Noua grădină cu sală (33)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Jihele33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/05/18, 12:22
x 1

Noua grădină cu sală (33)




de Jihele33 » 09/05/18, 10:45

bonjour,
Nou venit la Potager du laesseux, după ce ți-am citit cartea, am început fânul anul acesta, după ce am încercat mulcirea din plastic (împletită), ceea ce mi-a dat rezultate bune (la scara mea). Mulțumesc pentru această lucrare frumoasă de popularizare și cultură (în toate sensurile cuvântului) ...
Am două mici grădini de legume în două locuri diferite de pe terenul din jurul casei mele, dar voi detalia acest lucru puțin mai târziu.
Astăzi am o întrebare pentru dumneavoastră: am văzut numeroase ciuperci mici cu capete negre foarte fragile apărând în câteva zile ... este doctor serios? Este un teren foarte umed pe care există pentru moment doar plante de cartof ...
Vă mulțumesc că v-ați făcut timp să-mi dați părerea. Să aveți o zi bună.
jointes pièces
Ciuperci2.jpg
Champis2.jpg (168.77 KiB) Vizualizat de 7917 ori
Ciuperci1.jpg
Champis1.jpg (137.24 KiB) Vizualizat de 7917 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Did67 » 09/05/18, 15:08

Să fii fericit (aproape întotdeauna!) De prezența „ciupercilor”:

- acești „carpofori” (organe de reproducere) sunt doar partea foarte mică care iese dintr-un aisberg subteran gigantic: rețeaua de hife, care constituie corpul real al acestor „ciuperci”, și care au acumulat substanțele necesare construcției sale ... Trebuie să vă imaginați o „vată de zahăr” gigantică, lungă de câțiva metri, pe care nu o puteți vedea, dar care este „corpul” acestei ciuperci ...

- aproape toate ciupercile sunt ... „saprofite” (da! da!): se hrănesc cu materie organică moartă, pe care o digeră; fără „bine” sau „rău”, cu excepția faptului că la sfârșitul acestei descompuneri, există mineralele care au constituit biomasa care este digerată ...

- este deci semnul fericit al a 3 lucruri:

a) solul este încă suficient de umed; în sol gol, uscat, puține șanse să se formeze astfel de „ciuperci”
b) că nimic nu blochează dezvoltarea ciupercilor: prin urmare, ciupercile mai utile, cum ar fi cele care se combină cu rădăcinile ciupercilor pentru a forma micorize, care sunt foarte utile plantelor, au toate șansele de a se dezvolta (fără a face neapărat „ciuperci” ...)
c) că procesul care va hrăni legumele are loc!

Da, îndreaptă-te spre șezlong pentru a nu distruge nimic!

[Și apropo, întrebați-vă despre latura nevrotică a „fobiei” noastre asupra ciupercilor, pe motiv că unii sunt paraziți - și dau infecții fungice -, altele boli plantelor - făinare, mucegai etc. - sau că alții sunt otrăviți! În șezlong, avem timp să ne „vindecăm”]
2 x
Jihele33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/05/18, 12:22
x 1

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Jihele33 » 09/05/18, 21:57

Îți mulțumesc pentru răspunsul tău ... Nu mă îngrijorează în mod fundamental prezența ciupercilor, ci mai degrabă curios ... Acestea au fost foarte efemere, deoarece soarele le-a înfundat. S-ar putea să vină alții. Îi aștept cu nerăbdare de pe șezlongul meu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Did67 » 10/05/18, 08:50

Da, foarte des, acești „carpofori” sunt foarte efemeri și se „topesc” odată cu îndeplinirea misiunii lor ...

Poate că a fost coprinul negru cu cerneală: http://mycorance.free.fr/valchamp/champi5.htm
0 x
Jihele33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/05/18, 12:22
x 1

