Pompă de căldură redundantă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
marcel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 22/12/04, 15:49
Locul de amplasare: 84

Pompă de căldură redundantă




de marcel » 23/11/11, 17:27

Bună.
Tocmai am citit iluziile lui Hic despre compresia internă. Fir blocat, din moment ce prost, dar care îmi pune și o întrebare oarecum prostească. Îmi asum ignoranța! 8)
Eficiența unei pompe de căldură scade odată cu creșterea deltei de temperatură.
Când delta este mare, ar fi mai profitabil să creezi redundanță? O pompă de căldură încălzește o zonă de schimb externă și izolată rămânând într-o deltă cu COP foarte bun. De exemplu, merge de la -10 la +5 ° C. Acolo, o a doua pompă de căldură va aduce de la +5 la + 20 ° C în interiorul casei. Consumul total al celor două pompe de căldură ar fi mai mare sau mai mic decât cel al unei singure mașini care umple aceeași deltă cu un COP foarte slab?
Ce este zona tampon? O cameră neutră foarte bine izolată, care poate stoca căldură specifică. Sau un schimbător direct între cele două pompe de căldură. Sau un rezervor de lichid ???

Astept impuscaturile tale !!! :?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/11/11, 18:49

PAC-urile, chiar și cu 50 de etape de deltaT mici, așa cum este sugerat cu 2 în loc de 1, vor fi cel mai bine limitate de principiul Carnot fie COPmax = Ts / deltaTglobal cu T în Kelvin absolut, fie T = 273 + T ° C

DeltaT = 10 ° C dă COPmax = 30 pentru de la 10 ° C la 20 ° C !!!

PAC-urile comerciale reale sunt foarte departe de aceasta (fluid adaptat la o temperatură destul de precisă) și, prin urmare, am putea câștiga puțin, dar iluzoriu, deoarece cele reale nu dau infinit pentru deltaT = 0 ° C, ca teorema lui Carnot !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 23/11/11, 19:06

PAC-urile sunt tabu! Vom ajunge cu toții la sfârșit! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 23/11/11, 20:00

Bună întrebare, vă mulțumesc pentru întrebări! (nimic de-a face cu cel al lui Hic, care a constat în idee, dar a inversat pentru a dori să răcească o cameră cu un frigider deschis ...)

Nu este ușor să răspunzi ... aș spune că este „kif kif” sau chiar mai rău pentru că amâni doar problema delta N ori ... și, prin urmare, pierderile fiecărui compresor se vor acumula. ..

Pentru a fi sigur, trebuie să luați foaia tehnică PAC și să comparați curbele COP / delta ... și să faceți evaluarea generală ...

Există o grămadă de ele în acest document: https://www.econologie.com/la-technologi ... -3389.html
0 x
marcel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 22/12/04, 15:49
Locul de amplasare: 84




de marcel » 23/11/11, 20:23

Mulțumesc pentru piesele Christophe.
Trebuie să vezi în funcție de unelte, într-adevăr.
Dar hei, sunt o duză în termodinamică !!! :strigăt:
De asemenea, este complicat, deoarece pot exista variabile precum tipul PAC. De exemplu, dacă faceți aer / apă pe primul și apă / aer pe al doilea cu schimburi mai bune decât aer / aer peste tot.
Și din nou, dacă faceți un fel de stocare termică în camera tampon atunci când condițiile sunt favorabile ...

În cele din urmă, îmi amintește puțin de principiul compresoarelor de scenă: din punct de vedere energetic, este curios să acumulăm piese mecanice adăugând pierderile lor, dar pe de altă parte dă rezultate bune.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 23/11/11, 20:27

marcel a scris:De asemenea, este complicat, deoarece pot exista variabile precum tipul PAC. De exemplu, dacă faceți aer / apă pe primul și apă / aer pe al doilea cu schimburi mai bune decât aer / aer peste tot.
Și din nou, dacă faceți un fel de stocare termică în camera tampon atunci când condițiile sunt favorabile ...


Acesta este motivul pentru care există o singură metodă bună de răspuns: analizați caracteristicile pompelor de căldură reale! Și pentru asta, documentul Dimplex este ideal!

marcel a scris:În cele din urmă, îmi amintește puțin de principiul compresoarelor pas cu pas: din punct de vedere energetic, este curios să acumulezi piese mecanice care să adauge pierderile lor, dar pe de altă parte dă rezultate bune.


