Compresorul termocinetic al lui Joseph Haiun

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 13:17

Capt_Maloche a scris:un videoclip bun este mai bun decât bla bla 8)

http://www.auer-gianola.fr/pages/video.php


Acest subiect al cazanelor pulsate este foarte interesant și merită, cred, un nou subiect, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 05/10/06, 13:57

Hei, asta e curios: de ce nu există un strat limită în flux turbulent? Deci asta înseamnă că fluidul în contact cu tubul nu mai încetinește atunci când se învârte? Gândiți-vă singur înainte de a-l crede pe Michel Chevalet pe cuvânt...

Nu am competență în ceea ce privește principiul arderii, știu doar că funcționarea prin impuls este, în general, mai eficientă decât funcționarea continuă (motor cu combustie vs motor cu aburi).

Pe de altă parte, pot spune asta

acest schimbător funcționează reciproc dintr-un reactor Pantone :

Căldura comunică energie cinetică tuturor moleculelor și, dacă vortexul este suficient de ionizat (căldura este un bun mijloc),

cea mai mare parte a acestei energii cinetice este transferată în afara vortexului deoarece viteza unghiulară este constantă și, prin urmare, viteza tangențială mai mare la periferie:

Vmaximum => [mV² / 2] maxim

Această energie este transformată în căldură prin fricțiunea ionilor împotriva pereților tuburilor. Forța Lorentz este adăugată forței centrifuge pentru a crește calitatea fricțiunii. Apoi, metalul din tub comunică la rândul său căldură lichidului de încălzire.

Moleculele situate în inima vortexului, dar „izolate” termic de pereți, își transmit treptat energia către cele de la periferie prin cuplare electromagnetică, întrucât, în principiu, ar trebui să rămână calzi și să mențină viteza. Prin urmare, o reducere generală și simultană a vitezei gazelor și a temperaturii acestora, totul la presiune scăzută.

De aici „miracolul” gazelor de răcire la 25 ° C în mai puțin de un metru.

Pe scurt, este MHD de bază: entropie controlată ...

În ceea ce privește faimoasele forțe Lorentz, cheia vortexului, acestea sunt cu siguranță infinit de mici, dar superioare într-o primă aproximare la forțele Van der Wals, presupuse totuși că ar fi dat planetei forma sa sferică ... Respect.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 14:04

crispus a scris:Nu am competență în ceea ce privește principiul arderii, știu doar că funcționarea prin impuls este, în general, mai eficientă decât funcționarea continuă (motor cu combustie vs motor cu aburi).


Fals ... și în termeni absoluți este mai degrabă invers ... trebuie să comparăm ceea ce este comparabil: eficiența unui motor termic în accelerație (variabilă) și continuu, de exemplu.

Pentru a compara un motor cu abur cu un motor cu ardere pentru a ilustra acest exemplu este complet abisal ... Diferența de eficiență între un motor cu abur și un motor cu ardere nu provine deloc din acest fapt, ci faptul că tehnologia este complet diferită (internă / externă) motor cu ardere) și că, în cazul aburului, se folosește un fluid de lucru intermediar ...

Acest tip de raționament poate duce la teorii exagerate ... Deci, fii atent!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 05/10/06, 14:10

Vă rog să scrieți că este greșit că nu am abilități : Cheesy:

În rest aștept reacții din partea „mea” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 14:17

crispus a scris:Vă rog să scrieți că este greșit că nu am abilități : Cheesy:


Nu am spus asta ... doar că unele comenzi rapide științifice erau periculoase.

În ceea ce privește partea „dvs.”, ce putem spune mai mult decât cele spuse deja? Nu sunt fizician și pregătirea mea inginerească a fost destul de limitată în domeniul electromagnetismului ... dar mă tem că scurtăturile precum cea pe care tocmai am văzut-o nu intră în credibilitatea „teoriei tale” ... chiar dacă sunt bune puncte ...

Oricum, nu acesta este subiectul ACESTUI TEMATIC ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 05/10/06, 14:27

crispus a scris:Hei, asta e curios: de ce nu există un strat limită în flux turbulent? Deci asta înseamnă că fluidul în contact cu tubul nu mai încetinește atunci când se învârte? Gândiți-vă singur înainte de a-l crede pe Michel Chevalet pe cuvânt...


există un strat limită în flux turbulent:

http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9sis ... frottement

"În fluxul unui fluid pe un plan vedem în imediata vecinătate a avionului o încetinire a fluidului. Grosimea în care fluidul este încetinit se numește strat limită și variază de la câteva zecimi de mm în laminar curge la mai mult sau mai puțin 10 mm în flux turbulent. În stratul limită moleculele de aer sunt încetinite, ceea ce duce la o pierdere de energie care trebuie compensată de energia furnizată de propulsia aeronavei. "

Pentru MHD și entropie controlată, cred că ar trebui să întrebăm ummiții ...

http://perso.orange.fr/ummo.textes-essentiels/f002.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 14:39

bob_isat a scris:Pentru MHD și entropie controlată, cred că ar trebui să întrebăm ummiții ...


+19870979698689698 : Cheesy:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/10/06, 15:25

bonjour

Știu doar că funcționarea prin impuls este, în general, mai eficientă decât funcționarea continuă (motor cu combustie vs motor cu abur).


Știu ce vrea să spună, cu excepția faptului că comparația aleasă este prost definită

Ar fi fost necesar să se compare un motor cu piston cu o turbină
sau una cu un motor rotativ o turbină cu abur unde debitul este (constant)
Dar pentru motorul cu piston care pare un dezavantaj, faptul că pistonul se oprește în partea de sus și coboară din nou oferă un avantaj de a avea o viteză liniară mică a pistonului, care oferă timp pentru aprindere. milisecunda să se aprindă la 6000 rpm!

Cei care au jucat la setările avansate știu 30 de grade în punctul mort superior, aceasta oferă o cursă mică a pistonului la 30 de grade în mijlocul cursei, ceea ce oferă o deplasare mare a pistonului!


André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 15:31

Andre a scris:Știu ce vrea să spună, cu excepția faptului că comparația aleasă este prost definită

Ar fi fost necesar să se compare un motor cu piston cu o turbină
sau una cu un motor rotativ o turbină cu abur unde debitul este (constant)


Ei bine, comparația dvs. este judicioasă (mai mult decât explicația mea) și precis eficiența turbinelor este superioară motoarelor cu piston alternativ ... Prin urmare, randamentul este mai bun ...

În același mod de raționament, motoarele diesel lente au randamente mai bune decât motorina rapidă ... deoarece funcționarea lor este tocmai mai „continuă” ...
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 05/10/06, 16:36

Christophe a scris:
freddau a scris:Există o modalitate de a obține articolul în format Adobe.

L-aș transmite departamentului nostru de energie.


În acest caz, puteți cere „departamentului dvs. de energie” să cumpere S&V în cauză, nu? Asta e cea mai mică ... :|


Ne pare rău că tăiați cadranul pe aspectele tehnice.
Dar da, putem cumpăra S&V, nu văzusem că a venit de acolo.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85