Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de Exnihiloest » 05/03/22, 17:11

izentrop a scris:...
În mecanica cuantică, suntem mai departe de teoria a tot decât sunt modelatorii climatici ai climei viitoare.

E greșit. Ecuațiile mecanicii cuantice funcționează perfect, în domeniul lor.
Relativitatea funcționează perfect, în sine.
Ambele pot prezice rezultatele fenomenelor și, spre deosebire de climatologie, cuantificându-le corect.
Cercetările se concentrează pe găsirea punții dintre QM și relativitatea generală, deoarece QM nu este compatibil cu GR. „Teoria totul” este doar un nume de lux, mai ales pentru publicul larg, nu o știință.

Niciun fizician nu pretinde că are această teorie unificatoare, doar ipoteze, și chiar și atunci, limitate. Și cu atât mai puțin, fizicienii prezic fenomene viitoare pe baza presupunerilor lor, cu excepția verificării lor. Spre deosebire de climatologi, atunci când măsurătorile nu se potrivesc cu teoria, o resping și trec la alta, știu că nu au încă știința.

Suntem departe de jucăriile digitale ale climatologilor! Mai mult decât atât, în general fizicienii sunt cei care își evidențiază gafele, în special în termodinamică și procesare statistică, păcat dat fiind că acestea sunt puncte critice în climatologie.

În climatologie, complexitatea fenomenelor implicate, numărul enorm de parametri, dintre care suntem departe de a cunoaște cu exactitate relațiile matematice care îi leagă, dintre care unele nu sunt cunoscute sau cuantificate cu suficientă precizie, și care sunt critici deoarece evoluțiile sunt haotice și diverg ușor pentru o mică diferență față de valorile de plecare, produc rezultatele pe care le vedem: previziuni care nu funcționează. Nu există încă știința climatică, doar o schiță vagă.
0 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de elman46 » 05/03/22, 17:44

Obamot a scris:O da, pentru căsocietatea gândește” acum compania “are creier”? Din ce in ce mai bine...

Da ! se gandeste sa consume din ce in ce mai mult.Ce s-ar face un om fara asta?La ce foloseste un creier in acest caz? Un animal este mulțumit de ceea ce are, dar chiar și el, dacă poate acumula, o va face și el.
Există un filmuleț foarte amuzant pe YouTube în care o veveriță să petreacă iarna, pune nuci în trunchiul copacului în care locuiește și deodată, îl vedem că pune atât de multe încât când vrea să intre înăuntru, se rostogolește peste alune și ajunge să ajungă afară atât de multe pe care le are : Cheesy: .
Așa sunt și oamenii, dar spre deosebire de veverița care o face instinctiv, el știe să-și pună euro în altă parte pentru a pune din ce în ce mai mult, apoi să spună despre el că e prost și că nu se gândește, ești sigur? :şoc:
În schimb, dacă vorbești despre vaccinarea în masă pe care am cunoscut-o, pe cât de inutilă, pe atât de periculoasă, sunt de acord cu tine, dar acolo Obamot a cui este vina?
Ascultă oameni educați, aici profesorii de medicină care îți spun „vaccinează-te, îți salvează viața” ce trebuie să creadă un profan?
Cine este cel care gândește cel mai puțin în această poveste?
Și aici nici măcar nu vorbesc despre politicile care guvernează țara în acest moment, jupiter, bătăi de cap și adevărul, aceștia leagăn doar sofism oamenii ăștia de acolo : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28749
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5549

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de Obamot » 05/03/22, 18:06

Hein?! Imagine Imagine
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de humus » 06/03/22, 07:08

elman46 a scris:
Și fără humus, crezi că poutine se poate mulțumi cu ce are? și cei care își doresc să-și protejeze interesele și să se mulțumească cu miliardele și să se mulțumească cu ceea ce au? Nu cred, humus, altfel s-ar fi rezolvat repede treaba cu mult timp în urmă.
Dacă oamenii, în general, ar fi mulțumiți de ceea ce au, ar fi o lume minunată, dar, din păcate, lumea asta își dorește mereu mai mult, asta îi motivează pe oameni, uitați-vă la Bernard Arnault, un miliardar prin excelență, credeți că a avut suficient? Nu !


