Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției de energie electrică

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Christophe » 24/11/21, 08:54

izentrop a scris:Înțeleg că nu a funcționat: un reflector mai mare decât panoul în formă de cupă... Nu vă spun momentan curățarea zilnică a frunzelor, prinderea suplimentară pe pământ.


Izy, nu înțeleg cum poți fi atât de bun la unele subiecte (cum ar fi sfatul pe care mi l-ai dat aseară pentru diode) și atât de rău la altele... :şoc: :şoc: :şoc:

Bineînțeles că DA a funcționat! Și oricine ar putea să o facă cu puțină motivație și un buget limitat!

Evident ca sunt constrangeri suplimentare... rezistenta la vant mi se pare problematica, mai ales daca reflectorul este usor/flexibil!

Pentru testele mele merg pe un reflector de mylar (oglinzile sintetice ca si cuptorul meu Ulog sunt prea scumpe)... sau patura de supravietuire... ramane de gasit forma! : Mrgreen:

Este foarte ușor și destul de fragil (vânt), dar înlocuirea nu costă aproape nimic pe m²... și este flexibil!

Voi înghesui .pdf mulțumesc pentru căutare!
Salvat aici:
Photovoltaic_System_Performance_Enhancem.pdf
(5.01 Mio) S-au descărcat ori 317
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de humus » 24/11/21, 09:15

Hârtie de bucătărie din aluminiu lipită pe panouri de plastic?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Christophe » 24/11/21, 09:34

Folia de aluminiu este mult mai scumpă și mai complicat de implementat decât Mylarul sau pătura de supraviețuire... iar efectul de oglindă este mai puțin bun (cred că... unele folii sunt mai plictisitoare decât altele. ..)
1 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117