Motoare diesel în aviație ușoară și ULM, dieselis gazaile

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/05/08, 23:20

bonjour
Bucheron a scris:
looping a scris:[...] Unii se plâng de activitatea zgomotoasă a vecinilor lor și fac rău majorității oamenilor care doresc un mediu de viață liniștit [...] +
Apropo, nu am înțeles niciodată de ce avioanele au zburat în evacuare liberă! Este atât de greu să îmbraci amortizoarele de zgomot?


Multe avioane au amortizor original Cessna, Piper ect.
Pe o aeronavă certificată, cea mai mică modificare necesită un proces STC lung și complex,
Deseori elicele fac mai mult zgomot decât motorul Cessna 180

În aeronave, tehnologia evoluează foarte lent, majoritatea motoarelor au aer în aer liber, suntem departe de catalizator.

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 25/09/10, 16:50

Site-ul lui Serge Pennec și gazaile a fost actualizat: http://gazaile2.free.fr/

Citiți în special http://gazaile2.free.fr/diesel.php

Au fost construite unele motorine pe benzină, tip diesel pe această pagină: http://tagazous.free.fr/search.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 25/09/10, 22:49

Mulțumim pentru informații!

odată cu crearea unei noi mașini care poate fi avion sau ULM, în funcție de aripă, este GAZ'AILE 2.
Este o construcție clasică din lemn, deci o mașină economică, costul final fiind de aproximativ 8000 de euro.

Zboruri de 800 km non-stop au fost efectuate în 4 ore cu 28 de litri de combustibil.


Sunt în curs de a trece certificatul Paramotor în acest moment, pentru a mă antrena în același timp cu parapanta, costul unui paramotor în stare de funcționare este de aproximativ 9000 € !! și de îndată ce există mai mult de 20 km / h de vânt sau o aerologie nenorocită, rămânem la sol :strigăt:
Imagine

Bine, dar nu spune câte ore trebuie să-i petreci pentru a-i asambla mașina, am să-l întreb :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/09/10, 00:10

André a spus:

majoritatea motoarelor au aerisirea deschisă


Este încă teribil, când vezi longevitatea motoarelor actuale (475000 km cu un Peugeot 806 înainte de a-l revinde, după ce nu știu ...)

cu condiția să nu avem acest p..tain electronice!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 26/09/10, 10:20

Capt_Maloche a scris:Sunt în curs de a trece certificatul Paramotor în acest moment, pentru a mă antrena în același timp cu parapanta, costul unui paramotor în stare de funcționare este de aproximativ 9000 € !! și de îndată ce există mai mult de 20 km / h de vânt sau o aerologie nenorocită, rămânem la sol :strigăt:


Bravo, ești tu în fotografie?

9000 € este scump pentru o jucărie : Cheesy: : Cheesy:

La mâna a doua găsești microlumini verzi cu două locuri cu celule închise la 10 EUR ... iar paramotorul este un hobby, ULM poate fi un mijloc real de călătorie.

Cu ULM, există și alte constrângeri (stocare, găsirea unei piste etc.). Ești încă mult mai puțin liber decât paramotorul ... dar paramotorul nu vei face mult mai mult decât sărituri cu cipuri :) dar pentru distracție este bine!

Nu știam că am nevoie de un certificat de paramotor specific.

Capt_Maloche a scris:Bine, dar nu spune câte ore trebuie să-i petreci pentru a-i asambla mașina, am să-l întreb :D


De obicei, vorbim de 3 până la 4 ani (în tot timpul liber), deci 20 până la 30 de ani pentru dvs., având în vedere puținul timp liber pe care îl aveți (muncă) : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 26/09/10, 23:54

A rade ! 8)

Pentru para-motor, este o instrucțiune de pilot, trebuie să treceți brevetul ULM grade1 sau clasa1
este aceeași bază ca și pentru aviația civilă !! Am fost foarte surprins, cursul este extrem de complet, trebuie să cunoașteți regulile de altimetrie adaptate la avionica de la bord (QNH, QNE, QFE) în timp ce nici măcar nu trebuie să aveți un alt , aerologie, regula semicirculară comună pentru toată aviația civilă și militară, chiar dacă în paramotori, în general, rămâneți doar în spațiul aerian necontrolat (EANC) sub 3000 de picioare, ceea ce total și atât de mult mai bine până la urmă.

