Apa de dus pentru alimentarea toaletei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: apa de la dus pentru alimentarea toaletei




de Christophe » 17/09/23, 19:41

olivierdu33 a scris:Crezi că proiectul meu nu este viabil? Este adevărat că nu sunt în discuție, dar mi se pare o idee bună, nu?


Orice proiect „econologic” mă interesează!

Dar pentru recuperarea apelor cenușii din toalete... au încercat deja alții (în cealaltă direcție niciodată... mă întreb de ce? : Lol: : Lol: ) ! Și de multe ori, după proiect, nu auzim prea multe despre el... ceea ce înseamnă că nu trebuie să fie un mare succes...

Exact ca schimbatoarele de caldura de dus: ideea este buna dar in realitate sunt mai multe probleme (infundare, intretinere etc.) decat castiguri... Avem un subiect vechi pe tema asta: pompare-apa-filtrare/recuperare-caldura-de-la-dus-a-francez-distinge-t11302.html

De fapt, de ce să te limitezi la recuperarea apelor uzate de la dușuri? Chiuvetă ? Chiuvetă ? Mașină de spălat ? Maşină de spălat vase ?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Christophe » 17/09/23, 19:47

Am găsit și asta: dușul infinit (care s-a terminat prost...)

pompare-apa-filtrare/dus-infinit-cu-10l-opensource-t15776.html
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 17/09/23, 19:53

Mă limitez la duș și doar la acest duș.
Suntem 4 în acest duș... și facem sport, așa că facem o mulțime de dușuri, câte 1 până la 2 pe zi fiecare.
Restul...lv, mașina de spălat sunt la parter deci mai complicat de recuperat apa gri.....
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 17/09/23, 21:52

Da, mulțumesc, dacă aveți răspunsuri sunt dispus să-mi rezolv proiectul.
Și dacă ați făcut deja un proiect similar, aș dori să am părerea dvs 8) 8)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: apa de la dus pentru alimentarea toaletei




de izentrop » 17/09/23, 23:13

sicetaitsimple a scris:
olivierdu33 a scris: Dar mi se pare o idee bună, nu?
Da, în principiu, folosirea apei de băut pentru a elimina rahatul este neapărat regretabil.
Unii oameni trec la toalete uscate din acest simplu motiv, ilogic dacă totul se duce la scurgere, sau reciclarea nu este perfectă, iar apa se întoarce să polueze râurile și oceanele prin eutrofizare, în loc să se infiltreze în pământ și să ajungă în mod normal în apele subterane.

Pentru igienizarea individuală și toaletele uscate, apa cenușie poate fi folosită pentru irigarea unei livezi dacă optăm pentru purificarea solului https://reseau-assainissement-ecologiqu ... reduit.pdf
1 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: apa de la dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 18/09/23, 07:24

izentrop a scris:
sicetaitsimple a scris:
olivierdu33 a scris: Dar mi se pare o idee bună, nu?
Da, în principiu, folosirea apei de băut pentru a elimina rahatul este neapărat regretabil.
Unii oameni trec la toalete uscate din acest simplu motiv, ilogic dacă totul se duce la scurgere, sau reciclarea nu este perfectă, iar apa se întoarce să polueze râurile și oceanele prin eutrofizare, în loc să se infiltreze în pământ și să ajungă în mod normal în apele subterane.

Pentru igienizarea individuală și toaletele uscate, apa cenușie poate fi folosită pentru irigarea unei livezi dacă optăm pentru purificarea solului https://reseau-assainissement-ecologiqu ... reduit.pdf


multumesc mult dar sunt in centrul orasului....nu am norocul sa am o gradina de legume in gradina, sau sa fac mini legume : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Christophe » 18/09/23, 12:29

olivierdu33 a scris:Da, mulțumesc, dacă aveți răspunsuri sunt dispus să-mi rezolv proiectul.
Și dacă ați făcut deja un proiect similar, aș dori să am părerea dvs 8) 8)


Începeți prin a ne trimite o diagramă (aruncarea mâinii ok) cu ceea ce aveți în vedere...și noi vă putem ajuta...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de izentrop » 18/09/23, 15:01

În vacanță la bunica, aveam cu asta să ne spălăm... La fel de curat ca după duș... Apa uzată s-a golit într-o găleată și prest! găleata din toaletă... Cercul este închis : Wink: : Wink:
Imagine
1 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 18/09/23, 17:33

izentrop a scris:În vacanță la bunica, aveam cu asta să ne spălăm... La fel de curat ca după duș... Apa uzată s-a golit într-o găleată și prest! găleata din toaletă... Cercul este închis : Wink: : Wink:
Imagine


Așa că venim să locuim cu bunica ta!
iata solutia, ii poti multumi anticipat.

sincer nu inventăm nimic, bătrânii noștri aveau deja totul! clădirile, copacii, expozițiile, cu cât lucrurile merg mai mult, cu atât ne plimbăm mai mult pe cap
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 18/09/23, 17:38

După cum veți vedea....nu sunt designer....dar sper că acest lucru va fi suficient pentru a înțelege.

IMG_20230918_173426.jpg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137