Proiectarea unui trailer de biciclete cu asistență electrică ("virtual" crowfunding)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de dede2002 » 19/10/16, 14:16

Acest tip de dispozitiv de fixare vulcanizat, se menține mai bine atunci când este nou și se slăbește fără avertisment.
Furnizați cel puțin un lanț de siguranță ...
Dar asta poate fi suficient, deoarece remorca este cea care împinge!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Grelinette » 20/10/16, 14:40

Buna ziua,

Pentru a începe să vorbim despre cifre și să comparăm soluțiile și costurile acestora, iată 2 citate (de fapt 3 cu opțiunea bateriei Pb) pentru achiziționarea materialelor necesare motorizării remorcii bicicletei:

Citatul 1
Citat 1.jpg


Citatul 2
Citat 2.jpg


(Rămâne să se evalueze bugetul pentru soluția dirkpitt. Am să încerc să o fac diseară)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de phil53 » 28/10/16, 18:53

Pentru informații am cumpărat o remorcă DEUBA
Remorcă pentru încărcătură cu recipient din plastic și bilă atașată bicicletei
https://www.amazon.fr/Remorque-bagages- ... B007TJLQHG
A fost să nu trebuiască să-l fabrice și ieftin.
Dar este o idee proastă, îi avertizez pe cei care ar fi tentați.
Roțile au rulmenți, dar din cauza designului rulmenții nu sunt folosiți. Legătura nu se potrivește bicicletei mele și mă îndoiesc că mingea va rezista să se rupă dacă stau puțin într-o zi de un obstacol
Pe scurt, ieftin, dar nu teribil
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Ahmed » 28/10/16, 21:25

Mai degrabă „Daube” decât „Deuba” atunci? Puteți explica de ce nu sunt folosiți rulmenții roților?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de phil53 » 28/10/16, 21:50

Când înșurub piulițele strâng rulmenții de pe pereți. Deoarece sunt rulmenți care rezistă forței în direcția radială, ca urmare se blochează și nu-și mai fac treaba, roțile devin frâne.
Așa că am slăbit puțin, dar dintr-o dată există joc și se întoarce pe axă, iar rulmenții nu mai sunt utili sau nu prea.
Acesta este un defect de design, cu același material, dar mai bine conceput ar fi funcțional.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Ahmed » 28/10/16, 22:35

Înțeleg: deci, este vorba fie de o prelucrare defectă, fie de un design slab ...
Ați încercat (dacă este posibil) să introduceți piulițe de blocare pe fiecare parte a fiecărei furci de fixare?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Grelinette » 29/10/16, 19:34

Ahmed a scris:Iată un bine tutorial la demontarea unui pinion cu roată liberă, sper că acest lucru vă poate ajuta; poate este posibilă inversarea părții care este crestată, precum și a celei care poartă zăvoarele?

toată lumea bună seara,
Ei bine ... în ciuda tutorialului foarte bun dat de Ahmed, eliminarea roții libere pentru a încerca să inverseze se dovedește a fi o aventură mai complicată și periculoasă decât se aștepta atunci când nu aveți instrumentele ad hoc!

Acestea fiind spuse, a priori ansamblul roții libere nu poate fi inversat deoarece firul intern trece prin acoperirea întregii părți interne.

Pignon-Rouelibre.jpg

(fotografii sursă: http://www.forum-auto.com/scooters-125c ... et1936.htm)

Voi relua demontarea mâine ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de phil53 » 30/10/16, 08:14

Ahmed a scris:Înțeleg: deci, este vorba fie de o prelucrare defectă, fie de un design slab ...
Ați încercat (dacă este posibil) să introduceți piulițe de blocare pe fiecare parte a fiecărei furci de fixare?

Ahmed, acesta este designul, ar trebui să spun o copie foarte proastă. Ieri am văzut o remorcă similară (același principiu vândut nu este fabricat), dar care folosește roți de bicicletă. Același principiu al atașării mingii, dar nu am văzut piesa de pe bicicletă, probabil mai bine făcut.
Pe instrucțiuni, acestea specifică să nu-l motorizeze.
În mod surprinzător, înseamnă asta că alții o fac?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Ahmed » 30/10/16, 20:31

Cred că această restricție cu privire la o posibilă motorizare este că, structural, această remorcă nu este concepută pentru a rezista la solicitările mecanice suplimentare rezultate din utilizarea în modul de propulsie. După cum ați văzut mai sus, există remorci a căror funcție esențială este de a acționa ca împingătoare pentru bicicletele pe care sunt fixate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Grelinette » 05/11/16, 18:24

