Întrebare pentru Didier: fân și buruieni?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Întrebare adresată lui Didier: fân și buruieni?




de sicetaitsimple » 26/09/19, 19:29

jardama a scris: Dar a fost foarte practic, acest fermier care a venit cu tractorul și remorca lui și care m-a lăsat brusc la intrarea în grădină !!


Exact asta! Totul depinde de situația sa individuală!
Timpul pe care îl putem dedica, banii pe care îi putem dedica, capacitatea sa de a colecta puțină biomasă acasă și de a „recicla” în grădina de legume, capacitatea sa de a culege în jur (cosițe de șanțuri, frunze, cosit sau altele), precum și, într-adevăr, posibilitățile fizice de a aduce acest lucru în grădină, ceea ce nu este evident în toate cazurile, mai ales când vorbim despre baloturi circulare de fân (sau paie).
Pentru fiecare propria grădină de legume leneșă, cred că asta este formula!
0 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Întrebare adresată lui Didier: fân și buruieni?




de jardama » 26/09/19, 19:47

Cu toate acestea, nu puțin dubios, curios.
Este un domn pensionat de mult, care a păstrat o mică afacere. L-am văzut din nou în primăvară să mai iau o duzină de cizme. Am vorbit și sper că anul acesta următor voi putea repeta operațiunea.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Întrebare adresată lui Didier: fân și buruieni?




de sicetaitsimple » 26/09/19, 19:57

jardama a scris:Cu toate acestea, nu puțin dubios, curios.


Poate că am gresit, ceea ce am vrut să spun este că fiecare își găsește aprovizionarea cu biomasă la cele mai bune mijloace, timpul și posibilitățile de acces „fizice”, se pare că ați găsit o soluție care ți se potrivește, este perfect.
0 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Întrebare adresată lui Didier: fân și buruieni?




de jardama » 26/09/19, 20:51

Da. Am încercat mai ales să acopăr bine zona pe care aleg să o „lucrez” cu fânul, asta timp de 4 ani. Această parte beneficiază de această contribuție. În altă parte, pun puțin fân și acoper cu cârpă verde, fac găuri și plantez dovlecei, dovlecei. În altă parte, încă lucrez pământul cu o grelinetă, dar învăț treptat să fac față așa-numitelor buruieni. discuții despre forum sunt foarte utile pentru asta.
Voi face fotografii iarna asta dacă voi avea șansa să pot face ca anul trecut pentru fân.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160