TPE: resurse geotermale

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
shmoll
x 17

TPE: resurse geotermale




de shmoll » 11/12/06, 08:45

buna sunt in 1 S si subiectul meu TPE este "cum profita omul de fenomenele geotermale" pentru a raspunde la acest subiect ne vom baza pe cazul Islandei.Personal ma ocup de masini cu hidrogen care circula in Islanda.....din ce stiu Islanda reuseste sa izoleze atomii de hidrogen fara a folosi electroliza care produce deseuri toxice, dar datorita fenomenelor geotermale!!!
Ai vrea să știi cum o fac? :D
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 11/12/06, 15:34

bonjour,

Știu că folosesc un proces care folosește căldura extrasă direct din magmă, dar nu știu prea multe. Trebuie să existe mai multe moduri de a rupe 2H2O în H2 + 2O2. Depinde de tine să vezi partea chimică. Acesta poate fi un proces care utilizează un catalizator (platină sau altul?)

În locul tău, ți-aș găti profesorul de chimie fizică pentru a obține mai multe detalii : Mrgreen:
0 x
shmoll
x 17




de shmoll » 13/12/06, 16:07

Bine, multumesc!
ei bine, tot ce-mi rămâne de făcut este să-mi hărțesc profesorul de chimie...lol
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: TPE




de tăietor de lemne » 13/12/06, 18:05

shmoll a scris:[...]Personal mă ocup de mașinile cu hidrogen care circulă în Islanda.....
Într-adevăr? :?: Și ai găsit multe? : Cheesy:

Hei, se pare că cineva a lucrat deja la asta...
http://www.mission-laique.asso.fr/pedag ... 57_p63.pdf

shmoll a scris:Din câte știu, Islanda reușește să izoleze atomii de hidrogen fără a folosi electroliza care produce deșeuri toxice,
Și care sunt aceste deșeuri toxice produse prin electroliza apei? :şoc:

Pur și simplu cred că Islanda folosește electroliza apei, ceea ce este interesant datorită costului scăzut al electricității sale din surse hidraulice și geotermale...

Iată dacă vrei să te distrezi, un articol destul de vechi (fără date dar cred că pe la 2000) care s-a bucurat de Islanda... Suntem încă departe de asta...
http://membres.lycos.fr/malibusurf2/att ... ogene.html
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Re: TPE




de Christophe » 14/12/06, 21:26

Deja găsesc subiectul destul de prost, din moment ce îmi pare rău, dar în prezent omul nu extrage foarte puțin profit din resursele geotermale, pe de altă parte generează miliarde cu resurse geologice (mine și combustibili fosili)...

shmoll a scris:Ai vrea să știi cum o fac? :D


:şoc: si ce parere are profesorul tau de franceza despre asta? : Mrgreen:
0 x
shmoll
x 17




de shmoll » 10/01/07, 19:08

scuze pentru aceasta eroare grosolana de conjugare.....

Așa că îmi predau TPE-ul pe 22 ianuarie și tot ce trebuie să fac este să finalizez piesa la mașinile cu hidrogen.... Și recunosc că mă chinui puțin, așa că dacă mai aveți informații...
mulțumesc :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 10/01/07, 19:10

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165