Peleți sau pelete de lemn cu ardere de poluare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
piatra-ernest
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 16/02/08, 17:33
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de piatra-ernest » 24/02/08, 21:31

Christophe a scris:Uh, mai sunt niște prostii în hârtia de tipărit: clor în plumb, dar și toate cernelurile ...

Și nu vorbesc despre hârtia lucioasă folosită pentru o mulțime de foldere publicitare (80% aș spune) ...

Observați flacăra hârtiei: dacă este verde, este clor ...


În principiu, o instalație de incinerare care respectă standardele europene captează clorul sub formă de acid clorhidric.
Și dacă nu este la standard, ei bine ... l-am forțat să se oprească.
0 x
Eu exist, deci poluez. Dar curat
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/02/08, 23:13

: Arrow: Am abordat deja întrebarea cu ideea de a-ți face propriile pelete acasă.

Observația mea este că cutia mea poștală este plină de reclame nedorite pe care le plătesc, prin taxele „gunoiului menajer” : Evil:

Considerăm un consum de pelete de 15 kg / zi pentru o casă de 110 m². Prin urmare, mi se pare realist să gestionez aprovizionarea cu această materie primă gratuită (în special în oraș).

Am găsit mașini pentru a face pelete în cantități mici (20kg / h) pentru mai puțin de 1000 €.

Deci mi se pare realizabil, dar trebuie să facem pasul ...
0 x
Eataine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/01/09, 15:41




de Eataine » 28/01/09, 16:20

pierre-ernest a scris:O altă metodă de încălzire cu lemne fără a polua: a vă pune hârtia veche în coșul de gunoi în loc să o reciclați.
De fapt, deșeurile menajere sunt o sursă din ce în ce mai interesantă de energie odată cu creșterea petrolului. Și ce este hârtia, dacă nu lemnul!

Dar ni se pare normal și foarte verde arde lemne atunci când este sub formă de bușteni sau pelete șieconomisiți lemn când este sub formă de hârtie ... ciudat, ciudat ...



Cu excepția faptului că cheltuim mult mai puțină energie pentru a face hârtie sau carton din hârtie sau carton decât din lemn ... Deci, recuperarea hârtiei pentru a face hârtie este mai ecologică și mai economică decât a face hârtie din lemn și energie din hârtie ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 19/12/09, 13:08

bonjour,

citro a scris:Am găsit mașini pentru a face pelete în cantități mici (20kg / h) pentru mai puțin de 1000 €.


Aveți link-uri către aceste mașini? Am găsit doar altele mai mari ... Și cred că asta este soluția la o mulțime de probleme!

Mulțumesc anticipat...
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/12/09, 22:28

bernardd a scris:
citro a scris:Am găsit mașini pentru a face pelete în cantități mici (20kg / h) pentru mai puțin de 1000 €.

Aveți link-uri către aceste mașini? Am găsit doar altele mai mari ...
Există pe site modelul 9PK120, în 220V Blog pe pelete.
Este material chinezesc, nu știu la ce merită.
0 x
Nutt
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 28/11/09, 14:12




de Nutt » 20/12/09, 10:08

Did67 a scris:Regret că actualele articole „împotriva” lemnului vorbesc generic despre „arderea lemnului”.


Sunt de acord cu tine !

Pe site-ul guvernului canadian există documente privind poluarea prin încălzirea lemnului, dar acestea subliniază faptul că aparatele recente și eficiente sunt mult mai puțin poluante decât șemineele deschise sau sobele vechi.
exemplu:
http://www.santepub-mtl.qc.ca/Environnement/chauffage/pdf/feuillet2009.pdf

Am găsit și un mic articol care subliniază diferențele foarte mari dintre metodele de încălzire a lemnului:
În aceste vremuri foarte reci de iarnă, ne place să fim calzi acasă și ce ar putea fi mai confortabil decât un foc de lemne bun, ceea ce este și mai economic !!

Când vine vorba de costurile de funcționare, lemnul îi lasă pe toți în urmă, este cea mai ieftină energie după soare, care este gratuită (deci concurență neloială).

Prin urmare, utilizarea sa s-a îmbunătățit brusc odată cu apariția pe piață a cazanelor automate alimentate fie cu lemn tăiat, fie cu pelete de lemn. Astăzi este la fel de practic de utilizat ca un cazan vechi bun pe bază de ulei, îl umpleți, vă controlați termostatul la temperatura dorită și vă rotiți găina, nu mai vă faceți griji cu privire la încărcare, este curat, eficient.

Și cu un bilanț neutru de carbon, deoarece CO2 (dioxidul de carbon) eliberat în atmosferă prin arderea lemnului este din nou captat de arborele tânăr care a fost plantat pentru a-l înlocui pe cel care a fost tăiat. Potrivit AGEDEN, un copac fixează o tonă de CO2 pe m3 de lemn produs, asta nu este nimic.

Problema este poluarea. Nu CO2 (dioxid de carbon), ci ceea ce rămâne: gudron, acizi, praf, hidrocarburi (HAP) și Co (monoxid de carbon).

Mai precis, sunt indicate PAH-urile (hidrocarburi aromatice policlinice) și praful.

Deci, cine (ce) emite aceste porcării care nu sunt bune pentru sănătate, mai ales în momentul în care nu avem un pic de vânt pentru a urmări toate acestea?

Industrie, transporturi, agricultură ȘI (să ​​recunoaștem) arderea lemnului de foc.