până la punctul în care, cu brevetul paramotor în buzunar, aveți doar un modul suplimentar de trecut pentru a avea brevetul pe 3 axe, ceea ce voi face imediat după :D

doresc, am avut 2 răspunsuri cu privire la fabricarea propriului model pe 3 axe, motorul diesel sau Gaz'Aile2:

bonjour,
După cum ați putut vedea pe site-ul meu, sunt doar constructorul
acest avion. Pentru a obține o licență și un pachet de planuri, trebuie să contactați
designerul, domnul Serge Pxxx, la: xxx.serge @ neuf.fr

Pentru informarea dvs., acest avion NU este un KIT, ci o construcție TOTALĂ
pe planuri. Este nevoie de aproximativ 3000 de ore de muncă reală dacă sunteți
deja un bun muncitor și mai mult dacă nu este așa. bugetul construcțiilor și
comandă 10 - 000 euro în funcție de echipamentul avionic și
diverse surse de aprovizionare cu materii prime. Aceasta nu include
instrumentele dacă trebuie să vă echipați și nici consumabilele legate de acest tip
activitate.

Vă reamintesc condițiile preliminare pe care le consider necesare pentru această lansare și mai ales
reușește într-o astfel de aventură:

Condițiile preliminare pentru a începe acest proiect sunt:

* Aveți suficient timp la dispoziție.
* am o cameră adecvată și dacă este posibil acasă (garajul meu are 40m2).
* Aveți bugetul global sau puteți elibera lunar
finanțele necesare.
* Aveți un nivel bun de bricolaj (și veți avea în continuare destule lucruri
învăța).
* Fii răbdător și meticulos (pleacă pe o perioadă de 4 până la 5 ani pentru a nu face asta
fiind dezamăgit).
* Au un mediu familial favorabil și capabil să accepte
inconvenient al unei construcții.
* Fii stabil la nivel familial și profesional (având copii în
tinerii și o carieră profesională pentru a fi energizați sunt situații
nefavorabil succesului construcției).

Deci, dacă toate aceste lumini sunt verzi, atunci doar tu poți să le plini
benzină și luați telefonul pentru a contacta proiectantul aeronavei.
Personal, am luat zece ani de pregătire pentru a îndeplini toate aceste criterii.

Cordialement

JJ


et

timpul de lucru este foarte variabil de la un individ la altul și este, de asemenea, o funcție a mijloacelor sale (instrumente locale, relații !!!) și a calității muncii, există o persoană care a durat 9 luni! !!! nu este foarte lustruit
încă 2 ani, Bilet de vot 3 1/2 ani, care trebuie să fie un timp mediu, dar ce vă pot spune este că trebuie să aveți timp, aveți toate celelalte criterii, dar dacă nu aveți timp poate dura de la 5 la 8 ani
Deoarece mulți constructori nu au putut realiza piesele metalice, am produs piesele metalice, există, de asemenea, un lot de tije și placaj distribuite de un industrial, există, de asemenea, toate matrițele pieselor compozite care circulă, într-adevăr economisește mult, mult timp, dar nu este deloc un kit așa cum îl înțelegem, documentul este foarte foarte detaliat,

Ți-am dat un rezumat al pachetului puțin scurt, pentru a-ți face o idee,
O puteți descărca de aici

xxxxxxx (PS Capt_Maloche: Am încărcat pachetul pentru informații)

Fișierul este protejat de următoarea parolă: gazaile
nu este nevoie de nume, ci doar de parolă

copiați adresa și puneți-o în pagina dvs. pentru a accesa webul
nu funcționează întotdeauna făcând clic pe el direct
Acum 10 minute pentru a descărca
fișierele sunt comprimate cu winrar, funcționează și winzip
este gratuit pe web dacă nu îl aveți

pentru a descărca, avem PB-uri cu gratuit în acest moment, trebuie să insistăm cu adevărat și să vizăm orele de vârf

Planurile sunt valabile pentru ULM și AIRCRAFT, acestea constând în esență dintr-un CD descărcabil (ceea ce ai primit ca eșantion)

veți găsi multe fotografii peste 3000 și intenționați să imprimați în format A4 sau A0 și text explicativ pentru construcție, adrese pentru achiziționarea de materiale, tehnologie de construcție,
Costă 300 de euro, (cec plătibil către Pennec) posibilitatea de a plăti în două cecuri pe parcursul a două luni (este criza)

