Noua Marsiliază: mai puțin violentă, mai veselă!

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Janic » 22/08/16, 19:29

dacă cuvintele sunt neplăcute, pur și simplu nu le cântați! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de chatelot16 » 22/08/16, 19:47

această nouă marseleză este într-adevăr prea naivă!

de ce să schimbi întregul text? există doar sângele care udă brazdele, care ar merita o modificare ... standardul sângeros nu este o mare problemă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Remundo » 22/08/16, 20:19

Nu sunt destul de în ton cu unele dintre interpretările tale despre „sângele necurat”.

Sângele impur este sângele francezilor ne-nobili, cei care fac revoluția și care își marchează astfel angajamentul total până la punctul de a-și vărsa sângele în brazde (tranșeele / cărările pe care merg, de exemplu) pentru a învinge inamicul (pe vremea Regalității și Nobililor, de sange pur).

Dar cine știe exact sensul acestei propoziții? Este deosebit de ambiguă și este o sursă de neînțelegeri profunde. În plus, în termeni absoluți, este prea războinic într-un imn național care ar trebui să poarte mai mult valori pozitive și pașnice.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de chatelot16 » 22/08/16, 21:10

multumesc remundo! confirmi ce am scris ... și ce mi se pare puțin complicat ... mi s-a explicat și am avut îndoieli ... l-am repetat aici pentru confirmare sau contradicție

Cred că schimbarea acestei propoziții ar fi un lucru bun!

efect primar care ar fi mai ușor de cântat ... efect secundar care ar vorbi despre semnificația originală a acestei propoziții

dar nu modificați restul acestui imn care este ceea ce este
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Obamot » 23/08/16, 00:06

Janic a scris:dacă cuvintele sunt neplăcute, pur și simplu nu le cântați! : Roll:


nu ai vrea să ți-l cântăm, ai baluri cine este? : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Ahmed » 23/08/16, 10:18

Încă nu mi se pare credibilă această interpretare: acțiunea revoluționară a avut drept scop suprimarea acestor vechi categorizări și mi se pare greu să văd o melodie militară făcând în gradul al doilea * (sic!) Sau ignorând ceea ce o justifică. Se presupune că Revoluția a șters trecutul stabilind o nouă demnitate, o „nobilime” simbolică (fără să o spună!), Distribuită în mod echitabil între toți membrii națiunii (conceptul de națiune este, de asemenea, nou).

* În ceea ce privește propaganda, întrucât asta este, mi se pare sincer să îmi imaginez dorința de a revendica în mod explicit un statut peiorativ!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Remundo » 23/08/16, 10:27

alți istorici și politicieni au reinterpretat acest pasaj din Marsiliază, care se împrumută foarte bine! Prea multă ambiguitate și aspirații sângeroase în aceste câteva cuvinte ...

Un articol din Le Monde a revenit asupra subiectului
Este trist să trebuiască să faci un memento istoric de bază. Înainte de Revoluție, societatea era împărțită în funcție de originea familiei. Ești nobil, pentru că ai sânge nobil, superioritatea ta față de restul oamenilor vine doar de acolo. Un nobil este superior unui țăran prin sângele său. Când soldații francezi au strigat „că un sânge impur ne udă brazdele”, nu au vorbit despre străini.

Sângele necurat era doar al lor, brazdele erau, în plus, doar brazdele, să nu uităm că Franța la acea vreme era agricolă. Aceasta este o frază care simbolizează sacrificiul, republicanii vremii erau mândri că și-au vărsat sângele murdar pe câmpul de onoare. Ei au avut în vedere doar un singur lucru, mai bine să alinieze întregul teritoriu național cu sânge decât să se predea.

Aflați mai multe despre http://www.lemonde.fr/idees/chronique/2 ... zPwLMRX.99
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 23/08/16, 10:42

Ahmed a scris:Acest cântec nu face aluzie la lupte intra-revoluționare, ci la pericolele externe care amenință tânăra națiune ...


Aceasta este ceea ce am scris mai sus ... Cu toate acestea, este „intim” (și fals) legat în cultura populară de revoluția din 1789 ... și de toate evenimentele care au urmat.

Dacă am făcut un sondaj:

Crezi că Marsiliaza a fost cântată în timpul asaltului Bastiliei?

Cred că 80% dintre francezi ar răspunde da ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 23/08/16, 10:51

Remundo a scris:alți istorici și politicieni au reinterpretat acest pasaj din Marsiliază, care se împrumută foarte bine! Prea multă ambiguitate și aspirații sângeroase în aceste câteva cuvinte ...

Un articol din Le Monde a revenit asupra subiectului
Este trist să trebuiască să faci un memento istoric de bază. Înainte de Revoluție, societatea era împărțită în funcție de originea familiei. Ești nobil, pentru că ai sânge nobil, superioritatea ta față de restul oamenilor vine doar de acolo. Un nobil este superior unui țăran prin sângele său. Când soldații francezi au strigat „că un sânge impur ne udă brazdele”, nu au vorbit despre străini.


Hei da, nu avem cu toții sânge albastru !!

Această teză contrazice pagina wiki pe care am citat-o ​​deja: https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Marseillaise

Primele șase cuplete au fost scrise de Rouget de Lisle în 1792 pentru Armata Rinului din Strasbourg, în urma declarației de război a Franței asupra Austriei. În acest context original, Marsiliaza este un cântec de război revoluționar, un imn al libertății, un apel patriotic la mobilizare generală și un îndemn pentru a lupta împotriva tiraniei și a invaziei străine.


Îmi pare rău, dar din aceasta, necuratul nu știu care este, dar nu este cel al francezilor ...

Personal prefer Strasbourgul decât Marsiliaza, dar prea marțial pentru a-l face un imn național ...

https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Strasbourgeoise

https://www.youtube.com/watch?v=pthL8Athv_A
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Nouvelle Marseillaise: mai puțin violentă, mai veselă!




de Christophe » 23/08/16, 11:13

Acest cântec (pe care tocmai l-am descoperit) mi se pare mult mai potrivit pentru revoluție decât Marsiliaza, este cântecul plecării (numit și ... și din motive întemeiate „Fratele Marsiliei”):



https://fr.wikipedia.org/wiki/Chant_du_d%C3%A9part

Versurile sunt mai puțin ambigue:

Tremurați dușmanii Franței
Regii beți de sânge și mândrie.
Poporul suveran avansează,
Tiranii coboară la sicriu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139