Deci ar trebui să arunci aragazul tău cu lemne?

Ei bine, nu, pentru că totul depinde de calitatea punctului dvs. de încălzire.

Pentru singurele HAP datorate lemnului, care reprezintă 33% din emisiile naționale, nouă zecimi sunt atribuite dispozitivelor de generație mai veche.
din cele 6 milioane de case încălzite cu lemne,
27% sunt realizate prin coșuri deschise,
45% prin inserții,
13% cu sobe,
9% de bucătari
și doar 6% de la cazane, din care o mică parte sunt cazane automate pentru așchii de lemn sau pelete. (sursa AGEDEN)

Pentru emisia de particule fine, același diagnostic:

Utilizarea unui insert modern face posibilă reducerea emisiilor poluante de 7 până la 30 de ori comparativ cu un șemineu deschis.

Cazanele automate generează de până la 80 de ori mai puțini poluanți comparativ cu aragazele și aragazele de generație mai veche.

Pe scurt, o vatră deschisă (drăguțul șemineu în care lemnul trosnește) emite particule fine de 100 de ori mai mult decât o sobă performantă, iar cifra crește și mai mult în comparație cu un cazan pe peleți.

Calitatea lemnului folosit și modul în care este utilizat încălzitorul sunt, de asemenea, în discuție. Când ardem lemne umede, creștem emisiile de particule cu 2 până la 4 și, cu cât îl facem să ruleze la ralanti, cu atât mai mult poluează (înmulțim cu 6 sau 7 emisiile de particule).

Pe scurt, încălzitoarele recente care ard lemn uscat (atunci când ardem lemn umed crescem emisiile de particule de la 2 la 4) la standardele anunțate de producător (nu cel puțin) este un dispozitiv care va emite puțin poluanți .

Deci, unde este problema?

Problema este că creșterea prețului energiei (gaz sau petrol) a scos vechile sobe de lemn ale bunicii din dulapuri și a reaprins focarele coșurilor de fum care poluează cu atât mai bine.

Deci, cel mai bun (din nou!) Este să abandonezi vechea sobă cu lemne la centrul de reciclare (sau să o păstrezi pentru decorare) și să te echipezi cu o sobă eficientă (flacără verde) sau un cazan recent pe lemne. care respectă standardele în vigoare și care vor limita emisiile poluante

Trebuie reamintit faptul că emisiile de gaze cu efect de seră pot fi reduse de până la 60 de ori între utilizarea lemnei și utilizarea păcurii pe care, prin urmare, utilizarea lemnei le permite să aibă un impact foarte semnificativ. asupra schimbărilor climatice

Deci, să nu aruncăm copilul afară cu apa de baie.


Sursa ageden

www.ageden.org
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/12/09, 10:54

Hei, pentru o dată un articol nu este deloc rău!

Face distincția „neutru în CO²” și alte emisii (altfel ascunse sistematic).

Și „dispozitive moderne” / cucii vechi!

Aș adăuga doar două puncte:

1) Flacăra verde este pentru mine un fel de autoetichetare mult prea ușoară. Pentru mine, nu merită nimic (sau nu prea mult).

2 ° Indiferent de sistem, interesul de a avea dispozitive care „funcționează” bine. Reglementarea prin „sufocare” („proiect”), este din punct de vedere al poluării, dramatică. Deci, cel al stocurilor tampon și / sau al cazanelor controlate de microprocesor. Sau depozitare în masă (sobă masivă).
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 20/12/09, 12:42

bonjour,

citro a scris:Există pe site modelul 9PK120, în 220V Blog pe pelete.
Este material chinezesc, nu știu la ce merită.


Interesant, prețul începe să fie interesant, este suficient să faci 5 tone din lemn, iarbă sau gunoi de casă pentru ca acesta să fie amortizat, cu excepția electricității motorului ...

Cineva are experiență cu aceste materiale?
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 20/12/09, 12:49

bonjour,

Mulțumită lui Nutt pentru documentul Ageden, mi se pare foarte clar și corect.

Eliberarea de NoX sau dioxină nu provine din lemn, ci din arderea la temperatură prea ridicată a oricărui material carbonic.

Did67 a scris:2 ° Indiferent de sistem, interesul de a avea dispozitive care „funcționează” bine. Reglementarea prin „sufocare” („proiect”), este din punct de vedere al poluării, dramatică. Deci, cel al stocurilor tampon și / sau al cazanelor controlate de microprocesor. Sau depozitare în masă (sobă masivă).


Sau tocmai sobele cu peleți, deoarece acestea reglează arderea prin cantitatea de peleți adusă, ceea ce face posibilă menținerea arderii lor la cea mai bună viteză.

Îi lipsește doar o recuperare completă a căldurii gazelor de ardere, care prin condensarea vaporilor de apă ar face posibilă creșterea debitului ca pentru alte cazane cu condensare, ar permite încălzirea unei ventilații cu dublu flux și ar face posibilă justificarea filtrare completă la priză, ca un aspirator.
0 x
Un bientôt!
roy1361
x 17




de roy1361 » 31/10/10, 11:28

Buna,

Iată un fir foarte interesant ... Și mai ales postarea către nutt.

Pentru cei care încă se îndoiesc de calitatea extremă de fabricație a peletei și de respectarea procesului de fabricație în raport cu ecologia, iată un link interesant: www.enerbois.ch
Este o „fabrică” de ultimă generație, dar există o mulțime de altele așa ...

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173