Gradina naturala

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: gradina naturala




de Ahmed » 08/06/22, 22:28

Am profitat de slaba dezvoltare a celor două rânduri de fasole verde pentru a introduce ușor o bucată de pieptene de ridichi: creșterea sa rapidă va permite recoltarea acesteia înainte de a o împiedica pe cea a fasolei. Instrumentele din dreapta imaginii sunt cele folosite în timpul acestei operațiuni: „gibinetul” (din mijloc) care mi-a fost oferit (de persoana care se află la originea creării ei) și pe care îl folosesc constant, aici pentru a trage un pieptene foarte drept*, apoi brazda mică pe care o folosesc pentru adâncirea brazdei precedente (este destul de inutilă pentru ridichi, mult mai potrivită pentru fasole, dar marchează locul răsadului înainte de răsărire) și roata de presare** care compactează și uniformizează fundul brazdei, ceea ce este important pentru semințele mici; Am acoperit semințele cu compost de la stația de compost pentru a-mi scurge vechile stocuri și am asanat cu grebla ținută vertical...

* Nu sunt un mare fan al alinierii, dar este de mare ajutor pentru operațiunile ulterioare (în special plivitul), așa că... : Wink: Am făcut o linie de competiție grozavă care îmi face lucrurile mai ușoare: va trebui să vă arăt că... :P
** O roată din față a unui scaun cu rotile vechi, fixată pe o șapă, ea însăși sudată la capătul unui tub metalic. Pentru cei care au linii foarte mari, o bicicleta ar fi perfecta in acest sens si era folosita in mod obisnuit in zona...
IMG0099A.jpg
IMG0099A.jpg (469.87 KB) Consultat de 2150 de ori
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: gradina naturala




de Obamot » 09/06/22, 14:48

Buna ziua !
O mica paranteza care va fi scurta...
Te-ai întrebat recent dacă calitatea fotografiilor tale s-a îmbunătățit.
Mi-am luat libertatea de a privi EXIF-ul pentru unul dintre ei, iată-l:

57DE7D46-838C-4F31-ABAD-7CCAD9FACB77.jpeg
57DE7D46-838C-4F31-ABAD-7CCAD9FACB77.jpeg (249.48 Kio) Consulté 2100 fois

Dacă se potrivește, camera dvs. este Canon AE și cred că ar trebui să fie posibilă ajustarea "echilibru alb" :?:
Butonul „WB” pentru „Balans de alb” după cum urmează: https://youtu.be/z_9S6n6xFeU
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: gradina naturala




de Ahmed » 09/06/22, 20:30

Aveam un mic dispozitiv japonez, dar problemele recurente ale bateriei m-au descurajat să continui și am căzut înapoi pe un mic portabil care, pe lângă telefonul (dar cui? : Mrgreen: ) vă permite să faceți poze, dar cu puține posibilități de reglare, spre deosebire de vechea mea cameră. Totuși, avantajul inevitabil este că îl am mereu (aproape) la îndemână...
Calitatea fotografiilor mele este puțin mai bună, pentru că acord mai multă atenție iluminării din spate și intensității luminii.

Într-o cu totul altă ordine de idei, grădina mea va câștiga în suprafață și o voi împărtăși cu un prieten care este mult prea înghesuit în casă pentru aranjamentele lui de legume. Va fi o experiență de colaborare și împărtășire care va fi cu siguranță foarte profitabilă...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: gradina naturala




de Ahmed » 30/06/22, 18:32

De la o mare secetă am trecut la multă apă... este o medie deși plantelor nu le place nimic atât de mult decât regularitatea, dar o apreciază totuși... Răsadurile de morcov sunt așadar neregulate, suferind de căldură. la aparitie, in ciuda udarii mele. Deși nu pot să prezic cum se vor desfășura condițiile de primăvară 2023, cred că ar fi înțelept să semănăm puțin mai adânc (între 1 și 2 cm) pentru a evita uscarea prea rapidă a suprafeței, care este cel mai limitativ factor.Anul acesta. Punerea semintelor la congelator timp de 24 de ore face parte si din program; Intenționez să reduc semnificativ durata delicată a ridicării...

Într-un domeniu complet diferit, iată un videoclip care prezintă un instrument pentru a deschide o brazdă într-un mulci, care urmează ideile de V-. Există câteva idei bune, chiar dacă încă nu este complet terminat. M-am gândit și eu la acest subiect și l-am văzut cu totul altfel, dar nu am trecut încă la realizarea practică din cauza modestiei suprafețelor mele cultivate până acum.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99