Ce izolație să instalați o încălzire prin pardoseală BT

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
fanfantrelly
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/01/21, 23:11

Ce izolație să instalați o încălzire prin pardoseală BT




de fanfantrelly » 11/01/21, 23:51

buna, am vazut deja unul forum pe subiect, dar nu il gasesc....
Sunt în proces de amenajare a unei încăperi în hambarul unei ferme. As dori sa extind si incalzirea in pardoseala care exista deja in camera alaturata, tevile fusesera deja trecute prin perete, pana la continuarea lucrarii (incepute acum 20 de ani)..Am facut-o.a venit un inginer termic care a verificat fezabilitatea și e ok. Îngrijorarea mea este că auditul pe care l-am contactat m-a sfătuit să fac o podea „perspirantă”. L-am gasit pe zidarul care a acceptat sa-mi faca o sapa de var dar nu pot sa aflu daca placile izolante de 80mm planificate de inginerul termic indeplinesc criteriul „respirabil”. Este copleșit și greu de ajuns și el, să discut cu el, aș vrea să știu ce materiale există care ar fi potrivite. Am văzut deja pe a forum site că este posibilă fixarea țevilor de încălzire prin pardoseală pe plăci de plută, de exemplu.

Deocamdata terenul a fost debarasat cu 45cm, a fost montat un arici cu scurgere apa/aer, urmatorul pas va fi placa de var.
Vă mulțumim pentru răspunsurile dumneavoastră informate.
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177