Fukushima: informații și raport privind accidentul nuclear

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 16/03/13, 22:24

Tocmai am văzut în această seară pe 7 un documentar în care vedem că japonezii nu știau cum funcționează centrala lor nucleară

supapele de condensare de urgență închise în cazul unei întreruperi a curentului electric ... acestea trebuiau deschise manual ... și să meargă cu costumele de neopren, pentru a nu se întoarce din cauza radiațiilor

mai rău, indicatorul nivelului apei avea un defect de proiectare care oferea informații false în caz de supraîncălzire ... o defecțiune deja dezvăluită de accidentul insulei tree mile! complet lamentabil că nu a mai fost corectat de atunci

Mi-e greu să cred informații atât de cumplite ... nu pentru că am văzut-o la televizor, le iau cu adevărat ... măsurarea nivelului într-un cazan este principala preocupare a oricărui șofer de la primul motor cu aburi ... nu suntem niciodată mulțumiți de un singur indicator de nivel ... vrem întotdeauna mai multe indicații suplimentare pentru un cazan simplu pe cărbune

sunt și ele zero pentru o centrală nucleară?

vedem în același raport decizia de a închide supapele condensatorului de siguranță când a fiert toată apa pe care o conținea ... ce idee amuzantă ... să circule aburul într-un maxim de conductă nu nu ar putea face rău ... în timp ce așteptați să aduceți pompieri sau orice altă soluție pentru a adăuga apă pentru a răci acest condensator

putem înțelege lipsa de energie electrică pentru pompele de 100kW ... dar lipsa de putere pentru indicatoarele de control care ar fi putut fi alimentate de un generator de handyman la 200 de euro există o problemă serioasă!

Aș vrea să fiu sigur că înțeleg totul ... văzând acest documentar este sigur că a explodat pentru că japonezii sunt răi și au făcut totul greșit ... dar mă tem că este propagandă pentru faceți să credeți că nuclearul rămâne aprins când este pilotat de oameni competenți ... o astfel de eroare nu se va întâmpla niciodată în Franța

Aș vrea să fiu sigură

Nu sunt sigur, dar cred în continuare că în Franța corectăm defectele vizibile de proiectare, cum ar fi această poveste de eroare a indicatorului de nivel, dezvăluită în insula Tree Mile, și totuși nu a fost corectată în Fukushima!

în Franța avem ofițeri vamali care să oprească norul de la Cernobâl ... Sper să avem și ingineri pentru a evita erorile de proiectare!

Nici nu îndrăznesc să spun corect erorile de proiectare ... deoarece controlul nivelului unui cazan nu trebuie să aibă erori de corectat ... trebuie să evitați complet orice eroare înainte de a începe
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 16/03/13, 23:41

Și noi am avut grijă să punem echipamente de siguranță în subsoluri susceptibile de inundații;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 16/03/13, 23:43

de fapt Chatelot, acest tip de catastrofă este rodul unui lanț imens, adesea ramificat, al unei mici incompetențe și neglijențe puse cap la cap.

În mod clar, prin forța de a adăuga puțină prostie la puțină prostie, ajungem să avem o prostie gigantică mult mai mare decât suma simplă a micilor prostii luate independent.

Responsabilitatea este foarte diluată, atât încât, în mod paradoxal, nimeni nu este responsabil și, de asemenea, că vinovații ...

Același tip de glumă se va întâmpla într-o zi sau alta în Franța la unul dintre siturile nucleare, fie pentru producție, îmbogățire sau depozitare. Singura întrebare este când.

Pe Fukushima, greșeala majoră este să nu fi plasat genele de urgență și pompele de răcire în înălțime. Am preferat să le plasăm la malul mării, într-o zonă inundabilă

Acest lucru cu o mulțime de „inteligență”, deoarece știm că în Japonia, tsunami-urile sunt la fel de rare ca zăpada iarna și, mai serios că o centrală electrică Nuke care funcționează fără pompe de răcire de urgență pentru motorină și / sau benzină produce corium în câteva ore ...

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/03/13, 00:13

nu există o mică incompetență ... pentru a conduce o mașină aveți nevoie de permis de conducere ... pentru a conduce un camion aveți nevoie de alta ... pentru a conduce o centrală nucleară de ce este nevoie?

când văd tot ce am citit despre cărțile vechi despre motoarele cu aburi, importanța monitorizării nivelului apei în cazane și importanța de a avea mai multe mijloace de a le completa toate împrejurările! inclusiv cel mai simplu: injector gifard, care poate aspira apa rece numai cu presiune de abur fara a fi nevoie de electricitate sau mecanica!

un injector gifard ar fi putut pompa toată apa din mare pentru a se răci și a evita explozia ... desigur, sarea ar fi făcut reactorul cu siguranță inutilizabil, dar nu ar fi explodat, ar fi fost răcit atâta timp cât ar trebui să
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/03/13, 16:21

Încă îmi pun o întrebare,
Nu este nimic de făcut, condensatorul trebuie să elimine caloriile, dar fără electricitate? apa cade de pe munte?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/03/13, 17:39

condensatorul pe care l-am văzut în acest spectacol este un rezervor imens de apă cu o bobină de abur în partea de jos ... există suficientă putere pentru a absorbi timpul de fierbere a întregului volum de apă. .. mi se pare că am auzit că ar trebui să dureze 7 ore ... nu este foarte lung dar permite să căutăm alte mijloace de umplere

nu uitați că puterea nu este puterea nominală a centralei, ci puterea reziduală pe care o produce încă atunci când barele de control sunt în poziția oprit

Ora 7 pare suficientă pentru repararea pompelor sau generatoarelor dintr-o țară bogată, unde este chiar posibil să se găsească mijloace externe: un număr suficient de autospeciale de pompieri, de exemplu

dar iată-l, este mai greu într-o țară devastată de un tsunami
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 19/03/13, 05:43

ok, asta ține drumul ca explicație
Mulțumesc Chatelot
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 19/03/13, 09:08

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/03/13, 09:12

bambus a scris:Fukushima, nu s-a terminat!

http://www.francetvinfo.fr/panne-de-cou ... 84203.html


Uh întreruperea curentului, se întâmplă de peste 2 ani acum ... : Cheesy:
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 19/03/13, 09:55

Christophe a scris:
bambus a scris:Fukushima, nu s-a terminat!

http://www.francetvinfo.fr/panne-de-cou ... 84203.html


Uh întreruperea curentului, se întâmplă de peste 2 ani acum ... : Cheesy:
Răcirea trebuie oprită pentru că instalația este oprită ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 211