Ce concasor să producă BRF (lemn fragmentat Raméal)?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Ahmed » 25/08/23, 23:27

Astăzi m-am ocupat de reparația de fixare a carcasei curelei: inițial ținută de 4 șuruburi din 6 care sunt fixate pe o placă propriu-zisă cu șuruburi pe partea laterală a concasorului, toate acestea au ajuns să nu mai țină. Mă voi limita la 3 puncte de fixare. Inițial plănuisem să suflă piulițele sudate de pe placă, dar o voi face doar pentru cea care ține clema de reținere a cablului electric al motorului. După o lovitură de polizor, sudez noua piuliță și pregătesc un șurub nou corespunzător...
In alte 2 locuri judicios (?) distribuite, gauresc carcasa si suportul acesteia la 4 mm D pentru a putea monta 2 suruburi de tabla autofiletante marimea 5. Avantajul acestor suruburi este rezistenta lor la vibratii. Sunt capabili să facă orificiul de instalare, dar suportul fiind destul de gros, iar capacitățile practice de găurire destul de limitate, am optat pentru o soluție mai clasică. Asamblarea finală este dificilă deoarece pe foile flexibile nu cade niciodată în față; Slăbesc puțin primul șurub și reforez cele 2 găuri ale carcasei la 6 pentru a asigura un joc suficient: acolo se pune la loc fără să mă plâng; partea acestor șuruburi care este utilizată pentru găurire oferă ghidare către orificiul de primire. 8)
Marea mea preocupare, nu prea planificată, este că nu pot reatașa suportul motorului ale cărui lumini nu sunt corect reglate la orificiile filetate care primesc șuruburile (reglare chinezească!): este o problemă care se manifestă de fiecare dată când trebuie să eliberez. acest suport pentru a da jocul necesar extinderii curelelor de transmisie. Am încurcat deja un șurub în acest mic joc și este foarte enervant să lupt pentru a le lua acele șuruburi plictisitoare...
Mă hotărăsc să scot motorul și suportul lui pentru a-l termina: o lovitură bună a pilei la locul potrivit și acolo totul urcă acum ca o floare! :P
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Ahmed » 29/08/23, 22:20

A rămas fixarea capacului. O fac dintr-o tabla de otel de 1,5 mm grosime care este un compromis intre flexibilitate si rigiditate, prima pentru reglaj prin rasucire, a doua pentru rezistenta la proiectii. Forez 5 gauri distribuite pe doua linii pentru fixare prin capace de sudura. Se pare că prima mea încercare a eșuat lamentabil: găurile erau puțin mici, dar mai important, setarea mea MIG nu a fost bună. Am redus putin tensiunea + amperajul si mai presus de toate am actionat prea mult asupra impedanței, asa ca am astupat gaurile fara sa afectez* foaia suport, in afara de doua gauri care erau putin lipite... :( A trebuit să remediez rapid situația cu șlefuirea liniară pe puncte: prin lungirea cordonului de sudură aduc mai multă căldură și prin urmare creez un bazin de sudură mai bun; Normal că am corectat și parametrii de sudare. Rețineți că profesioniștii în sudură se adaptează la o piesă de testare înainte de a începe o nouă serie de suduri.

* Mi-ar fi plăcut să o fac, mi-ar fi fost greu! : Hopa:

În cele din urmă, controlul ambreiajului a avut mânerul (un inel) tăiat din bară și re-sudat cu un decalaj compatibil cu agățarea pe tija de oprire. Va rămâne de testat dacă vibrațiile continuă să permită eliberarea sa prematură sau nu; între timp păstrez cleștele care mi-ar permite să continui șlefuirea dacă această apariție persistă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Ahmed » 07/10/23, 22:29

Bun! Am facut un pic de macinat sa vad cum a fost (si tot pentru ca temperatura era mai rece!). Este pozitiv din ambele puncte: controlul ambreiajului se menține normal, fără artificii, iar capacul se dovedește a fi reglat corect deoarece își îndeplinește treaba corect. În această fotografie, putem vedea cum, într-un mod foarte practic, să „scuipi” materialul zdrobit direct într-o pungă de grădină așezată pe o roabă (care acționează ca booster și poate fi folosită pentru transport); galeata contine sculele esentiale pentru operatiunile de slefuire si este adapostita in buncar in timpul transportului si depozitarii.


Pe a doua vedere se remarcă forma acum curbată a tijei de ambreiaj (în poziţia decuplată) şi modificarea adusă carcasei (am inversat contracurbura care permite alinierea rolei de sprijin, aceasta care nu se mai potriveşte). latimea carcasei originale: am adaugat asadar o bucata in cp).
IMG0110A.jpg
IMG0110A.jpg (320.31 KB) Consultat de 1096 de ori
jointes pièces
IMG0111A.jpg
IMG0111A.jpg (346.36 KB) Consultat de 1096 de ori
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Ahmed » 28/02/24, 22:51

Înainte de primăvară, o mică curățenie majoră a unei grădini de aproape 30 de ani... Aluni, porcini, iederă și măceșe în program. Primele trec evident fără probleme, cele doua sunt foarte dure, dar nu contează, doar ține-le de capătul moale pentru a evita vibrațiile incomode. Crenguțele mici de la capăt merg puțin drepte, dar e totuși acceptabil... Măceșul, la rândul său, trebuie manevrat cu grijă: este util să îndoiți cu grijă părțile laterale, astfel încât să nu se ia din grămadă. Referitor la acestea din urmă, este indicat să se facă unul separat pentru acest tip de spin foarte agresiv; dar, acestea fiind spuse, se comportă foarte bine la măcinare, deoarece chiar și cele mai fine părți sunt tăiate corespunzător (la fel ca iedera). Este într-adevăr un mare avantaj să poți scăpa atât de ușor de acest tip de plantă.
În ceea ce privește spinii negri, chiar îi îndepărtez pe cei mai enervanti, pentru că albinele profită de vremea bună pentru a începe să culeagă nectar de la puținele plante timpurii care sunt deja în floare (dar celelalte vor urma foarte curând)...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de sicetaitsimple » 28/02/24, 23:09

Puțin aer pe asta forum din ce în ce mai sufocant!
Spinii negri, sunt arborele de porumb?
În afară de asta, vreun progres în tocatorul de carton? Puteți răspunde mai degrabă în firul dedicat decât aici.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Christophe » 29/02/24, 00:22

sicetaitsimple a scris:Puțin aer pe asta forum din ce în ce mai sufocant!


Oricum am postat asta: jardinage/plante-a-croissance-rapide-dans-un-jardin-pour-avoir-l-equivalent-de-0-5-a-1-stere-de-bois-par-an-t17079-360.html#p548961
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Remundo » 29/02/24, 08:55

Și ce crede Silvano Trotta? : Roll:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Christophe » 29/02/24, 11:01

Remundo a scris:Și ce crede Silvano Trotta? : Roll:


Uh? Este un joc de cuvinte cu prenumele lui? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Remundo » 29/02/24, 11:10

nici un joc de cuvinte,

Domnul PasSimple se plânge de natura înăbușitoare a forum, dar îi place să-și bată joc de Trotta.

Am spus asta pentru a-l relaxa. El este foarte amuzant !
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Care concasor să producă BRF (Bois Raméal Fragmenté)?




de Christophe » 29/02/24, 11:36

Într-adevăr?

Cred că subiectul lemnului a fost destul de stăpânit de omenire de milenii, Silviano, în ciuda numelui său, nu trebuie să-i pese de acest subiect...

Ei bine, dacă modurile încep să troleze, nu va funcționa! : Mrgreen:
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172