Fenocultor nou

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
stef27150
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/12/22, 18:53
x 5

Fenocultor nou




de stef27150 » 25/12/22, 19:15

buna noapte buna

Am văzut și chiar am văzut o mulțime de videoclipuri cu celebrul nostru Didier, îi fac cu ochiul pe mine blogul la aşezarea fânului în legume.

Locuiesc în Eure (lângă Gisors), aici este Norman Vexin, nu departe de Oise (Picardia) și Val d'Oise (Ile de France) și țara Bray este la câteva cabluri.

asa ca in octombrie 2022 mi-am amenajat fanul pe o gradina de legume existenta care probabil a fost facuta intr-un mod clasic, precizez "probabil" pentru ca locuim in aceasta casa de 2 ani si am recuperat gradina de legume asa cum a fost amplasata. in gradina.
După un prim an de cultivare „tradițională” care a fost un adevărat eșec din cauza unei primăveri și verii complet putrede ale anului 1, anul 2021 a mers mai bine cu încă o dată o amenajare tradițională cu puțin mulci, totuși.

dar pentru 2023, se va întâmpla sub fân.
Am amenajat o tavă de căpșuni, nu anume pentru a evita aplecarea la cules, ci mai presus de toate pentru a avea o structură ușor înălțată, care să vă permită să puneți o protecție anti-mierlă ușor de îndepărtat și pus la loc, deoarece cercuri și net, e o adevărată durere.

suprafata aproximativ 5x8 + tava de capsuni.

Imagine
Imagine

Am pus anterior gunoi de grajd de cal certificat „ecologic” fara tratament, si am pus un strat usor de compost

Imagine

Am lasat morcovii si pastarnacul, pentru ca se tin foarte bine in pamant, ii culeg la cerere si permite subtierea.

Imagine
Dernière édition alin stef27150 25 / 12 / 22, 19: 42, editate 2 ori.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
stef27150
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/12/22, 18:53
x 5

Re: fenocultor nou




de stef27150 » 25/12/22, 19:24

dar inainte de asta pregatisem zona de capsuni.

Imagine
Imagine

deoarece scândurile recuperate nu erau drepte și nici podeaua, acolo jos era foarte luminos.
am umplut cu silex, iar eu aveam bușteni pe care nimeni nu voia să-i ardă, i-am pus în fund, cu atât mai puțin pământ de lopat.

Imagine
Imagine

in final resturile vegetale le-am pus deasupra pamantului si am pus pamantul la loc deasupra.

Imagine

un strat bun de bălegar

Imagine
Imagine

apoi compost

Imagine
Imagine

și căpșuni + așchii de lemn zdrobit.
Imagine
2 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: fenocultor nou




de sicetaitsimple » 25/12/22, 19:33

Didier și majoritatea „fanilor” săi au părăsit asta forum cu aproximativ un an în urmă, din motive de fond privind direcția acesteia.
Le veți găsi, pentru un anumit număr, aici: https://potagers.forumactif.com/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
stef27150
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/12/22, 18:53
x 5

Re: fenocultor nou




de stef27150 » 25/12/22, 19:38

sicetaitsimple a scris:Didier și majoritatea „fanilor” săi au părăsit asta forum cu aproximativ un an în urmă, din motive de fond privind direcția acesteia.
Le veți găsi, pentru un anumit număr, aici: https://potagers.forumactif.com/


oh, bine, îmi pare rău.

daca te deranjeaza imi poti sterge mesajele, sunt complet iesit din crize politice si din pozitiile unul altuia, am gradina, nimic mai mult si am vrut doar sa arat si sa fac cu ochiul.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: fenocultor nou




de sicetaitsimple » 25/12/22, 19:58

stef27150 a scris:oh, bine, îmi pare rău.

De asemenea, îmi pare rău, pentru că am ajuns la asta prin intermediul thread-ului lui Didier forum. A fost deosebit de revigorant (Didier și firul)!
Ei bine, continui să intervin moderat pe subiecte care mă interesează, în special energia, dar este adevărat că acest spațiu de respect reciproc în ciuda pozițiilor uneori disonante care era firul lui DIdier a dispărut acum.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: fenocultor nou




de Obamot » 25/12/22, 20:05

Salut Stef, este o neînțelegere și să ținem: Cel mai bun urmează să vină!

stef27150 a scris:dar inainte de asta pregatisem zona de capsuni.
Imagine
Imagine

deoarece scândurile recuperate nu erau drepte și nici podeaua, acolo jos era foarte luminos.
am umplut cu silex, iar eu aveam bușteni pe care nimeni nu voia să-i ardă, i-am pus în fund, cu atât mai puțin pământ de lopat.

Imagine
Imagine

in final resturile vegetale le-am pus deasupra pamantului si am pus pamantul la loc deasupra.

Imagine

un strat bun de bălegar

Imagine
Imagine

apoi compost

Imagine
Imagine

și căpșuni + așchii de lemn zdrobit.
Imagine

Vă mulțumim pentru această contribuție minunată!
Crăciun fericit... și recolte bune în 2023...
Este o plăcere să te revăd.
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: fenocultor nou




de Christophe » 25/12/22, 20:35

stef27150 a scris:
sicetaitsimple a scris:Didier și majoritatea „fanilor” săi au părăsit asta forum cu aproximativ un an în urmă, din motive de fond privind direcția acesteia.
Le veți găsi, pentru un anumit număr, aici: https://potagers.forumactif.com/


oh, bine, îmi pare rău.

daca te deranjeaza imi poti sterge mesajele, sunt complet iesit din crize politice si din pozitiile unul altuia, am gradina, nimic mai mult si am vrut doar sa arat si sa fac cu ochiul.


Detalii:

a) A plecat cu „clica lui” și după ce a „folosit” pe forum pentru ca a refuzat sa vada realitatea in fata decrepitudinii Frantei, eu vorbesc de aceasta realitate acolo... (printre altele)





b) Nici un motiv să ștergeți și să vă pare rău. Pentru restul puteți găsi o mulțime de informații în arhive: search.php
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Fenocultor nou




de izentrop » 26/12/22, 16:38

0 x
Avatar de l'Utilisateur
stef27150
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 25/12/22, 18:53
x 5

Re: Fenocultor nou




de stef27150 » 26/12/22, 18:16

de fapt nu văd legătura dintre incidentul de la Paris și publicația mea.

apoi, vreau sa adaug ca am primit un mesaj privat si nu pot sa raspund pentru ca trebuie sa existe o blocare/deblocare a anumitor functii in functie de vechime si de numarul de mesaje pe care le publicam.
dar ca sa stie ca ii raspund aici, intr-adevar am fost sa vad linkul pe care mi l-ai indicat, multumesc.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Fenocultor nou




de Obamot » 26/12/22, 22:50

Vă răspund aici ca să nu stric subiectul. bistro / listare-de-troll-of-forum-t16381-830.html # p519569
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171