Firestorm lumanari

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/10/06, 20:38

zac a scris:michelins mxt, cunoscut sub numele de "energie", economisește mai mult de 5/100 în comparație cu o anvelopă competitivă, deține de două ori mai mult decât o curte bună sau un pod dunlop, dar este limitat la frânare pe uscat și costă de trei ori pe Premiul I.


Am făcut 70 km cu energie Michelin (000 €) pe partea frontală a unui Twingo 60 ... costul suplimentar inițial este, prin urmare, LARG profitabil pe distanța parcursă ...
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 30/10/06, 22:41

zac a scris:dar un electrod de platină își păstrează calitatea pentru 50à80000km, ceea ce înseamnă că conducem întotdeauna cu aprindere optimă în timp ce o bujie clasică scade de la 2000km și întrucât șoferul mediu nu schimbă consumul crește : Evil:


Trebuie totuși să specificați: cu benzină fără plumb

în caz contrar, electrodul de platină se topește ca zăpada la soare

bolț
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 17/07/08, 16:47

iată un videoclip despre această celebră lumânare, independent!
http://www.youtube.com/watch?v=abwXApkL ... re=related
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/07/08, 22:03

Bonjour à tous

Având în vedere dimensiunea electrodului central și a celor 4 electrozi periferici, este o bujie foarte fierbinte vehicul special lent (care nu face nici măcar 50 de cai putere pe litru de deplasare?).

În mod regulat, producătorii de lumânări promovează stilul lumânării care va sparge totul ..... și care ajunge să fie uitat, deoarece este mult mai scump și nu întotdeauna mai bun.

Acum câțiva ani era lumânarea „platină” de la Bosch, era doar de 3 sau 4 ori mai scumpă decât o lumânare obișnuită și nu făcea mai bine decât Beru-ul meu tot ce este mai obișnuit. Da, a durat o cursă de 4 ore (pe un proto solex) în loc de 3-4 curse ...

Toate acestea pentru a spune că cea mai bună bujie este cea care se potrivește bine motorului, sistemului de aprindere și utilizarea motorului. Această lumânare va fi credibilă numai dacă este montată sistematic în serie de marii producători. Restul e vânt ...: Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/07/08, 11:53

Flytox a spus:

În mod regulat, producătorii de lumânări promovează stilul lumânării care va sparge totul ..... și care ajunge să fie uitat, deoarece este mult mai scump și nu întotdeauna mai bun.


da, este ca rufele care s-au spălat mai alb din anii 1950: nu întrebați ce rufe erau murdare înainte!
:D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
experanto
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 30/08/08, 11:53
Locul de amplasare: aubervilliers93

ROBERT kRUPA și lumânarea lui




de experanto » 05/09/08, 23:14

bonjour
Aș vrea să fac această lumânare invizibilă, dar revoluționară!

Poate că cineva a avut deja mai multe informații despre proprietatea cu aprindere reală.

Știu că în urmă cu câțiva ani, Anne Boche a testat-o. Colpainul meu de la școală mi-a spus despre ea și lucrează la Bosche.

Am puțină experiență pentru a transforma bujiile.

Dacă lumânarea va avea calitatea de a scrie de Robert Krupa, dau știri.

La rândul meu, mă pregătesc să fac versiunea mea personală a lumânării Halo mai înzestrată, sper.

Dacă aveți mai multe informații, vă rugăm forum sau?.
mulțumesc
Experanto
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 05/09/08, 23:33

Se pare că lumânarea există pentru vânzare, există o mulțime de videoclipuri http://www.youtube.com/watch?v=paeCGcUjqh4
Eu, care sunt în lipire, mi-ar fi prea frică să pierd o bucată de electrod în cilindru și să sparg motorul
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/09/08, 04:01

bonjour

bujiile găurite instalate pe Checvrolet Lumina de anul trecut, nedezmembrate pentru a vedea, economia nu pot spune .. nu suficient pentru a fi măsurabile?


Lumânare standard
Imagine


Lumânare străpunsă
Imagine

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140