00:13

Mai simplu spus, Obamot, ai amestecat toate conceptele, motor, soare, barcă, gheață etc.
Ați uitat că a doua regulă a termodinamicii nu se mai aplică în întregime..

Deoarece în acest motor nu există pierderi de mediu de lucru, putem folosi diverse lichide, chiar mai scumpe. Poate fi Metanol cu ​​punctul de fierbere de 60 de grade Celsius, sau chiar dietil eter cu punctul de fierbere de 36 de grade Celsius.. aceste temperaturi sunt pentru presiune normala, adica 1 atmosfera. Când presiunea scade, scade și temperatura. Putem ajunge chiar și la 10 grade pentru eter, dar avem o problemă cu răcirea distilatului ar trebui să fie de minim 0 grade, lucru pe care îl putem realiza doar iarna, prin răcirea lui cu temperatura gheții sau cu temperatura negativă a aerului.

Imagine

Aveți 100,000 MW de centrale termice în Franța.. Dacă metoda mea, nu prea scumpă, de a produce energie electrică din căldura reziduală, ar fi 120,000 MW în plus..
Ei bine, cred că ar fi corect să primesc o recompensă, cantitatea anuală de combustibil folosită în ele... Nu crezi?

Andrew :D
1 x
Andrew Feliks

Înapoi la "Econologie forum în engleză »

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 34