Uh, acest lucru nu dă rezultate bune din punct de vedere al eficienței, dar compresia etapizată este singura metodă care există pentru a crește presiunea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/11/11, 20:43

este aceeași formulă carnot care limitează eficiența unui motor termic sau determină COP teoretic maxim al unei pompe de căldură

fizica este foarte logică ... 2 pompe de căldură perfecte în cascadă sau doar una va avea același coop maxim teoretic

problema este că o pompă de căldură comercială reală are un polițist mult mai rău decât maximul posibil, ca de obicei nimic nu este perfect

singurul lucru de făcut pentru a aborda COP-ul teoretic maxim este să puneți un compresor mare de bună calitate cu pierderi reduse ... conducte mari de gaz pentru a evita căderile de presiune, schimbătoare mari pentru a nu avea o scădere a temperaturii

prin urmare, tocmai opusul pompei de căldură normale, miniaturizată în detrimentul eficienței

fabricarea unei pompe de căldură grele și eficiente ar avea un alt avantaj, mai multă longevitate

pompa de căldură nu este rea în principiu, mai degrabă spuneți că există unele rele
0 x
marcel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 22/12/04, 15:49
Locul de amplasare: 84




de marcel » 24/11/11, 12:35

Îmi pare rău Christophe, nu am fost clar, când am vorbit despre „rezultate bune” pentru comprimările etapizate, mă refeream la obiectivul atins, adică să urcăm la presiuni ridicate și nu la performanța care se acumulează pierderile fiecărui etaj ... evident.

Mă voi lipi pe topuri în două sau trei zile.

@Chatelot
Problema nu este de a face față unui COP maxim, ci dimpotrivă de a face referire la COP minim într-o delta mare T °, ​​în cele mai proaste condiții pentru o mașină obișnuită cu un COP real limitat și nu " teoretic". Întotdeauna putem spune că trebuie să încălzim cu lemne doar când este foarte frig !!! și uitați de PAC în aceste cazuri.
Întrebarea mea se referă, așadar, mai mult la oportunitatea sau nu de a continua să folosiți pompe de căldură pentru a traversa diferențe semnificative de temperatură. Deoarece în cascadă două PAC-uri pentru a umple mai puțin de 20 ° ar fi cu siguranță absurd.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/11/11, 12:46

compresor de etapă și mașină de refrigerare, este complet diferit

atunci când vrem să comprimăm un gaz, încălzirea este dăunătoare: dacă comprimăm la o presiune prea mare într-o singură etapă, se încălzește foarte mult și consumă o putere mecanică semnificativă pentru a genera căldură inutilă: prin urmare, împărțim compresia în mai multe etape pentru a pierde mai puțin energie mecanică în căldură

pentru o mașină frigorifică este opusul: schimbarea temperaturii în timpul comprimării este tocmai scopul dorit: prin urmare, comprimarea într-o singură etapă este cea mai bună soluție pentru a aborda maximul COP teoretic: pentru a îmbunătăți pompa de căldură nu nu este nevoie să schimbi ciclul, ci doar să îmbunătățești calitatea și dimensiunea fiecărui element ... și sunt multe de câștigat

Există un singur caz în care producem mașini frigorifice în cascadă: pentru a produce o temperatură foarte scăzută: este imposibil să găsim un lichid frigorific în funcție de temperatura ambiantă la -200 ° C: suntem, prin urmare, obligați pentru a pune mai multe mașini frigorifice în cascade cu fluide diferite
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 24/11/11, 13:03

chatelot16 a scris:atunci când doriți să comprimați un gaz, încălzirea este dăunătoare: dacă comprimați la o presiune prea mare într-o etapă, se încălzește foarte mult și consumă o putere mecanică semnificativă pentru a genera căldură inutilă : deci împărțim compresia în mai multe etape pentru a pierde mai puțină energie mecanică în căldură


În cele din urmă este kif kif nu?

Fie că comprimați simultan la 200 de bare sau peste 5 trepte, termodinamic încălzirea este aceeași, nu-i așa? Numai că va crește mult mai puțin în T ° prin eșalonare ...

Lecțiile termice sunt departe ...

Ușor de verificat cu pv = mRT ...

mR = constant = pv / T

Prin urmare, cred că compresia etapizată este mai legată de problemele de rezistență a materialelor (structurale și T °): cu cât comprimați mai sus, cu atât pistonul este mai mic ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 208