Pantone montare 4x4 toyota LJ73 2.4L turbo

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/02/14, 18:58

nikko a scris:Deci, dacă nu înapoi la oile mele :D Mi-am dat seama că atunci când scot furtunul, conectează-te înainte de turbo și aerul nu este aspirat, ci suflă „Sunt pe ***” ...


Esti sigur ca sufla ????? sau pur și simplu aerul este foarte deranjat (admisia gazelor este destul de sacadată / discontinuă la viteză mică). Testul a adus o țigară aprinsă la turbo fără furtunul de admisie, în general fumul scapă sau dispare în motor?

La reflecție, există ceva care nu se lipeste, dacă luați aerul pentru barbotaj în filtrul de aer (după filtru și, prin urmare, în depresiune !?) Și respingeți vaporii (cu o lingură?) ... înainte de turbo în același furtun și zonă de depresiune ..... (fie lângă aspirația dvs. de barbotare?) ... diferența de presiune între aceste conducte este foarte mică, limitați foarte mult ceea ce poate suge bubblerul tău.

Pentru filtrarea aerului care intră în bule, nu este nevoie să fii prins.
este suficientă o strecurătoare, iar praful va ajunge în noroiul de la fundul bulei. Deci, puteți auzi clocotirea și diferența de presiune cu ieșirea aburului este mult mai mare și permite un flux mai „normal” de gaz / abur. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
nikko
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/14, 19:19
Locul de amplasare: regiune centru




de nikko » 20/02/14, 20:06

da da ç respirația ç mă împinge o frunză, după ce am respiratorul de ulei care vine chiar în fața turbo-ului, va trebui să caut mâine ce dă.

Știi cum să calmezi turbulențele din manșeta de aer?

Voi transfera filtrul pentru a vedea oricum tubul meu de imersiune este forat cu o gaură mică de 6 mm diametru.

De fapt, ar fi un ansamblu ca cel de-al doilea foc pe care l-ați făcut luând un furtun de presiune turbo pentru a furniza aer bulei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/02/14, 21:05

nikko a scris:Știi cum să calmezi turbulențele din manșeta de aer?

Cui îi pasă puțin, nu ?, Nu dacă asta este o problemă! Oricum, ceea ce vedeți la deconectare nu este cu siguranță reprezentativ pentru funcționarea conectată. (acustica / rezonanta tevilor / air box / turbo etc ...

De fapt, ar fi un ansamblu ca cel de-al doilea foc pe care l-ați făcut luând un furtun de presiune turbo pentru a furniza aer bulei.


Pe măsură ce trimiteți aer filtrat și fierbinte în bule, acesta îl va încălzi mai repede și mai bine, urmărind încărcarea motorului. :P

Mergeți acolo treptat, aveți supape de 1/4 de rotație, profitați de ocazie pentru a nu se deschide brusc ..... Când a existat o operație anormală, este posibil să aveți o conductă care este umplută cu plutește și o va balansa brusc la prima ocazie. Aveți grijă să nu aveți un punct scăzut care să colecteze apă .... Mai bine să demontați degeaba, decât să spargeți o moară / turbo pentru prea multă încredere. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 20/02/14, 21:34

bonjour,

A încercat cineva vreodată să amestece cele două avioane, să ia aer pentru barbotaj după turbo și să trimită aburul înainte de turbo, prin dozarea fluxului?
0 x
nikko
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/14, 19:19
Locul de amplasare: regiune centru




de nikko » 21/02/14, 05:16

= Flytox
Cui îi pasă puțin, nu ?,


Scăzut Nu știu dacă pot reuși să sug în loc să sug, ar fi bine.

= flytox
Aveți grijă să nu aveți un punct scăzut care să adune apă ....


4x4 fiind înalt, reactorul este foarte scăzut, furtunul coboară bine spre reactor, pe de altă parte, am mai multe coturi.

= dede2002
A încercat cineva vreodată să amestece cele două avioane, să ia aer pentru barbotaj după turbo și să trimită aburul înainte de turbo, prin dozarea fluxului?


Nu l-am încercat încă, dar mă întrebam: nu ar trebui să provoace mai multă problemă decât asta, în timp ce bubblerul este în suprapresiune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 21/02/14, 08:50

Dacă creșteți presiunea la 1 bar în bule, apa va fierbe mai târziu.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
nikko
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/14, 19:19
Locul de amplasare: regiune centru




de nikko » 21/02/14, 10:23

Da, nu mă gândisem la asta 8)

Voi pune deja ieșirea reactorului mai aproape de turbo. Vezi ce oferă. Am citit o postare pe acest site a unui mecedes 300td de la Michel care a făcut-o așa.

O zi buna
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/02/14, 20:18

dede2002 a scris:bonjour,

A încercat cineva vreodată să amestece cele două avioane, să ia aer pentru barbotaj după turbo și să trimită aburul înainte de turbo, prin dozarea fluxului?


Nu este testat pe un motor turbo, dar diferențialul de presiune este mare (> 1 bar). Pentru a evita dezastrele, de exemplu, putem pune câteva jeturi pentru a calma fluxurile. La intrarea minimă a bubblerului?

Mai mulți au spus că funcționează cel mai bine atunci când reactorul este în depresiune ... deci nu trebuie să împingeți / umflați prea tare pe partea de intrare a reactorului.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/02/14, 20:36

Bună Macro

Macro a scris:Dacă creșteți presiunea la 1 bar în bule, apa va fierbe mai târziu.


Întârzierea presiunii fierbe cu siguranță, dar poate fi periculoasă. În cazul în care avem puterea de încălzire necesară pentru a fierbe, când turbo-ul revine la ralanti, presiunea scade la aproximativ presiunea atmosferică ..... și flota trece în cantitate în vapori simultan. Așa aruncăm în aer cazanele.: Mrgreen: În cele din urmă nu suntem acolo cu această adunare ....: Mrgreen:

Potrivit mai multor mărturii, dacă fierbeți flota în bumbac funcționează mult mai puțin bine sau deloc. Nu vaporii „buni” care ies. Trebuie să stați la 75 până la 85 ° C?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/02/14, 20:47

nikko a scris:Scăzut Nu știu dacă pot reuși să sug în loc să sug, ar fi bine.


Ai un bug undeva. Motorul nu ar funcționa dacă ar fi suflat în loc să aspire prin turbo. Atunci când furtunurile originale sunt conectate, funcționarea este normală și turbo-ul e de rahat.

= flytox
Aveți grijă să nu aveți un punct scăzut care să adune apă ....


4x4 fiind înalt, reactorul este foarte scăzut, furtunul coboară bine spre reactor, pe de altă parte, am mai multe coturi.

Câteva coate pleacă, dar un mâner / punctul de jos poate provoca probleme mari, cum ar fi posibilitatea de a înghiți un val de maree și de a ucide turbo și / sau motorul ...:strigăt: : Mrgreen:

nikko a scris:Voi pune deja ieșirea reactorului mai aproape de turbo. Vezi ce oferă. Am citit o postare pe acest site a unui mecedes 300td de la Michel care a făcut-o așa.

Poți explica ce vrei să faci?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101