Da, știu toate astea.
După cum îmi place să repet, pentru o lume mai bună, pentru o umanitate mai bună, este un pachet de care aveți nevoie, printre altele:
- Energie curată și inepuizabilă așa cum o imaginezi (dacă există într-o zi, cu atât mai bine, dar dacă nu va exista niciodată, bine facem cu energiile regenerabile, va fi mai sobră și probabil mai puțin confortabilă, deci poate puțin nucleară)
- Un alt sistem economic decât capitalismul în creștere. adică un nou sistem economic care vizează durabilitatea și nu creșterea așa cum este astăzi.
În prezent sistemul promovează apariția a ceea ce eu numesc bolnavii mintal, cei care vor și se pot îmbogăți oricând, cei cărora le face plăcere să dobândească și să-și exercite puterea.

Când personal ai la dispoziție o sursă ideală de energie, că ai o grădină mică de legume (pentru cei interesați), că deții habitatul tău, ai deja mult mai puțină nevoie de muncă, cu atât mai puțină nevoie de bani. (mai puțin, dar încă puțin)
Ar exista o nouă clasă a ceea ce s-ar putea numi „dezertorii” sistemului.
Miliardarii există doar ca miliardari pentru că trebuie să muncim, trebuie să câștigăm bani doar pentru a supraviețui.
Este o formă de sclavie.
Dacă supraviețuirea este altfel asigurată, muncești (bani) doar pentru ceea ce este de prisos.
Când sclavii nu mai joacă, ce se întâmplă cu miliardarii? : Lol:
Nu este nimic corect și echitabil în acest joc capitalist.
Este favorizat cel care are deja și deci este dezavantajat cel care nu are nimic, este dezavantajat cel care are doar munca lui.

elman46 a scris:Solutia ar fi pentru mine urmatoarea dintr-o suma de profit (salariu, pensie) sau chiar detinere de bani (mii de euro in banca), luam tot ce te depaseste, poate ca ar potoli ardoarea a unora și s-ar simți imaginea pe care o ai despre o societate mulțumită, dar nici acolo nu cred că societatea este ceea ce vrea, ea vrea vise.

Da, asta este una dintre soluții. Este chiar și cel mai simplu de implementat mâine, fără să vă faceți griji că trebuie să creați un nou sistem economic, altul decât capitalismul.
Continuăm cu un sistem în creștere prin natură, dar care este planificat/constrâns de lege.
Ar fi un capitalism sub constrângere puternică, un pic ca ceea ce și-a propus Sandrine Rousseau, candidatul Verde învins de Jadot.
Această soluție funcționează și la mine! : Wink:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13743
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1529
A lua legatura cu:

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de izentrop » 06/03/22, 10:14

Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:...
În mecanica cuantică, suntem mai departe de teoria a tot decât sunt modelatorii climatici ai climei viitoare.
E gresit...bla bla...
Bănuiam că atingându-ți călcâiul lui Achile, nu aveai de gând să-l recunoști. : Twisted:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28749
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5549

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de Obamot » 06/03/22, 11:43

Chiar subtil să punem pe furiș cuvântul „Putin” într-un astfel de fir, să relansăm Braquemart-ul... Nu am înțeles!
Simțim că există „inventivitate în trolling” ar fi capătul firului „aproape”?