Bonsoir,

În acest moment mă deplasez foarte încet pe acest proiect din cauza noilor constrângeri profesionale, dar am reușit să demontez roata liberă fără niciun instrument special: am eliberat firul cu un ac simplu după au fost bine dislocați:
Roată liberă dezasamblată recto-verso.jpg
Roata liberă demontată recto-verso.jpg (100.02 KiB) Vizualizat de 5603 ori


... și confirm că este posibil să-l înșurub înapoi în cealaltă direcție fără nicio problemă:
Roată liberă în sus Recto-Verso.jpg
Freewheeling Recto-Verso.jpg (103.99 KiB) Vizualizat de 5603 ori

(Notă: nu este necesar să scoateți puntea de pe roată pentru a scoate roata liberă, spre deosebire de ceea ce am făcut!).

Prin urmare, putem echipa remorca cu 2 roți din spate având fiecare set pinion + roată liberă orientat spre interiorul remorcii și în direcția corectă a raftului, pentru a facilita antrenarea în lanț cu 2 motoare electrice.
Schiță trailer - roată liberă - Face.jpg
Schiță trailer - roată liberă - Face.jpg (19.69 KiB) Vizualizat de 5603 ori


Pe de altă parte, înșurubarea inversă a roții libere pentru roata dreaptă a remorcii (pinion stâng) trebuie blocată pentru a preveni deșurubarea atunci când lanțul va exercita un cuplu asupra pinionului.

Profesioniștii mecanici îmi vor confirma soluțiile de blocare anti-deșurubare:
- sau de-a dreptul 2 puncte mici de sudură
- sau înșurubați puternic un cilindru filetat ext. din decuparea unei roți din spate, în roata liberă pentru a face o piuliță de blocare:
Inversați roata liberă Locknut.jpg
Roată liberă inversă Locknut.jpg (20.81 KiB) Vizualizat de 5603 ori



Toate acestea sunt doar un pas al soluției (al lui Dirkpitt), deoarece aparent există alte constrângeri mecanice care trebuie reglementate.

Următorul videoclip prezintă un proiect similar (transformarea unei simple biciclete într-un "scuter electric") și detaliază diferitele probleme întâmpinate: https://www.youtube.com/watch?v=hLeFvUmxDOY

Rețineți câteva detalii foarte interesante în acest proiect:
(videoclipul fiind cam lung, 15 minute, indic când încep secvențele care mi se par utile).

1 °) la 1'50: utilizează un motor electric mic de 48 de volți și o putere de 1000 de wați.
Ansamblul încorporează un Ampermetru care oferă consumul de energie direct și a Voltmetru pentru nivelul de încărcare a bateriei.

2 °) la 3'39: o roată reglează flexibilitatea accelerației motorului electric pentru a evita accelerațiile prea puternice și foarte consumatoare de energie.

3 °) la 4'20: bateriile lor sunt încărcate cu o sursă simplă de alimentare pentru computer de 135 wați și un amperometru indică nivelul de încărcare. Trebuie să vedeți ce costă o sursă de alimentare pentru computer de acest tip în comparație cu un încărcător convențional. (Pe Al 2-lea citat, încărcătorul costă 53 EUR, inclusiv toate taxele pentru bateriile cu litiu sau 60 EUR pentru bateriile Pb).

4 °) la 5'27: puțin complex și poate riscant (bine explicat în videoclip), își fac propria baterie LiPo
Pe de altă parte, utilizarea bateriilor LiPo necesită utilizarea unui BMS pentru reîncărcare / descărcare, ceea ce reprezintă un pas tehnic complex. Alegerea bateriilor plumb-acid evită acest pas complex sau achiziționarea de echipamente (BM) pe piață ...

5 °) la 7'50: explicații privind motorul utilizat (curent continuu 48 V, 1000 W)

6 °) la 9'20: explicații privind alegerea pinionului (11 dinți) și cea a platanului (75 dinți), a cărui asamblare este destul de complexă!
Acest punct (reducerea) nu a fost încă abordat pentru remorcă, dar se pare că este un punct foarte important pentru a determina cuplul și viteza de rotație a roților și, în consecință, eficiența motoarelor. .

Pe remorcă sunt 2 roți (una cu roata liberă inversă) cu 16 pinioane dinți și nu am menționat încă schimbarea pinionilor cu lanțuri pentru a avea un cuplu suficient dat turația rapidă a motorului ...

Ce părere aveți despre aceste puncte tehnice?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171