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Jihele33 » 10/05/18, 21:11

bonjour,
Aici am puțin timp, așa că voi face o scurtă prezentare a grădinii mele de legume leneșe.
În primul rând, nu știu prea multe despre agricultură sau legumicultură ... Am plantat plante până în 2015 pe care le-am cumpărat în ghivece, de atunci îmi fac semănatul cu semințe provenite în principal de la Kokopelli și din propria mea producție (qd care vrea să funcționeze bine).
Nu m-am ocupat strict de nimic (folosesc doar ferramol pentru melci și melci la începutul sezonului). Nu aplic îngrășământ. Presupun că nu pot consuma deja tot ceea ce îmi dă grădina de legume, posibilele boli sunt într-un fel ponderea îngerilor ...
Veți înțelege că performanța și eficiența nu sunt forța mea motrice ...
Situația: grădină în jurul unei case din suburbiile Bordeaux. 2 parcele pentru grădina de legume. Nu cunosc particularitățile solului (se pare că este lut).
Unul de 70m2 : destinat cartofilor, dovleceilor, dovleceilor, vinetelor, cepei, sfeclei, pastarnacului ...
Am lăsat vagabond mult timp (intenționat, deoarece mi-a permis să am o locație ideală pentru macro fotografie). Apoi mulciți cu un mulci de plastic împletit de lene pentru a face buruieni pentru a face o grădină de legume timp de 2 ani ... Preocuparea este că această metodă a făcut viața mai ușoară pentru bindweed, care nu mai are concurență, a proliferat puțin ... Nimic prea enervant, dar trebuie să te uiți.
Unul de 50m2 (cu un nuc în mijloc) folosit într-o grădină de legume timp de 10 ani: destinat roșiilor, cartofilor dulci, prazului, napilor, cepei, păstârnacului, sfeclei, anghinarei, căpșunilor, anghinarei ...
Pentru a afla cum și de ce am distribuit ... Ei bine, este de la bun sfârșit și, de asemenea, pentru că partea de 70m2 are bindweed și am observat că animalului nu-i plac vinetele, dovleceii și dovleceii. Pentru cartofi, este variabil.
Partea de 50m2 este plantată cu un nuc în mijloc și, în ciuda acestui fapt, recoltele sunt cele mai importante.
Aceste două parcele nu au fost supuse niciunui tratament de cel puțin 15 ani ...
Am descoperit grădina de legume Lazy datorită cărții ceea ce mi s-a părut genial și foarte bine făcut. Pentru o dată am înțeles totul chiar dacă am sărit părți prea științifice. Așa că am început să caut fân pe care să-l găsesc destul de ușor în bile de 250 kg (livrate). 2 Boules au făcut trucul.
Am întins fânul destul de târziu (sfârșitul lunii ianuarie) pe parcele fără să fac nimic mai jos. Există un pic din toate, plante vechi, buruieni scoase din compost personal, ramuri și bambus tăiate în bucăți mici ... Totul este fizic, dar funcționează ...
De atunci, mi-am observat și plantat cartofii (15 de picioare), cartofii mei (50 picioare), prazul și napii (însămânțare directă), anghinarea de Ierusalim care mi-a fost dată și căpșunile în urmă cu două săptămâni. recuperat de anul trecut, iar astăzi roșiile mele (15 de picioare) ... Până acum este în regulă, unele ierburi și altele care reușesc să traverseze ici și colo, dar ușor de controlat. Cartofii sunt afară ... Prazul își arată nasul. Și există o mulțime de ciuperci (uneori efemere) peste tot ... Se pare că este un semn bun :D .
Roșiile sunt plantate astăzi și deocamdată nu se plâng ... : Lol: : Lol: : Lol:
Unele atacuri de limaci, prin urmare, tratamentul preventiv al vânătorii de feramol și faruri după întuneric (aproximativ 20 de prizonieri de război)
Instrumentele mele sunt foarte simple: o mână dreaptă, o mână stângă, un instrument mare de tuns gard viu (cumpărat de la lidl) pentru a tăia stratul de fân și o jardinieră pentru a face găuri și a-mi transplanta plantele ...
Pentru moment nu ud ... Pământul este saturat cu apă, așa că crește ... Vom vedea mai târziu dacă trebuie să pun un sistem de picurare.
Aceasta este o primă prezentare. Voi detalia cum și când în următoarele săptămâni ...
În fotografiile pe care mi le-au plantat azi roșii, atacurile asupra anghinarei, uneltele mele și o plantă de cartofi uitată (sunt 4 sau 5 așa) care a reușit să traverseze 15 / 20cm de fân ...
jointes pièces
Artichoke-slugs.jpg
Tomatoes2.jpg
Tomatoes1.jpg
Potato1.jpg
My-Tools.jpg
Mes-Outils.jpg (216.27 KiB) Vizualizat de 7797 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Did67 » 10/05/18, 22:10

Din punctul meu de vedere, legumele (cartofi, roșii) puțin verde pal tendind să devină gălbui, semn al sărăciei relative în azot. Cine se va corecta de îndată ce fânul începe să se descompună serios (ei bine, că vom ajunge în faza finală a descompunerii stratului inferior, cel care este umed: nitrificarea) și va juca unul dintre aceste roluri, acela de îngrășământ natural...

