EPR, la dârza pentru EDF și Areva?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de gegyx » 26/02/24, 13:46

Eiffage
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de sicetaitsimple » 26/02/24, 14:03

Remundo a scris:Dar îl vom avea pe domnul Simple care va veni și mă va întreba dacă am cifre care să justifice fiasco-ul EPR și să spună că criticile mele se bazează doar pe ura nefondată față de puterile în vigoare...

Pe măsură ce sunt întrebat (ei bine, cred?), să încercăm să răspundem...
Politicienii și inversările lor au într-adevăr o parte de „responsabilitate”.
Dar eroarea de bază, după părerea mea, este să fi vrut să proiecteze un reactor franco-german, presupus să îndeplinească cerințele „istorice” în vigoare în fiecare dintre cele două țări, de unde o mie de fișe de specificații și reguli de proiectare rezultând într-un „lucru” care nu a fost chiar „optimizat” și greu de construit. Când germanii au părăsit treptat barca între 2000 și 2011, stricăciunea a fost făcută.
Acesta nu este un „atac” împotriva germanilor, ci mai degrabă o observație.
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de Christophe » 26/02/24, 14:04

gegyx a scris:Eiffage


Este în construcție grea, nu?
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de Christophe » 26/02/24, 14:12

sicetaitsimple a scris:Dar eroarea de bază, după părerea mea, este să fi vrut să proiecteze un reactor franco-german, presupus să îndeplinească cerințele „istorice” în vigoare în fiecare dintre cele două țări, de unde o mie de fișe de specificații și reguli de proiectare rezultând într-un „lucru” care nu a fost chiar „optimizat” și greu de construit. Când germanii au părăsit treptat barca între 2000 și 2011, stricăciunea a fost făcută.
Acesta nu este un „atac” împotriva germanilor, ci mai degrabă o observație.


Nu ma mira aceasta aventura (de care auzisem vag)...Pe scurt, inca un truc murdar al germanilor pentru a slabi puterea nucleara franceza (nu le pasa, au coca din belsug...)! : Mrgreen:

Și „noi” suntem cei care plătim pentru această trădare! : Lol:

Cât a fost compensația de reziliere a contractului?

Sunt mulți oameni care încă nu înțeleg că nemții au o ură economică față de Franța?
Că strict toate deciziile lor politice privind cooperarea economică sunt în interesul Germaniei?
Că inginerii francezi sunt interesanți dar mai ales când sunt stagiari... (și este un fost student la inginerie alsacian care spune că...)

Axa franco-germană de cooperare economică este mai degrabă o mare farsă. Tot ce vor este să-și exporte mașinile sau substanțele chimice și să slăbească Franța economic și financiar... așa e de zeci de ani...

Ma intreb de unde vine...

Noi le cumpărăm HK416 de la ei, ei cumpără F35-uri mult mai rele decât Rafalele noastre... căutați greșeala!

Cooperarea europeană este frumoasă... într-un singur sens...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de sicetaitsimple » 26/02/24, 15:17

Christophe a scris:Nu sunt surprins de această aventură (despre care auzisem vag).


Pe acest subiect, pagina 21! copiez:
"Rescrii istoria, in plus gresind pentru ca ultimele 4 reactoare (Chooz si Civaux) sunt de 1450MW.
EPR este un concept franco-german numit inițial REP2000 (anul), care își propunea să aibă un design identic pentru Franța și Germania.
Drept urmare, am adunat toate criteriile, de fiecare dată luând cele mai conservatoare, până când din motive interne Germania s-a retras din orice nou proiect nuclear.....Și am rămas cu chestia asta.. .
Deci da, desigur, construirea unei copii a Chooz sau Civaux, dacă era necesar, ar fi fost mult mai inteligentă. Dar nu asta e povestea...
"

Ei bine, ceea ce spun eu este în concordanță cu ceea ce am spus la sfârșitul anului 2022...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de Christophe » 26/02/24, 15:44

Am auzit vorbit vag acolo... chiar ți-am dat un like...

Ei bine, ceea ce spun este în concordanță cu ceea ce făceam la sfârșitul anului 2022... : Mrgreen: : Lol:

ps: 1.6 / 1.45 = +10%, castigul EPR este si mai mic in comparatie cu ultimii nostri REP-uri...deci e chiar mai rau decat am spus eu atunci...totusi (mi se pare...) este nu este o mare problema pe astfel de instalatii pentru a creste puterea nucleului si a restului (Cernobyl 4 a crescut la mai mult de 20 GW termic inainte de a exploda...)...

Dar există și alți factori care intră în joc decât doar puterea inimii...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de Christophe » 26/02/24, 17:06

Christophe a scris:
când nivelurile de alfabetizare și educație generală ale unei țări sunt în scădere, nu o vezi imediat (decat pe RS precum videoclipurile "Nianiania am a young woktrans aligned with the Moon of Jupiter"...Hopla 20M views...) dar ajunge sa fie vazut cativa ani mai tarziu pe proiecte industriale, acum aproape de nesuportat ca cel al EPR...


Ilustrația zilei:

IMG_1419.jpeg
IMG_1419.jpeg (65.92 KB) Vizualizat de 418 ori
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de sicetaitsimple » 26/02/24, 18:22

Christophe a scris: Cernobîl 4 a ajuns la o putere termică de peste 20 GW înainte de a exploda...)...


:( :( :(
Nivelul de prostie al acestei remarci este într-adevăr copleșitor.... A fost pentru a ilustra postarea dvs. care urmează?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de Christophe » 26/02/24, 19:01

:şoc: Uh nu, vorbeam serios... Ce-i prostia? :şoc:

Am vrut doar să spun că am putea face reactoare nucleare de 15 până la 20 GW termice (deci 5 până la 7 GW electrice)...dar după cum am spus mai sunt și alți factori decât puterea nucleului!

ps: multumesc pentru prostie... :strigăt: :strigăt: :strigăt:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: EPR, la dârza pentru EDF și Areva?




de sicetaitsimple » 26/02/24, 19:18

Christophe a scris:am putea face reactoare nucleare de 15 până la 20 GW termic

Daca spui tu...
Ce prostie este referirea la Cernobîl, chiar dacă 20GW este exact, ceea ce nu știu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223