Compresorul termocinetic al lui Joseph Haiun

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/10/06, 17:03

bonjour
Ei bine, comparația dvs. este judicioasă (mai mult decât explicația mea) și tocmai eficiența turbinelor este superioară motoarelor cu piston alternativ ... Prin urmare, randamentele sunt mai bune
...

Poate că pe hârtie sau teoretic este adevărat, cu excepția cazului în care reductorul mănâncă toată puterea. (există un radiator mare pentru a răci uleiul de transmisie care spune totul)
Dar exemplele practice pe care le știu, un tip nu departe de aici pentru a asambla o turbină PT6 într-o cessna 180 și consumul este destul de generos în kerosen, a pierdut o parte din autonomia cu aceleași rezervoare de combustibil.
un alt caz pe aeroportul orașului meu, altul a pus un motor rotativ Mazdza într-un Zenith CH250, consumul depășește cu mult cel al unui Lycomming 150HP și motorul este mai puțin puternic.
Știu că nu putem face astfel de comparații brute, există o mulțime de alți factori (turbina este semnificativ mai puternică decât motorul cu piston comparat și nu o putem opera cu viteză mică.
Rotary Mazda are alte motive pentru care bea atât de mult.
În aviație, consumul este un lucru, dar autonomia este mai mult de luat în considerare.

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/10/06, 17:08

Ah, dar nu vorbeam despre jucăriile care echipează Cessna :D
Dar turbinele cu gaz industriale ...

Dar, după cum spui, aceste comparații nu prea au sens!
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 08/10/06, 16:32

crispus a scris:Hei, asta e curios: de ce nu există un strat limită în flux turbulent? Deci asta înseamnă că fluidul în contact cu tubul nu mai încetinește atunci când se învârte? Gândiți-vă singur înainte de a-l crede pe Michel Chevalet pe cuvânt...

Acest lucru se datorează faptului că a uitat să precizeze faptul că faptul că se învârte, creează MHD care anulează orice frecare pe perete, prin urmare viteza pe perete = viteza medie de curgere : Mrgreen: , dar în acest caz, căldura ar fi transmisă numai prin radiație (fără frecare = fără conducere)
ar fi posibil ca MHD să facă totul "strălucire" căldura din apa din corpul de încălzire într-o asemenea măsură încât evacuarea poate ieși mai rece decât circuitul de apă: dificil de imaginat nu este :?:
mai ales că viteza gazelor din aceste țevi elicoidale fiind mare, energia cinetică + căldura latentă fiind o constantă, aceste gaze sunt, prin urmare, mai puțin fierbinți decât la viteza redusă

cum își pot da „mai puțină căldură” în acest schimbător și, odată ce iese din acest schimbător, viteza scade, energia cinetică devine căldură parțială (și presiune parțială) și iese doar la 25 ° C

Ar putea fi că se schimbă altceva care face :?:

ca ceea ce spui de exemplu:
crispus a scris:Pe de altă parte, pot spune asta

acest schimbător funcționează reciproc dintr-un reactor Pantone :

Căldura comunică energie cinetică tuturor moleculelor și, dacă vortexul este suficient de ionizat (căldura este un bun mijloc),

cea mai mare parte a acestei energii cinetice este transferată în afara vortexului deoarece viteza unghiulară este constantă și, prin urmare, viteza tangențială mai mare la periferie:

Vmaximum => [mV² / 2] maxim

Această energie este transformată în căldură prin fricțiunea ionilor împotriva pereților tuburilor. Forța Lorentz este adăugată forței centrifuge pentru a crește calitatea fricțiunii. Apoi, metalul din tub comunică la rândul său căldură lichidului de încălzire.


gazele din schimbător protejate de MHD ionizat și învârtit nu și-ar transmite căldura prin inducerea unor curenți de falcă intensi în pereții tuburilor schimbătorului :?:

Ce părere aveți despre această modificare :?: :

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 09/10/06, 22:28

christophe ai deschis un subiect referitor la cazanul pulsat!
acest sistem a fost dezvoltat în anii ’80 L-AM VĂZUT CU OCHII PROPRI
4 ani de muncă, 4 luni de companii din toată lumea au venit să vadă, pentru a ajunge în sertarele ELF [/ quote]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 09/10/06, 22:37

binbins4 a scris:christophe ai deschis un subiect referitor la cazanul pulsat!
acest sistem a fost dezvoltat în anii ’80 L-AM VĂZUT CU OCHII PROPRI
4 ani de muncă, 4 luni de companii din toată lumea au venit să vadă, să ajungă în sertarele ELF


Nu, nu am suficiente informații, cu excepția site-ului de mai jos :(

În sertarul ELF ah? Uimitor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 09/10/06, 22:47

Voi încerca să găsesc dovezi!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/10/06, 09:13

binbins4 a scris:christophe ai deschis un subiect referitor la cazanul pulsat!
acest sistem a fost dezvoltat în anii ’80 L-AM VĂZUT CU OCHII PROPRI
4 ani de muncă, 4 luni de companii din toată lumea au venit să vadă, să ajungă în sertarele ELF


Și asta se află într-un sertar? : Pulsatoriu Doar dacă nu vorbești despre altceva? :?:
este într-adevăr un concept excelent;
Pentru a rezuma, arzătorul / schimbătorul se află în mijlocul unui rezervor de apă și funcționează prin condensare, deoarece gazele de ardere renunță la caloriile lor, acestea coboară în cazan. Arderea este declanșată în partea superioară a pulsației și evacuarea se face de jos. nu există ventilator. 8)

Spunând că Elf a vrut să îngroape o astfel de invenție nu mă va surprinde ... :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 11/10/06, 21:58

Puls turbo

Am găsit broșura editată de ELF în anii '80
un volum de 1 / 2m3 pentru 23 kw 60 kg
produce aproape 98% față de 70% la acea vreme
după părerea mea, nu ar trebui să consume suficient, prea revoluționar pentru acea vreme. Am scanat, dar nu am putut să vi le trimit
ma poti ajuta?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/10/06, 22:02

binbins4 a scris:Am scanat, dar nu am putut să vi le trimit
ma poti ajuta?


Ați încercat linkul: "Adăugați o imagine sau un fișier pe forum. "?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/10/06, 22:28

binbins4 a spus:

produce aproape 98% față de 70% la acea vreme
după părerea mea, nu ar trebui să consume suficient, prea revoluționar pentru acea vreme. Am scanat, dar nu am putut să vi le trimit
ma poti ajuta?


de fapt, pentru a câștiga la bridge, nu îți doboare toate cărțile dintr-o dată pentru că câștigi bani cu fiecare truc. Dacă în momentul eficienței de 70%, aveți un cazan de 75%, îl vindeți, până când concurentul dvs. scoate un cazan de 78%, atunci ieșiți ... nu cazan la 98%, dar asta la 82%, etc ....

pe scurt, peste 50 de ani, ai vândut 3 cazane și mai mult păcură, în loc de unul și mai puțin păcură
aceasta este ceea ce numim management bun în vocabularul „management”! : Mrgreen:

acum, să nu aruncăm copilul afară cu apa de baie: ați văzut deja cantitatea de personal care lucrează în acestea capitalisti burghezi murdari exploatatori ai oamenilor saraci ?
și să nu uităm, în plus, că ceea ce împinge ideile înainte în aceste companii mari sunt inginerii și managerii intermediari (deci, de fapt, proletari) care speră astfel să își avanseze „cariera”
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147