50 de ani de „Limitele creșterii”

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de Exnihiloest » 04/05/22, 22:08

 @Humus
Lobby-urile, îi aveți de toate tendințele, inclusiv printre Verzi, și chiar foarte mulți printre Verzi, iau asta ca o dovadă că vorbim de ecologie în următorul guvern în timp ce scorul lor la alegeri a fost complet ridicol.
Este normal să existe lobby-uri, inclusiv și mai ales în industrie, deoarece depindem enorm de ele. Este o contra-putere fericită pentru politicieni, care în general sunt complet deconectați de realitățile economice (în ceea ce privește realitățile sociale, știam deja asta).

Se pare că nu crezi deloc ceea ce ne spui. Dacă chiar crezi că „Limitele creșterii” este pentru următorii 40 de ani, bucură-te, ai câștigat și lasă merinos să facă pipi.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de humus » 05/05/22, 18:22

Exnihiloest a scris: @Humus
Lobby-urile, îi aveți de toate tendințele, inclusiv printre Verzi, și chiar foarte mulți printre Verzi, iau asta ca o dovadă că vorbim de ecologie în următorul guvern în timp ce scorul lor la alegeri a fost complet ridicol.
Este normal să existe lobby-uri, inclusiv și mai ales în industrie, deoarece depindem enorm de ele. Este o contra-putere fericită pentru politicieni, care în general sunt complet deconectați de realitățile economice (în ceea ce privește realitățile sociale, știam deja asta).

Desigur, politicienii nu sunt la nivel și industriașii sunt exact la același nivel: cât profit există?
Există doar constrângerea legislativă care ar face posibilă inițierea unei ieșiri mai puțin rahat decât prăbușirea populației angajate de 200 de ani.

Exnihiloest a scris: Se pare că nu crezi deloc ceea ce ne spui.

Nu inteleg de ce spui asta?
„Limitele creșterii” este acum, Întrucât nu am schimbat nimic în economie, procesul este dedicat scăderii rapide* a unei mari părți a populației lumii.
* mai repede decât moartea naturală, deci foamete și boli în perspectivă. Războiul nu era în program, asta e un bonus! : Mrgreen:
Prăbușirea este un proces treptat, suntem încă în faza de sus/podis.
Răbdare pentru coborâre și va coborî încet la început, dacă tot ești pe lumea asta, poți să joci în continuare Denial.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de Exnihiloest » 05/05/22, 21:44

humus a scris:
Exnihiloest a scris: Se pare că nu crezi deloc ceea ce ne spui.

Nu inteleg de ce spui asta?

Evident, dacă elimini explicația, nu poți înțelege. l-am pus inapoi:
"Dacă chiar crezi că „Limitele creșterii” este pentru următorii 40 de ani, bucură-te, ai câștigat și lasă merinos să facă pipi."

„Limitele creșterii” este acum, Întrucât nu am schimbat nimic în economie, procesul este dedicat scăderii rapide* a unei mari părți a populației lumii.
...

Decreșterea este ceea ce am văzut întotdeauna că îți dorești, așa că dacă este rapidă ar trebui să te facă și mai fericit, nu? Sau altfel este că întrebările tale existențiale au fost doar capricioase.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de humus » 06/05/22, 08:34

Exnihiloest a scris:
humus a scris:
Exnihiloest a scris: Se pare că nu crezi deloc ceea ce ne spui.

Nu inteleg de ce spui asta?

Evident, dacă elimini explicația, nu poți înțelege. l-am pus inapoi:
"Dacă chiar crezi că „Limitele creșterii” este pentru următorii 40 de ani, bucură-te, ai câștigat și lasă merinos să facă pipi."

Am tăiat vizual dar am răspuns de parcă continuarea ar fi acolo... : Roll:
Mai clar și mai concis, faci confuzia între o dată la care ar avea loc colapsul și un proces extins în timp.

Exnihiloest a scris:Decreșterea este ceea ce te-am văzut întotdeauna dorindu-ți, așa că dacă e rapidă, asta ar trebui să te facă și mai fericit, nu? Sau altfel este că întrebările tale existențiale au fost doar capricioase.

Schimbarea ochelarilor : Mrgreen:
Nu vreau declin, vreau durabilitate și deci ieșirea din sistemul economic (capitalist) conceput pentru creștere.
Mai mult, reflecția ta „dacă e rapidă ar trebui să te facă și mai fericit” arată că nu înțelegi cu adevărat despre ce este vorba.
Va trebui să repet: prăbușirea este scăderea tot mai brutală a populației mondiale de-a lungul deceniilor*.
Nu știu ce nebun și-ar dori asta, în afară de un sociopat?

