Sfaturi pentru micro vânt pentru masina electrica

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6546
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1655




de Macro » 08/01/13, 13:24

Ei bine, nu prea încurajatoare toate acestea pentru a recupera abia 3kwh pe lună ....

Mai ales că în momentul de față, în echipamentul chinezesc, un tip face reduceri
16 panouri monocristaline de 185W plus un invertor schneider de 2800W ... 2500 € TTC

Fotovoltaicul pare mai simplu .. Pe de altă parte, va trebui să-mi rup PEE-ul ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/01/13, 14:07

fotovoltaica este mai simplă decât energia eoliană ... nu aveți nevoie decât de umbră pentru a obține rezultatul corect

Capcana turbinei eoliene pe acoperiș: o turbină eoliană funcționează mai bine la 12m pe teren deschis decât la 4m pe un acoperiș de 8m

înălțimea totală pare aceeași ... dar cei 8m ai casei sunt mai dăunători decât utili

un perete de piatră ține doar după greutatea sa: nimic nu trebuie fixat în partea de sus a peretelui sau nu mai există suficientă greutate ... trebuie să fixați catargul suficient de jos pentru a profita de greutatea de deasupra acestuia .. și asta dă de gândit: este adesea mai economic să faci un catarg complet în altă parte decât pe o casă existentă

pe de altă parte, atunci când este necesar să se construiască ceva de genul unui garaj sau un atelier, este interesant să se realizeze o construcție calculată pentru a servi drept suport pentru un catarg pe acoperiș: în loc să cheltuiască mult pe beton pentru a face fundația unui catarg, am făcut o mică clădire armată serios cu beton armat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6546
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1655




de Macro » 08/01/13, 14:13

Fără umbră sau doresc să instalez apenti care ar sprijini panourile solare ... de-a lungul acestei fațade de 16 metri lungime orientată spre sud-vest .... este în plină eschivare de la 10 dimineața iarna 8 dimineața vara ...
Imagine

Mă gândesc să le pun la 45 ° pe o magazie de 7m20 lungime și 2m lățime pe care aș crea-o sprijinindu-mă pe acest perete începând de la 2 metri de sol cu ​​2 înălțime la 45 ° (pervazul ferestrei este la 3m de sol) ... va face un adăpost pentru cernomobil .. Când am făcut această fotografie, stăteam pe un zid înalt de 90m3 care îmi ține terenul, terenul de dedesubt este un pustiu care nu poate fi construit ... și chiar dacă a existat un livada cultivată înainte de a face umbră Aș mânca păpădia de rădăcină ... primii oameni ar fi la 50 de metri ... chiar și în ierni se lovește de ferestre ... Pragul ferestrei de deasupra zxului este 200 metri de pământ ... Mi-a dat doar iluminare naturală de către bouinottele din subsol (care sunt condamnate toată iarna de panouri izolatoare opace în vărsat rigid de vată de sticlă ..)
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6546
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1655




de Macro » 08/01/13, 14:39

Haide ... Eole nu a fost cu mine ... Sper că Apollo îmi va spune mai bine să-mi duc carul înainte ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16270
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5285




de Remundo » 08/01/13, 18:11

Christophe a scris:
dirk pitt a scris:când energia primară este liberă, randamentul, cui îi pasă.


Da, cu condiția ca această energie primară (sau mai degrabă puterea primară) să fie abundentă ...

Și precis, energia eoliană nu este abundentă în măsura în care nu avem gratuit un mare cu trei lame pe un catarg imens ...

Deci, trebuie să aveți mare grijă de ceea ce este capturat: componente de înaltă eficiență, stocare / recuperare minimă și electronică de reglare de tip MPPT (urmărire maximă a punctului de putere) ...

Aproape opusul proiectului original.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/01/13, 18:57

Am vorbit despre o baterie plumb-acid pentru o primă depozitare fixă ​​înainte de a încărca vehiculul

aceasta nu este cea mai bună soluție ... singurul avantaj este că bateria plumb-acid fiind cea mai ieftină poate fi supradimensionată pentru a obține o eficiență ridicată

dar cea mai bună soluție este bateria interschimbabilă între linia fixă ​​și vehicul: pentru a nu multiplica pierderile

este dificil să faci o baterie mare interschimbabilă: prea grea ... dar împărțită în 4 devine mai practică

ideal ar fi un vehicul care nu își golește toate bateriile în același timp, dar se străduiește să golească mai întâi unul dintre pachete ... așa că, atunci când nu conducem mult, avem doar unul sau 2 modificate gestionează și nu întreg

și chiar mai bine că putem conduce fără toate pachetele în același timp, atunci când facem doar o călătorie scurtă: evitați astfel greutatea inutilă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16270
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5285




de Remundo » 08/01/13, 22:09

idealul este să folosiți rețeaua EDF ...