„Aproape că ai putea spune, când te gândești puțin la asta, că nu se face nimic pentru ca agonia firului să existe sau că nu poate exista”

Imagine Imagine _ Nebun! funcționează, dar de ce? _ Imagine Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28749
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5549

Re: Tehnologie nedescoperită care ar fi schimbat lumea




de Obamot » 06/03/22, 12:12

Ahmed a scris:Dacă ai reluat în liniște firul subiectului în loc să depășești excesele obamesques?
În cele din urmă, asta ar fi valabil dacă am admite că există vreo speranță...
0 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

elman46




de elman46 » 06/03/22, 13:30

Obamot a scris:Chiar subtil să punem pe furiș cuvântul „Putin” într-un astfel de fir, să relansăm Braquemart-ul... Nu am înțeles!
Simțim că există „inventivitate în trolling” ar fi capătul firului „aproape”?

„Aproape că ai putea spune, când te gândești puțin la asta, că nu se face nimic pentru ca agonia firului să existe sau că nu poate exista”

Imagine Imagine _ Nebun! funcționează, dar de ce? _ Imagine Imagine


BRAQUENART?
https://www.larousse.fr/dictionnaires/f ... mart/10984
1. Sabie scurtă și lată (sec. XIII-XV).
2. Argo. Penis.
Altfel este asta si in sinonime, chiar daca nu inteleg la ce foloseste acest cuvant braquemart?
sparanghel, baghetă, băiat, bazar, banal, moștenire, birou, zbură, Braquemart, dart, linga, lingam, membru, membru masculin, organ, penis, Micul Iisus, pasăre, pin, popol, priape, ciocănitor, robinet, cârnați , service din trei piese, cap de cercetare, termometru pentru mustață, tijă, ciocan, tijă, ...
Ai vrut să spui capcană, nu?
Și tu, cu cunoștințele tale imense : Cheesy: , nu vezi legătura energiei cu războiul dintre Rusia și Ucraina? :şoc:

„Aproape că ai putea spune, când te gândești puțin la asta, că nu se face nimic pentru ca agonia firului să existe sau că nu poate exista”

De fapt nu ai inteles subtilitatea, acolo repezi acelasi lucru, vorbesti de finalul subiectului (agonia firului), dar finalul exista si poate avea loc oricand, nu?
Dar eu, in propozitia mea, energia "perpetua" nu exista, prin definitie, conform stiintei, de aceea am adaugat "ca nu poate exista" deodata nimeni nu o cerceteaza, ea si prin urmare, nu poate fi gasita si exista.(nu sunt sigur). totuși că ești înțeles, trebuie să ai o minte fină :D )
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13743
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1529
A lua legatura cu:

Re: elman46




de izentrop » 06/03/22, 14:20

elman46 a scris:Ai vrut să spui capcană, nu?
Dacă cauți ceva rațional în intervențiile lui, este o pierdere de timp. : Mrgreen: : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28749
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5549

Re: elman46




de Obamot » 06/03/22, 14:45

O să încerc să găsesc ceva mai inspirator decât năucirea neuronului tău! Ce nu ar trebui să fie greu Monozentrop

elman46 a scris:BRAQUENART?
eu am scris asta? Eu nu cred acest lucru....

05C111F5-F9B0-4F61-8AEA-F46A63E0388D.jpeg
05C111F5-F9B0-4F61-8AEA-F46A63E0388D.jpeg (104.87 Kio) Consulté 1401 fois
Și din nou tehnica troll de focalizare pe un detaliu pentru a evita subiectul. Încearcă din nou... : Mrgreen:

Ar fi în interesul oricărei țări să obțină energie aproape gratuită pentru a-și oferi un avantaj competitiv față de ceilalți!
Aceasta este ceea ce face industria elvețiană cu energia sa hidroelectrică „gratuită” de zeci de ani! Unii oameni au memorie scurtă...

Păcat că hidroelectricitatea nu mai poate satisface nevoile.

Așa că Elveția s-a angajat în utilizarea unei alte energii aproape gratuite: energia geotermală, printr-un program gigantic de cartografiere a subsolului său...
Dernière édition alin Obamot 06 / 03 / 22, 15: 02, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 79