Cunoașterea cazanului okofen

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
AdrienAnnadu49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/11/23, 18:51

Cunoașterea cazanului okofen




de AdrienAnnadu49 » 01/12/23, 18:03

Bonjour à tous,

Tocmai ne-am mutat în casa noastră la sfârșitul lunii octombrie și este echipată cu o centrală Okofen instalată în 2009.

Il ya

1) o pardoseală încălzită la parter (sufragerie și bucătărie) în încălzire 1

2) încălzire cu radiatoare pentru încălzire 2

Există o cutie cu cadran în camera de zi.

Proprietarul anterior și un inginer termic au venit să-mi explice principalele puncte și apoi am petrecut mult timp pe asta. forum dar nu inteleg tot ce cred ^^

Am luat măsurile sfătuite de experți în acest sens forum, am descărcat fișierul Excel pentru calcularea și monitorizarea curbei de încălzire

inceputul lunii noiembrie:
PE 112: 21470
PE 113: 9593
PE 114: 26 min

Am facut teste pentru a schimba curba de incalzire pe pardoseala trecand legea apei de la 0,6 la 0,4 si temperatura de la 20 la 25

1 lună mai târziu (inclusiv două săptămâni cu temperaturi mai scăzute (5 până la 10 grade max) obțin:

PE 112: 21938
PE113:9757
prin urmare P114: 21 de minute

nu ne este frig dar pardoseala incalzita stagneaza pe la 18, 18,5 in timp ce valoarea de referinta este 20 si ciclurile au scazut si am impresia ca consuma mai multi peleti.

Arunc o sticlă în mare pentru a obține sprijinul unui expert!

Vă mulțumesc foarte mult!

Adrien


-
Nu știam dacă să creez un subiect nou sau să răspund la subiect.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cunoașterea cazanului okofen




de sicetaitsimple » 01/12/23, 21:27

Nu sunt absolut nici un expert, dar creșterea temperaturii setate nu schimbă nimic?
Acasa (centrala recenta pe gaz, racordata...), cam asa. Dacă vreau 20, trebuie să setez o setare de 21, sau chiar 21,5...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168