Puneți vântul kWh acolo când sunt acolo, luați kWh pentru mașină când este acolo ...

Macro are nevoie de un kit de vânt și conectați faza și neutrul ...
0 x
Imagine
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/01/13, 00:53

Buna seara, buna dimineata,

uh Remundo când spui asta

"Ceea ce are nevoie Macro este un kit de vânt și conectați faza și neutrul său ..." :) Cred că pentru a împiedica pe cineva să se confrunte doar cu conectarea așa cum este, ar putea fi necesar să oferiți câteva detalii :) ... Nu ?

Așa că îmi pare rău dacă te întrerup, dar mai bine nu îmi pare rău;)

Vă mulțumim chatelot pentru explicația referitoare la baterii (și la celelalte).

Pentru a reveni la subiect, nimic nu vă împiedică să vă grăbiți cu un anemometru cu două bomboane pentru copii, știți că dați ciocolata lui heuuu în compost :) nu este ciocolata, iar jucaria poate fi vazuta de un copil ??? și încă plastic prea periculos cu toți ftalații ...

Pe scurt, luați două bile de ping pong și le tăiați pentru a face jumătate de cochilii care vor servi drept lame, un ventilator de computer și veți face o plimbare în mașină etc etc etc ...:) dar nu te învăț nimic aici ... : Mrgreen: : Mrgreen:

În caz contrar, uneori și panourile solare sunt foarte bune, fiecare situație are propria soluție.
Între Apollo și Aeole inima îți balansează ...

Bine totul, dar nu pinionul : Mrgreen: : Mrgreen: ;)


după cum a spus foarte bine chatelot „este adesea mai economic să faci un catarg complet în altă parte decât pe o casă existentă
"pentru a medita ...

altfel chatelot fără a vrea să se abată de la poziția doar o parte pe principiul de a goli doar o baterie de ficat, este fie capcana sau imposibilitatea (este pentru cultura mea tehnică :) ) ???

Îmi imaginez că pentru o mașină mică de oraș este destul de posibil un lucru foarte ușor? În cele din urmă, când spun citatină, este de mărimea unui vehicul fără permis, desigur :) , cam ca twizzy ...
dar cu motoare pe roți :) ...


Dar pentru asta ar fi necesar să inversăm tendința care este la 4 * 4 în acest moment ... :| Și schimbă modul în care vezi mașina și viteza ...

În caz contrar ultima întrebare, niciun producător nu produce baterii de dimensiuni mici, multi-pack ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6546
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1655




de Macro » 09/01/13, 08:27

Problema rezolvată ... Nu va fi vânt, ci 20m² de fotovoltaic cu un invertor de 2.8 kg.
Cu probabil o reparație a încărcătorului saxului în 10A ... Încărcarea ar dura mai mult, dar nu va fi o problemă. Acest lucru va fi economisit pe factura de electricitate internă în orele de vârf ale zilei chiar și cu un sistem solar deplorabil. producția va compensa consumul în orele de vârf ale saxului ... Cu 16 panouri monocristaline de 185W maxi, tot cred că pot conta pe o producție medie de 20kw / h pe zi ... Sunt în unghii sau sau nu???

Am făcut o crobardă a arhitecturii avute în vedere ..

Christophe dacă poți trece subiectul la secțiunea corespunzătoare ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 09/01/13, 09:44

Macro a scris:Cu 16 panouri monocristaline de 185W maxi, cred că mai pot conta pe o producție medie de 20kw / h pe zi ... sunt sau nu în cuie ???
Asta mi se pare optimist ca o figură ... (apropo, acestea sunt kWh și nu kw / h)
Ar corespunde unui soare mediu anual echivalent cu 6 ore 3/4 soare maxim pe zi :!:

Ca o primă aproximare, 1 Wp dă aproximativ 1 kWh pe an (între 850 și 1250Wh în funcție de regiune).
Deci, 16 * 185 Wp oferă 2960 kWh pe an sau o medie de 8,1 kWh pe zi.

pe PVGs, puteți calcula producția planificată în funcție de locație și caracteristicile instalației (orientare, înclinare, urmărire, ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140