Economii de energie: stocarea termică a apelor uzate gri încă calde într-o pivniță sau cameră izolată?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Economii de energie: stocarea termică a apelor uzate gri încă calde într-o pivniță sau cameră izolată?




de sicetaitsimple » 27/08/22, 21:22

Macro a scris:rezervorul cazanului de combustibil este un schimbător....


Da, dar principiul proiectului este să nu ai schimbător! Aceștia sunt pereții rezervorului care fac schimb cu aerul locului unde este instalat.
Acestea fiind spuse, cred ca preincalzirea apei rece care vine din retea printr-un serpentin imbadat in suc (ideea ta cred?) ar fi cu siguranta cea mai eficienta utilizare, dar riscurile de murdare mi se par prohibitive.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Economii de energie: stocarea termică a apelor uzate gri încă calde într-o pivniță sau cameră izolată?




de Christophe » 27/08/22, 23:28

Doar întoarceți izolația! Banană ! Și asta face un schimbător de apă-aer lent! : Mrgreen:

Cred că Macro a înțeles bine proiectul!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Economii de energie: stocarea termică a apelor uzate gri încă calde într-o pivniță sau cameră izolată?




de Christophe » 27/08/22, 23:29

sicetaitsimple a scris:Acestea fiind spuse, cred ca preincalzirea apei rece care vine din retea printr-un serpentin imbadat in suc (ideea ta cred?) ar fi cu siguranta cea mai eficienta utilizare, dar riscurile de murdare mi se par prohibitive.


Nu crezi? pompare-apa-filtrare/recuperare-caldura-de-la-dus-a-francez-distinge-t11302.html

Întotdeauna e plăcut să citești...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219