La primire, vă voi oferi o adresă de descărcare pentru planuri și documentație (cam ca exemplele)

De asemenea, vă voi oferi acces la forum

Asociația noastră produce, de asemenea, majoritatea părților metalice ale aripii

ceea ce facilitează foarte mult realizarea mașinii,

În mod similar, puteți avea toate matrițele pentru a realiza piesele compozite
Versiunea ULM tocmai a zburat, anul acesta vor fi și alte mașini în zbor

Se diferențiază de versiunea avionului prin aripi mai mari

Puteți începe construcția fără a fi luat decizia dacă este vorba de un avion sau de un microlum

Le forum permite schimburi între producători și, de asemenea, să facă achiziții de grup la cele mai bune prețuri,

pentru a afla despre sfaturi și trucuri de construcție, nu suntem singuri

De asemenea, îl folosesc pentru a „reîmprospăta” planurile și pentru a face îmbunătățiri având în vedere problemele pe care unii le pot întâlni, documentația se îmbunătățește zi de zi, iar un nou CD actualizat este descărcabil la fiecare 6 luni.

,
Nu ezitați să mă sunați dacă doriți mai multe informații.
dispozitivul este vizibil în BREST, nu există nicio problemă
incearca-l

vezi și bineînțeles

http://gazaile2.free.fr/

http://gazaile2.nmr7.free.fr/index.html

http://aviongazaile44.wifeo.com/index.php
http://www.passionavion.com/gazaile.html

Serge Pennec
Kerhallet
29280 Locmaria Plouzane
02xx xx xx xx


prietenos
SERGE

dacă îmi spui în ce colț al Franței te afli, ți-aș da adresele producătorilor pentru a le vedea, pentru a-ți face o idee mai precisă



Nu este câștigat
Mai bine decât economisesc ...
Dernière édition alin Capt_Maloche 05 / 05 / 11, 23: 25, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 27/09/10, 09:34

Răspunsuri grozave! Mulțumesc!

Întrebați-l pe Pennec dacă puteți lăsa linkul „demo pachet” pe forum pentru că îi va interesa pe oameni. Îmi place pragmatismul lor 8)

Totuși, aveam aproape dreptate pentru tine:

Christophe a scris:20-30 de ani pentru tine, având în vedere puținul timp liber pe care îl ai (munca) : Lol: : Lol:


: Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/09/10, 12:21

Bucheron a scris:
Cuicui a scris:Va trebui să văd raportul greutate / putere ...
Ben, motorul lor paralel de 1,4 l (cel al motocicletei) dezvoltă 100 CP și cântărește a priori 90 kg ...

Rămâne greu, deci nu prea mult interes.
Mulțumesc pentru informații.
Dernière édition alin Cuicui 27 / 09 / 10, 12: 28, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 27/09/10, 12:24

Vorbim despre un motor diesel dublu.
Și cu greu veți găsi mai bine în motorină, cred ...

În esență, RSV are un motor V2 de 65 kg, ceea ce face 130 CP ... este mai bine, dar este benzină ...

BMW a depășit bara de 200 CP cu motocicleta sa cu 4 cilindri pe BMW S 1000 RR, motorul nu trebuie să depășească 80 kg ... Vorbesc într-o versiune gratuită, dar rutieră ... pe circuit ne descurcăm mai bine, dar pe cheltuială fiabilitate.

ps: Îmi place evoluția cuicui https://www.econologie.com/forums/moteurs-di ... 50-10.html

Cuicui în 2006 a scris:
Bucheron a scris:
Cuicui a scris:Va trebui să văd raportul greutate / putere ...
Ben, motorul lor paralel de 1,4 l (cel al motocicletei) dezvoltă 100 CP și cântărește a priori 90 kg ...

Suficient pentru a transforma Gaz'Aile într-o rachetă :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 27/09/10, 21:26

Oh da!

Cred că pot extrage acest extras din pachet, există doar începutul documentelor, oferă o idee bună despre slujbă

Ți-am dat un rezumat al pachetului puțin scurt, pentru a-ți face o idee,
O puteți descărca de aici

xxxxxxx (șters la cererea autorului la 05/05/2011, Capt_Maloche)

Fișierul este protejat de următoarea parolă: xxxxx
nu este nevoie de nume, ci doar de parolă
Dernière édition alin Capt_Maloche 05 / 05 / 11, 23: 27, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213