ITER = PERICOL, scrisoare de petiție

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/11/11, 18:29

amuzant:
Dar dacă francezii renunță, iar americanii află în 1 sau 5 ani și există o șansă la 10 miliard.
Din punct de vedere politic, își pot asuma riscul?

acest comportament al oilor Panurge care se reped în prăpastie:
Mă duc acolo pentru că prietenul meu o vrea!!

În plus, americanii nu au început pe ITER cu 15 miliarde !!!
De ce ?????
Ei nu cred si nu vor pune in aceasta suma!!!
Câte descoperiri originale ar fi posibile cu cercetarea într-o multitudine de posibilități neglijate cu această sumă faraonică???
În special, chiar și o altă soluție mult mai inteligentă este posibilă, inclusiv fuziunea la rece, Rossi și altele!!
0 x
gem
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 395
Înregistrare: 17/12/07, 21:53
x 27




de gem » 17/11/11, 04:34

Evitați neplăcerile.
Întâlnirea cu cei de la CEA nu a avut loc, au refuzat să se prezinte. Doar parlamentarul european a fost acolo. O emisiune în curând pe site-ul JPP.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 17/11/11, 06:18

Nu este o chestiune de panurgie, ci este un război pentru puterea viitorului, pentru că la acest nivel nu mai este vorba nici măcar de societăți concurente, ci de state.
Uite ce s-a întâmplat între Boeing și Airbus.
Acum o să găsim sau nu, va fi fuziunea lui x și y sau alte idei.
Deci, la acest nivel, ce este 15 miliarde, dacă nu conduceți de altul,
Pentru că în acest mic joc, doar faptul de a urmări îl obligă uneori pe concurentul tău să depășească licitarea, până în momentul în care un favorit aruncă prosopul și cealaltă urmează.
Dar putem vorbi și de o stație orbitală, actualul sistem european concurând cu GPS-ul.
pentru informația dumneavoastră, SUA tocmai a depășit pragul de 15 de miliarde de datorii.

Îmi amintesc că sunt anti, dar economiei mondiale nu-i pasă.
a + claude
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 17/11/11, 06:20

Ah i-am uitat pe ps care au modificat acordul facut cu eelv, pe sectorul mox in urma interventiei arevei, si informatiile lor despre viitorul celor 14 de persoane in cauza, taxe profesionale, contracte de export .........
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 17/11/11, 10:41

clasou a scris:Deci, la acest nivel, ce înseamnă aceste 15 miliarde, dacă nu ești înaintea altuia
Atâta timp cât investiți 15 miliarde, ați putea la fel de bine să le cheltuiți într-un proiect viabil. Dacă alții aruncă bani pe fereastră prin finanțarea unui proiect care merge la zid, gratuit pentru ei, nu este un motiv să facă același lucru.

gem a scris:Evitați neplăcerile.
Întâlnirea cu cei de la CEA nu a avut loc, au refuzat să se prezinte. Doar parlamentarul european a fost acolo. O emisiune în curând pe site-ul JPP.
Multumesc pentru informatii. Încă o dată, cei de la CEA au plecat. Se pare că nu au conștiința curată.
Dernière édition alin Cuicui 17 / 11 / 11, 10: 50, editate 2 ori.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 17/11/11, 10:54

Da, este sigur, dar cred că numai dacă China, India, Pakistan,
să anunțe că vor ieși din energia nucleară, ceea ce politicienii ar vedea poate altfel.
Dar atâta timp cât marii potențiali clienți sunt acolo, aceștia nu își vor părăsi piața.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 18/11/11, 16:37

Un videoclip al interviului cu fizicianul Jean-Pierre Petit și europarlamentarul Green Michèle Rivasi despre ITER.
http://www.enquete-debat.fr/archives/mi ... opos-diter
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/11/11, 18:29

Cédric Reux nu a fost autorizat să-și explice teza cu JPP, care notează în teza sa un fapt științific al instabilităților incontrolabile, pentru că, cu faptele științifice ale tezei sale, ar „scuipa în ciorba” CEA și s-ar trezi aruncat. , veșnic eretic, ca alții!!
De fapt, este recunoașterea că energia nucleară poate exista doar în secret și ascundere!!!

În orice caz, ITER este același lucru cu fabricarea unui motor folosind numai dinamită lichidă instabilă, adică explozii și instabilități incontrolabile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 19/11/11, 12:01

Cuicui a scris:Un videoclip al interviului cu fizicianul Jean-Pierre Petit și europarlamentarul Green Michèle Rivasi despre ITER.
http://www.enquete-debat.fr/archives/mi ... opos-diter

Frumoasă cascadorie media de la Jean Pierre Petit...

Este norocos că un deputat influent cu un minim de pregătire științifică este informat cu privire la (im)relevanța ITER

Pana totală a CEA; „modestul doctorand”, prins de incontrolabilitatea instabilităților plasmatice ITER pe care le studiază în teza sa, se ascunde direct în spatele lui Bernard Bigot, Grand Manitou al CEA.

Ceea ce blochează subiectul prin impunerea unor proiecte la fel de periculoase precum bugetele aferente sunt colosale, în cea mai pură tradiție nucleocratică franceză.
Multumesc pentru informatii. Încă o dată, cei de la CEA au plecat. Se pare că nu au conștiința curată.

Și, de asemenea, știință liniștită. Acest lucru a funcționat pentru ei timp de 60 de ani.

@+
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot], sicetaitsimple și oaspeții 165