Un mare sondaj pentru econologie?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/09/11, 14:44

: Arrow: Am răspuns mult la sondaje pentru a-mi exprima activismul, dar abia le mai răspund, deoarece, așa cum am afirmat Flytox, sondajele sunt în mare parte deviate de la utilizarea lor inițială, iar sondajele oferă doar informații pe care le vom folosi împotriva lor ...

Răspunsul la un sondaj economic nu are, desigur, acest aspect. 8)
Cu toate acestea, pentru componenta bunurilor de capital, sondajul va fi doar un instantaneu ...

Acum 2 luni, nu aveam VMC DF, acum 2 ani nu aveam CESI sau PV, acum 3 ani, nu aveam mașină electrică ...
Ce aș avea în 1, 2 sau 5 ani care să se fi schimbat în comportamentul meu ecologic? :?:
Nu mă cunosc. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/09/11, 21:19

Exemplu de întrebare: (doar un exemplu, întrebarea nu este suficient elaborată : Mrgreen: )

Anunțăm tipul de informații căutate, lăsăm o gamă largă (răspunsuri posibile dezvoltate de n voluntari din diferite medii), punem în mod sistematic posibilitatea de a exprima că întrebarea este undeva prost / adresată prost pentru a putea cântări rezultatul . (vocea abstinenților : Mrgreen: )

Secțiunea de eficiență a metodei „Econologie”

Informațiile / dezbaterile / sfaturile disponibile în domeniul ecologiei permit în general aplicații concrete în viața de zi cu zi pentru a reduce impactul modului nostru de viață pe planetă / pentru a îmbunătăți viața oamenilor?

Alegere: Notați de la 1 cel mai „adevărat” la 8 cel mai puțin relevant.

- este un pic elitist (pentru tehnicieni)
- este potrivit pentru cel mai mare număr.
- este o mină de informații utile (în curând Ecological BiBle)
- nu este suficient de concret, accesibil.
- probleme nu întotdeauna bine puse, (prea multe soluții false).
- remedii mai rele decât răul (genul Ayatolah de ecologie).
- mai multe întrebări decât răspunsuri (nu am făcut prea multe progrese).
- informații confuze, discordante și împrăștiate (fără sinteză).
- Această întrebare este prost adresată și / sau orientată, prin urmare, este nulă.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/09/11, 09:53

Ok Fly, remarcat!

citro a scris:Răspunsul la un sondaj economic nu are, desigur, acest aspect. 8)
Cu toate acestea, pentru componenta bunurilor de capital, sondajul va fi doar un instantaneu ...


Într-adevăr, dar atunci putem pune o întrebare în termeni de „intenție sau dorințe de echipament” ...

Bine, seamănă foarte mult cu o întrebare comercială, dar trebuie să știi și tu ce vrei ...

Și apoi o fotografie instantanee este deja bună, nu-i așa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/09/11, 20:09

Christophe a scris:Într-adevăr, dar atunci putem pune o întrebare în termeni de „intenție sau dorințe de echipament” ...

Bine, seamănă foarte mult cu o întrebare comercială, dar trebuie să știi și tu ce vrei ...

Și apoi o fotografie instantanee este deja bună, nu-i așa?


Este interesant, mi se pare că intrăm încet în proces și apoi accelerăm pe măsură ce sunt construite / întărite justificări din ce în ce mai solide, toate acestea fiind alimentate de site-ul nostru preferat Imagine econology : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/09/11, 13:22

Christophe a scris:Și apoi o fotografie instantanee este deja bună, nu-i așa?
Gândiți-vă la asta, nu suntem aici pentru a face previziune și a spune ce vom fi în X ani. :?

Deci da, o fotografie instantanee este bine. : Cheesy:
Și cel puțin știm despre ce vorbim, spre deosebire de producătorii și agenții de publicitate care vând vise ... Să fim concreți.
:P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141