* consecutiv prăbușirii resurselor neregenerabile și regenerabile, consecutiv creșterii poluării și consecutiv creșterii populației în prealabil.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de humus » 06/05/22, 08:43

Un traseu pentru sustenabilitate : Arrow: economie circulara
Deșeurile sunt o resursă, ceea ce înseamnă a proiecta astfel încât deșeurile să fie reutilizabile

Documentarul ridică vălul asupra conceptului de economie circulară, un sistem economic bazat pe ideea că nimic nu trebuie aruncat și totul ar trebui refolosit. Un model care ar putea bine să ne salveze planeta, dar care presupune ruperea de obiceiurile noastre și frenezia noastră consumeristă.

Știm că distrugem planeta - și știm ce ar trebui să facem în privința asta: zero carbon, zero plastic, zero burgeri. Deci, de ce nu reușim să facem ceea ce va salva planeta și ne va salva pe noi înșine? Există un motiv foarte simplu: atașamentul nostru față de economia liniară și credo-ul ei „cumpără, consumă, aruncă”.

— Și dacă lumea s-ar întoarce? ofera o solutie. Cel recomandat de inventatorul ipotezei Gaïa, omul de știință James Lovelock: economia circulară. Întrucât în ​​natură, toate deșeurile produse sunt o sursă de viață nouă, economia noastră ar trebui să fie inspirată de ea în zonele cele mai consumatoare de energie și mai poluante: design, alimentație, locuințe, modă.

Plecând de la noțiunea de circularitate conform căreia, de la cel mai mic atom până la ecosistemele globale, totul este interconectat, biologul Janine Banyus, designerul Arthur Huang și finanțatorul John Fullerton propun soluții concrete care să permită societăților noastre să se angajeze în calea unei circulare. economie. Exemplele sunt legiune, fie că este vorba despre „Casa de gunoi” a lui Arthur Huang din Milano, pahare din mucuri de țigară sau haine din reziduuri de citrice.

Ideea de economie circulară pare incompatibilă cu modurile noastre de consum rezultate din modelul capitalist care ne îndeamnă să avem mereu mai mult. Acest documentar ne oferă să schimbăm paradigma astfel încât să nu mai fim simpli consumatori, ci clienți conștienți de nevoile noastre reale.


0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de izentrop » 06/05/22, 08:46

humus a scris:Nu vreau declin, vreau durabilitate și deci ieșirea din sistemul economic (capitalist) conceput pentru creștere.
Întotdeauna vor exista capitaliști. În neolitic au valorificat pietre uriașe, dar e clar că va fi declin sau nimic și asta nu va împiedica fericirea...
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de Ahmed » 06/05/22, 10:02

„[Capitaliștii] neoliticului au valorificat în pietrele uriașe”...
Mai bine să citești asta decât să fii orb; ceea ce este mai presus de toate uriaș este anacronismul și neînțelegerea fenomenului...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de humus » 06/05/22, 18:59

izentrop a scris: În neolitic s-au valorificat în pietrele uriașe


+1 pentru umor (neintenționat). : Lol: : Lol: : Lol:
În sfârșit, câți ani avea Pierre?

Mai serios, nu ar fi o mică contradicție între „Întotdeauna vor fi capitaliști” și „e clar că va fi decreștere”?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de Ahmed » 06/05/22, 19:25

Într-adevăr, capitalismul nu poate fi imaginat fără creștere, chiar dacă unii susțin că nu toate societățile capitaliste reușesc în acest exercițiu, la fel cum nu toate companiile prosperă. Important nu sunt fenomenele, ci ceea ce leagă aceste fenomene, ceea ce face ca ceea ce eu numesc „mințile cu sertare” să nu înțeleagă nimic, explicând în același timp totul într-un mod părtinitor...
Mai mult, generalizarea progresivă a acestui eșec în realizarea acestui imperativ este cea care duce la dispariția capitalismului și nu penuria sau epuizarea materiilor prime, pur și simplu pentru că (este adevărat contraintuitiv) că acesta ar putea fi un stimulent pentru acest lucru. sistem care se adaptează perfect penuriei, uneori până la punctul de a o simula...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: 50 de ani de „Limitele creșterii”




de Exnihiloest » 06/05/22, 21:23

humus a scris:...
Mai clar și mai concis, faci confuzia între o dată la care ar avea loc colapsul și un proces extins în timp.
...

Mă subestimezi, ceea ce nu este un semn de clarviziune din partea ta :-).
Nici nu am încercat să aflu, pentru că chiar nu schimbă nimic. in ipoteza pe care am specificat, ca ati dori scaderea. Dacă prăbușirea se extinde pe 40 de ani, sau dacă se produce brusc în 40 de ani, în 40 de ani, s-a terminat.

Nu vreau declin, vreau durabilitate

Din care act. Dar ceea ce durează este stagnarea, iar stagnarea este declinul. Vrei un lucru și opusul.
În plus, dorințele dumneavoastră sunt deconectate de criteriile operaționale și, prin urmare, fără prea multă semnificație. Ce ar trebui să fie sustenabil? Ce nu ar trebui să scadă? Întregul îmi lasă așadar impresia unei utopie inconsistente, este foarte electronic.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124