Casă din lemn la 30 € asamblată și livrată?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
harry încântat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 18/03/08, 14:30




de harry încântat » 04/09/08, 17:48

Cu ceva timp în urmă am găsit acest site de cabane din lemn.

http://www.nobeleurope.com/

Trebuie să recunosc că sunt foarte interesat de acest tip de cazare.

In sectiunea descriere, descriem compozitia fatadelor, imi puteti spune daca sunt suficient de izolante?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Casă din lemn la 30 € asamblată și livrată?




de tăietor de lemne » 04/09/08, 18:29

citro a scris:[..]Când facem un MOB ne putem lipsi de fundații și șape de beton și blocuri de briză. : Evil: [...]
Hm... șape, da dar fundații nu, cred că nu e legal pentru că nu se recunoaște lanțurile din lemn...

Așa că mai aveți nevoie de un lanț metalic integrat într-un bloc de cărămidă sau beton și/sau zid de sprijin din beton.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 04/09/08, 18:37

Pentru a pune puțin în perspectivă acești 30 de euro și 000 de euro, iată căsuțe tradiționale de 50 de euro... și vedem repede că aproape dublem acest preț luând în considerare „totul”:

https://www.econologie.com/forums/maisons-ne ... t6040.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Casă din lemn la 30 € asamblată și livrată?




de Am citro » 04/09/08, 22:06

Bucheron a scris:
citro a scris:[..]Când facem un MOB ne putem lipsi de fundații și șape de beton și blocuri de briză. : Evil: [...]
Hm... șape, da dar fundații nu, cred că nu e legal pentru că nu se recunoaște lanțurile din lemn...

Așa că mai aveți nevoie de un lanț metalic integrat într-un bloc de cărămidă sau beton și/sau zid de sprijin din beton.


Chiar așa. :?: Casa de lemn a unui prieten este doar prinsă cu șuruburi pe picioare sigilate pe blocuri de beton. Deci fără înlănțuire de metal, zarurile nu sunt conectate...
Chiar cred că asta îl scutește de impozitul pe proprietate pentru că casa poate fi „demontată” un pic ca o casă mobilă.

Mi se pare că am văzut pe internet construcții recente din paie fără fundații de fier (alegere ideologică și tehnică în raport cu undele telurice, „efecte de antenă”, feng shui etc.) realizate folosind tehnica tradițională așa-zisă „ciclopică”. din blocuri mari de piatra...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/09/08, 23:43

Poate că este posibil pentru autoconstrucție?

In orice caz, trecand printr-un profesionist, cred ca acest lucru nu este tolerat...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/09/08, 23:45

Bucheron a scris:Poate că este posibil pentru autoconstrucție?

In orice caz, trecand printr-un profesionist, cred ca acest lucru nu este tolerat...


Poate... :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98