Dar, după cum ați avut destule înainte, vă veți regăsi în supraproducție!

Într-adevăr, capacul pentru limaci la sosirea vremii bune, primele plantări, trebuie trecut și colectarea necesită o jumătate de duzină de seri de perseverență. Apoi, populațiile scad, plantele se dezvoltă și melcii sunt mulțumiți de frunzele inferioare, ofilite sau bolnave ... Ei își joacă rolul de curățători ... Și auxiliarii (gândacii măcinați, stafilinele ...) sunt mai numeroși, mai afectivi. ..
1 x
jpbord
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 13/05/17, 23:45
Locul de amplasare: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de jpbord » 13/05/18, 23:19

Bonsoir,

sunt tot mai mulți oameni leneși care fac grădinărit! Sunt în Dordogne lângă Bergerac și, sincer, Didier mi-a dat înapoi gustul pentru a-mi face grădina de legume, aspectul nu mai este același, înainte de a lucra din greu la sarcinile grădinăritului clasic (plantați repede, iarba iar și iar! Ud totul seara, găsiți produsul potrivit pentru a elimina afidele, melcii și gândacii, etc.) acum mă uit, sunt atent la viața grădinii mele și indiferent dacă unul sau două dintre cele 12 blaturi de salată transplantate sunt devorate . pe scurt, toate aceste plante pe care le răsfăț aduc plăcere ochilor și simțurilor! O reînnoire o altă experiență a vieții în ansamblu.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Adrien (ex-nico239) » 14/05/18, 00:08

Frumos feedback ....

Deși udare, pe reflecție și experiență (am fost un fan al udării) cred că este (din păcate) încă necesar: dar există întotdeauna o modalitate de a face asta leneș : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Did67 » 14/05/18, 16:44

jpbord a scris:Bonsoir,

sunt tot mai mulți oameni leneși care fac grădinărit! Sunt în Dordogne lângă Bergerac și, sincer, Didier mi-a dat înapoi gustul pentru a-mi face grădina de legume, aspectul nu mai este același, înainte de a lucra din greu la sarcinile grădinăritului clasic (plantați repede, iarba iar și iar! Ud totul seara, găsiți produsul potrivit pentru a elimina afidele, melcii și gândacii, etc.) acum mă uit, sunt atent la viața grădinii mele și indiferent dacă unul sau două dintre cele 12 blaturi de salată transplantate sunt devorate . pe scurt, toate aceste plante pe care le răsfăț aduc plăcere ochilor și simțurilor! O reînnoire o altă experiență a vieții în ansamblu.


Mulțumesc. Grozav !!!

[Aceasta este exact ceea ce încerc să realizez: să nu blochez dogme noi, cu reguli noi, noi „trebuie să ...”, alte „yaka ...”. Dar eliberează grădinarul. Pentru asta doar pentru a schimba privirea aruncată asupra lucrurilor ... Acesta este motivul pentru care îmi ia atât de mult timp să explic, în timp ce adoptarea unei reguli se face în două rânduri: „Țara ta întotdeauna curată o vei păstra!”, De exemplu]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: New Lazy Vegetable Garden (33)




de Julienmos » 14/05/18, 17:18

zdrobește zilele trecute ce durere să faci găuri de plantare a roșiilor!

Aveam nevoie de picătură ... pământul se usca serios, chiar și sub fân (stratul cu siguranță nu suficient de gros, mărturisesc).
a mai rămas puțină umezeală, dar era încă beton! și cu asta, crăpături mari, tranșee și galerii de rozătoare, pline de buruieni și rădăcini dure care se dezvoltaseră în ciuda fânului, pe scurt, a fost Verdun ...

dar astăzi, adică două zile mai târziu, vor fi fost suficiente câteva ore de ploi de noapte bună pentru a găsi un sol complet diferit, foarte fraged, care se prăbușește ușor cu mâna!
ca ceea ce uneori trebuie să știi să aștepți puțin, știind că prognoza meteo a prezis ploaie ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182