Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui VE...

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de phil59 » 08/06/23, 22:39

„Eu, eu” cunosc oameni, cu salariu minim, care încep să conducă un EV, din motive economice.

Iar pentru ei le merge mult mai bine, oameni care fac vreo 40 lm pe zi ca să vină la muncă.

Nu vă înțeleg argumentul, puțin contradictoriu, pentru că nu avem nevoie de mai centrală, chiar și cu 50% VE:

Până când VE pătrunde bine în case, cum a spus Remundo, sau Christophe, știți mai multe, avem timp.

Este întotdeauna ceea ce spunem „avem timp” în ceea ce privește încălzirea globală, deficitul de apă dulce, etc… deși acest lucru a fost anunțat încă de la mijlocul secolului al XX-lea. Dar dacă, și acest lucru se confirmă din ce în ce mai mult, deficitul de apă necesară răcirii centralelor va duce, pe termen lung, la reducerea, sau chiar la închiderea acestor centrale... și acolo facem' nu am timp!
.

În ceea ce privește „low end, nu sunt mai puțin confortabile decât un VT.

Mă bucur că nu ai înțeles „EU”-ul meu provocator!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de phil59 » 08/06/23, 22:44

Aș vrea să aducem rapoarte numerice reale, care să spună că nu se poate circula într-un EV, cu 20% EV în Franța....

Nimeni nu spune, așa și așa a spus, cifre, surse...

Am uitat, am luat un VE pentru soția mea, pe vremea când aveam 2 dintre copiii mei în FAC... Pentru, printre altele, să reduc costurile rutiere...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14982
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de GuyGadeboisTheBack » 08/06/23, 23:41

philxNUMX a scris:"Eu eu" ...
Este întotdeauna ceea ce spunem „avem timp” în ceea ce privește încălzirea globală, deficitul de apă dulce, etc... deși acest lucru a fost anunțat încă de la mijlocul secolului al XX-lea. Dar dacă, și acest lucru se confirmă din ce în ce mai mult, deficitul de apă necesară pentru răcirea centralelor electrice va duce în cele din urmă la reducerea, sau chiar la închiderea acestor centrale electrice... și acolo nu avem timp!
... "EU eu"

Chiar mă faci să râd, pe termen lung!
Amprenta de carbon a construcției bateriilor este foarte grea. Trebuie să extragi cobalt și litiu, să le transporti. Litiul este produs în principal de Chile, Argentina și Bolivia (60% la nivel mondial). Este un dezastru ecologic:a iesi afara o tonă de litiu, un milion de litri de apă sunt necesare. Pentru a fabrica o baterie electrică, este deci necesar echivalentul consumului de apă a 500 de persoane timp de un an.
https://www.tf1info.fr/transports/tout- ... 35799.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de Obamot » 09/06/23, 08:00

Și unde ar spune că această problemă nu l-ar face să-și facă griji? Ceea ce este invers din moment ce el vorbește despre asta!
... cu scopul de a vedea răul peste tot : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de Remundo » 09/06/23, 09:52

în mod clar este o mare problemă cu EV, se încarcă la stație care este prea lentă.

Vă dau analizele mele care nu sunt de ieri... Vorbeam despre asta acum aproape 10 ani, dar fizica nu s-a schimbat...

Fluxul de energie, puterea electrică echivalentă cu stocarea a 50 L de benzină în 3 minute.

Vom „lua” 36 kJ / L = 000 MJ / L, deoarece este ușor de împărțit la 36 J pentru a avea în kWh: 3 kWh / L

Deci 50 L, adică 500 kWh stocat în 3 minute ... Putere = Energie / timp.

La fel ca 3 min, acesta este 3/60 = 0.05 h; Putere = 500 kWh / 0.05 h = 10 kW.

Așa că îmi spuneți, aceste 10 kW sunt termice și veți avea dreptate. Așadar, termodinamicii recunosc că pentru a converti căldura în electricitate, avem o eficiență de numai 000 și totuși în condiții bune.

Aceasta înseamnă că, atunci când Madame Michu își umple rezervorul de 50 L în 3 minute, are o putere de reîncărcare electrică de 3 kW = 300 MW

DA, practic electric MEGAWATT !!! : Roll:

Pentru comparație, un abonament 220V/15A este de 3,3 kW, sau de 1000 de ori mai puțin!

Un Supercharger are în jur de 100 kW, deja cu un potop de cupru, pachet Lithium uriaș și alte conexiuni EDF generoase... Și ai grijă de el dacă vrea să încarce mai multe mașini în același timp!... Mai mult, nici un pachet de 85 kWh Litiu nu poate suporta o putere de încărcare de 3,3 MW...

Un Supercharger este de doar 33 de ori mai rău decât o pompă de benzină stupidă în ceea ce privește puterea de încărcare echivalentă...

Când știi asta, înțelegi că marile migrații de vară către hidrocarburi nu sunt sustenabile în EV.
2 x
Imagine
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de ambarasa » 09/06/23, 09:58

Oricum, este nevoie de 1 milion de litri de apă, dar se pierde cu siguranță această apă?
O altă întrebare, în urma încălzirii globale, nu se evaporă mai multă apă în lume?
Unde au dispărut tonele de pâine pe care le-am mâncat de când m-am născut?
: Mrgreen:
1 x
Lumea este perfectă!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de Remundo » 09/06/23, 10:06

au dispărut odată cu apa de la toaletă :P
1 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de Janic » 09/06/23, 10:08

09/06/23, 09:58
Oricum, este nevoie de 1 milion de litri de apă, dar se pierde cu siguranță această apă?
un milion pe tonă; nici un milion de puncte ești tu, care vei fugi sau stagna și, prin urmare, vei polua solul înainte de a ajunge să poluezi apa potabilă a apei subterane care va fi consumată de populația locală, pentru a permite SUA să circule în VE
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de sicetaitsimple » 09/06/23, 10:41

GuyGadeboisLeRetour a scris::a iesi afara o tonă de litiu, un milion de litri de apă sunt necesare. Pentru a fabrica o baterie electrică, este deci necesar echivalentul consumului de apă a 500 de persoane timp de un an.
[/ Quote]

Nu știu care este numărul potrivit, dar nu mi se par consistente.
Să spunem un milion l/t, adică 1m3/kg.
Din câte știu, există mai puțin de 10 kg de litiu într-o baterie mare EV. Să zicem 10. Asta ar necesita 10 m3 de apă.
500 de oameni pe an care ar consuma doar 10m3 de apă în total?
Pe scurt, ori nu am inteles, ori unul dintre cele doua numere este gresit, ori ambele.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Pentru „ceusses” care au îndoieli cu privire la consumul unui EV...




de izentrop » 09/06/23, 13:20

sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris::a iesi afara o tonă de litiu, un milion de litri de apă sunt necesare. Pentru a fabrica o baterie electrică, este deci necesar echivalentul consumului de apă a 500 de persoane timp de un an.
Nu știu care este numărul potrivit, dar nu mi se par consistente.
Să spunem un milion l/t, adică 1m3/kg.
Din câte știu, există mai puțin de 10 kg de litiu într-o baterie mare EV. Să zicem 10. Asta ar necesita 10 m3 de apă.
500 de oameni pe an care ar consuma doar 10m3 de apă în total?
Pe scurt, ori nu am inteles, ori unul dintre cele doua numere este gresit, ori ambele.
Pentru o capacitate de stocare a bateriei de 1 kWh, sunt necesare 113 grame de litiu
https://www.automobile-propre.com/le-li ... %20Lithium).

10 kg de litiu pentru o baterie de 88 kWh, ești în unghii : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : MSNbot Media și oaspeții 176