Turbina eoliana termica?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Turbina eoliana?




de GuyGadeboisTheBack » 14/06/23, 19:22

Citatele sunt bune, dar nu trebuie a fart visează mai sus decât avem noi cul creier...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Turbina eoliana?




de BaudouinLabrique » 14/06/23, 19:26

GuyGadeboisLeRetour a scris:Citatele sunt bune, dar nu trebuie a fart visează mai sus decât avem noi cul creier...

„Viteza luminii fiind mai mare decât viteza sunetului, mulți oameni sunt geniali până deschid gura. »
„Dintre toți cei care nu au nimic de spus, încă îi prefer pe cei care tac”!
(Desproges)
1 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Turbina eoliana?




de sicetaitsimple » 14/06/23, 19:35

Remundo a scris:
BaudouinLabrique a scris:
Remundo a scris:Domnule Labrique, ceea ce descriu este valabil pentru orice tip de turbina eoliana.

După cum am spus mai sus, este greșit!

Mă întreb de ce vă scriu... elemente precise, cuantificate, unde puteți modifica singur calculul.

Îți înțeleg perfect supărarea.
Primirea unui răspuns „este greșit” după ce s-a dezvoltat niște calcule „de bază” care fixează ordinele de mărime este perfect inadmisibil. Mai ales de la cineva incapabil sa faca cel mai mic calcul (este o observatie, nu neaparat un defect, exista multe alte modalitati de a-si exprima talentele).
Pe „ironia mea”, să mergem mai departe, fiecare are felurile lui de a se exprima. S-ar putea să existe o mică „provocare” menită să-l pună pe interlocutor pe gânduri, oricum pe acest thread nu cred că am abuzat de el, mulțumindu-mă să spun ce am gândit și „provocator” B. Labrique și certitudinile lui din unele bloguri și studii găsite ici și colo. Acesta este „FIȘIERUL”.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Turbina eoliana?




de GuyGadeboisTheBack » 14/06/23, 19:52

BaudouinLabrique a scris:„Viteza luminii fiind mai mare decât viteza sunetului, mulți oameni sunt geniali până deschid gura. »

Nu am pretins niciodată că nu ai fost genial înainte de a posta asta... : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Turbina eoliana?




de Ahmed » 14/06/23, 20:45

Puține brevete îndeplinesc pe deplin condițiile de valabilitate, ceea ce nu împiedică obținerea lor, dar le lipsește de orice valoare, în special comercială.
Spui:
totul este pus prin presiune
Înțeleg cu ușurință asta, dar cum este asta nou sau deosebit de inventiv?
adaugi:
este doar amestecarea apei la viteză relativ mică și, prin urmare, puține constrângeri mecanice

Pentru viteza, sa recunoastem, dar constrangerile mecanice vor fi strict in functie de energia dorita si daca aceasta ramane mica, se va produce doar putina caldura.
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Turbina eoliana?




de BaudouinLabrique » 14/06/23, 20:48

Cupa este plină și de data aceasta chiar mă opresc din continuarea schimburilor pe această temă!
2 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Turbina eoliana?




de GuyGadeboisTheBack » 14/06/23, 20:57

BaudouinLabrique a scris:Cupa este plină și de data aceasta chiar mă opresc din continuarea schimburilor pe această temă!

Nu vor fi existat niciodată ceea ce aș putea numi schimburi, dar din partea ta, practic, se termină doar să nu primești! Acestea fiind spuse, odată făcute, fă-ne bunătatea de a ne anunța rezultatul... pentru că visele, și mai ales cele ale altora, ajung să aibă limite.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Turbina eoliana?




de sicetaitsimple » 14/06/23, 21:33

BaudouinLabrique a scris:Cupa este plină și de data aceasta chiar mă opresc din continuarea schimburilor pe această temă!

Tu ai inițiat-o. Se întâmplă că cei care ți-au răspuns la nivel tehnic au fost mai degrabă „negativi” din start, exprimându-și motivele, pe care le-ai respins sistematic, inclusiv brutal („este greșit” foarte recent față de „ calcule de bază" făcute de Remundo).
„Fișierul”, nimic altceva decât „dosarul”, acolo este adevărul!
Ei bine, fă ce vrei în colțul tău, inclusiv prostii, nu este nicio problemă, doar te privește.
Daca ai sperat asta incepand acest thread „toată lumea avea să susțină Labrique”, ei bine, a eșuat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Turbina eoliana?




de Obamot » 15/06/23, 05:00

BaudouinLabrique a scris:Cupa este plină și de data aceasta chiar mă opresc din continuarea schimburilor pe această temă!

Acesta este exact ceea ce caută acest tip XXX (urmat de Snowy, bun câine-câine), pentru a descuraja oamenii să posteze...! Au existat mai multe exemple (inclusiv cel mai recent „pacian-” care nu s-a întors, după ce a izbutit să-și sigileze subiectul”CO2 ppm, variabilitatea soarelui și a climei” pana se inchide...) Apoi putin inainte de Andrew... Etc.

Toată lumea de aici are ilustrarea a ceea ce am descris, care s-ar întâmpla din cauza lui Guy, dar preferați să discrimineți, în timp ce, dimpotrivă, îi încurajez pe noii veniți de fiecare dată (sau pe noii veniți care au abandonat forum mult timp...) să participe...

Imagine
Imagine

XXX = XXX

Moderat de Remundo
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Turbina eoliana?




de Ahmed » 15/06/23, 09:55

Mai exact, profitați de fiecare nou venit pentru a vă manifesta prezența și a o afirma. Așa cum distorsionați realitatea schimburilor care au avut doar prost gust de a-și displace instigatorul care, evident, nu aștepta decât o aprobare necalificată a proiectului său. Îi face o favoare să-l avertizeze că dorințele lui nu corespund neapărat realității.

astfel de Cato de operetă, inevitabil vă încheiați mesajul cu un „Gadebois delenda este". : Roll:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 211