Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79461
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 11/01/23, 11:27

Au fost salcii si brazi de +10m la acest loc (care erau cuic cuic!!)...fara griji...

Un zid mic mic nu este nici un zid de fundație a casei, nu...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2231
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 514

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de phil59 » 11/01/23, 21:44

Christophe a scris:Au fost salcii si brazi de +10m la acest loc (care erau gatiti gatiti!!)... fara griji...

Un zid mic mic nu este nici un zid de fundație a casei, nu...


Da desigur, dar este doar o chestiune de timp.

Acest zid mic trebuie să aibă 50 de ani, iar copacii, cam la fel.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79461
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 11/01/23, 22:59

Mine I cuic cuic cu mult înainte de 50 de ani….
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79461
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 05/02/23, 13:03

Interesant, morfologia arborilor în funcție de altitudine:

trees_altitudine.jpg
trees_altitude.jpg (93.41 KiB) Vizualizat de 1869 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79461
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 06/12/23, 15:07

„Șantierul” intră a 2-a iarnă, vă pregătesc un mic reportaj foto comparativ după 2 ani de creștere (plantare făcută în ianuarie 2022)...

Creșterea unor arbori de Robinia a fost impresionantă (mulțumesc Ahmed!), cea mai mare plantă are aproape 5 cm în diametru, poate chiar mai mult, încă nemăsurată (plantată la aproximativ 2 cm max)

Pe de altă parte, puțini plopi aspen au supraviețuit, iar cei care sunt încă acolo nu depășesc tulpina cu 1 cm la baza lor...

Apoi castorii s-au întors acum câteva săptămâni (vezi grădinărit/castorii-grădinii-mea-sau-aproape-t17158-80.html ) pentru a sparge ultimele 2 scânduri...Game Over pentru ei! :se încrunta:

Așadar, puterea proiectului constă mai mult decât în ​​Robiniers și a început destul de bine... aș spune!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 06/12/23, 15:32

Faux-acacia este un rahat nesfârșit, dar este și magic.
Înțepătura te infectează ca o zgârietură de pisică, plânge seva dedesubt primăvara o miere lipicioasă, împinge departe de rădăcini pentru a ridica pietre de 100 kg pentru a bloca poarta și odată uscată ferăstrăul cu lanț scuipă scântei pentru a o tăia și linia tăiată. este negru cărbune.
Este greu, dens, putrezitor, arde încet cu puțină cenușă.
: Idee:
Ma chinui ingrozitor sa scap de el si intepa prea multe cauciucuri dar e groaznic de bun la gogosi (flori).
Și o piesă mare care nu se potrivește în aragaz este perfectă pentru a face un arbore de pisici: le place textura. Lemn de construcție grozav, dar aici este mai mult stejar, frasin și castan. Pentru ca este posibil sa le lucrezi uscat desi castanul este super tare.
Și faux-salcâm este oțel călit.
Este ușor de decojit. Merge în dregă. Un maro frumos deasupra și un verde destul de dedesubt și trunchiul foarte alb.
Împotriva casei mele, fermierul trece concasorul peste ea pentru că a invadat din râu pământul vechilor vițe smulse.
3 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 06/12/23, 16:07

Am 2 fotografii din 2 octombrie și 11 septembrie.
La câteva luni după măcinare.
Câmpul este acoperit cu lăstari de frasin iar pe fundal verdele intens este salcâmul.
Știind că stejarul crește rapid, nu există cu adevărat nicio imagine despre cât de repede crește salcâmul.
Și zdrobirea îmi amintesc bine: o piatră de bazalt de mărimea unei mingi de fotbal mi-a trecut prin rezervorul de apă :şoc:

IMG_20230911_195044.jpg


IMG_20231002_181149.jpg
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79461
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de Christophe » 06/12/23, 18:35

Nu înțeleg totul Manu (ai coborât vreodată? : Lol: )!!

Dar sunt de acord! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 06/12/23, 19:39

O tastatură 4k over-the-air de 6*3cm cu scriere predictivă ajută, dar uneori dă erori.

Am intrat în câmp. Dar în fotografii arată doar ca Al fără frunziș, ca un iepure în iarbă uscată.
A fost o zdrobire anterioară anul trecut și aceasta a fost a doua oară. Deci acestea sunt recreșteri de la bază.
Salcâmul crește stufoasă până la cel puțin 2 metri.
În timp ce cenușa crește puțin peste 1 metru maxim.
Pe scurt: salcâmul este incredibil de invaziv.
Am observat mai ales că mistreții zdrobiseră totul peste tot până la punctul de a face trasee ca mine în motocross sau trial și a trecut un an de când am fost acolo

IMG_20231206_162512.jpg


IMG_20231206_162611.jpg
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Ce specii de copaci cu creștere rapidă dintr-o grădină să aibă echivalentul a 0.5 până la 1 ster de lemn pe an?




de plasmanu » 06/12/23, 20:09

Acesta este total în afara subiectului, dar la prânz am fost întrebat dacă eram conștient de teribilul accident dintre 2 mașini când treceam pe lângă o afacere care ar fi trebuit să fie deschisă.
M-am dus la nivelul impactului frontal unde erau motoare pe drum de unde trebuia scos oamenii.
Se pare că un livrător de băuturi pentru baruri aruncase lazi cu vin roșu pe fiecare parte a drumului.
Și în această seară am aflat că Nadine a murit pe loc, soțul ei Philou este în comă și tipul de cealaltă parte a fost testat pozitiv la narcotice.
A fost ca o a doua mamă între 16 și 40 de ani și momente de neuitat.
Deci în seara asta e greu. Și cu un ochi care plânge nu mai vedem mare lucru
2 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110