Proiect ecologic făcut acasă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
curios 84
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/11/19, 16:43

Re: Proiect de aer condiționat ecologic




de curios 84 » 03/11/19, 17:42

bonjour,
Mă bucur să aud despre experiența ta.
Sunt în studiul unei reîmprospătări folosind un foraj.
Datorită internetului am găsit o sondă PE ... este un U dublu pe care îl voi umple cu apă glicolată și o voi aluneca în gaură (aproximativ 90 de metri adâncime) pe care nu o mai folosesc ... (fântână arteziană ..) apa este constant la 13 grade ...
Tubul cu diametrul de 25 mm va avea o lungime de 380 de metri.
Am văzut (nu-mi amintesc unde ..) că pot lua în considerare 40 de wați pe metru: sau aproximativ 3800 ...
Mă gândesc să-l dotez cu un circulator de încălzire centrală ...
Mai potrivit diametrului ... a fi într-un circuit închis nu necesită presiune ...
Acum rămâne să găsim schimbul. M-am gândit să iau o lumină de perete pentru aparatul de aer condiționat ... sau, ca tine, un încălzitor auto ...
Cred că va trebui să introduc și o supapă de presiune? Și poate un sistem de „îndepărtare a nămolului”
Astept sfatul tau
Merci par Avance
0 x
curios 84
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/11/19, 16:43

Re: Proiect de aer condiționat ecologic




de curios 84 » 03/11/19, 18:21

Câteva detalii despre sondele geotermale

https://www.pumplastiques.fr/sanitaire- ... al/p/P0642
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Proiect de aer condiționat ecologic




de eclectron » 03/11/19, 20:29

Chris_Workshop a scris:hi,

Vin aici pentru a-mi împărtăși proiectul de răcire a aerului (mai degrabă decât termenul inadecvat de aer condiționat, dar care este totuși folosit în cea mai mare parte când vorbim despre un dispozitiv de răcire) ultra economic, dar totuși eficient (cel puțin sper) casă realizată din majoritatea elementelor recuperate. Atât de economic încât un panou solar de aproximativ 100W îl va putea opera.
Mai degrabă decât un discurs lung, iată expunerea principiului și începutul lucrării în video. ulterior viteza fanilor va fi gestionată de o placă Arduino.


Nu am citit totul în detaliu, poate s-a spus, dar poate fi interesant să conectezi ventilatoarele în serie, pentru a reduce viteza, zgomotul, consumul și a le crește durata de viață.

Această idee mai rece este interesantă și pentru cei care au un pârâu lângă casă.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 166