Ecologie politică de către UMP și Verzi: o glumă?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/01/07, 14:55

Dragul meu Nono ... Nu, nu este orice, pentru că există o altă modalitate de a-ți investi banii și activitățile de agrement în:

1) hibrizi
2) excursii exotice (îți place atât de mult?)
3) activități poluante ...

Ce raționament reductiv ...

Energia cenușie a fost luată în considerare în prima postare pe care am făcut-o despre hibrizi (am uitat-o ​​cu acea ocazie, scuzați-mă ...) ... Dacă un hibrid costă mai mult să se vândă, partea din acest cost este energie, nu?

Cred că, fără prea multe riscuri de eroare, este un hibrid prin urmare nu este profitabil din punct de vedere ecologic... cel puțin deocamdată ... și atât.

Soluțiile pe care le oferiți: solarul și izolația sunt tocmai mult mai eficiente din punct de vedere economic decât cumpărarea unui hibrid atunci nu amesteca totul te rog... Apropo, vorbește cu Rulian despre ce crede el despre hibrizi!

Și apoi un alt pericol: raționamentul de genul "Dacă am un hibrid poluez mai mult, astfel încât să pot conduce cât mai mult posibil ..."

Priusul consumă mai mult decât twingo-ul nostru ... ce mai vrei să-ți spun?

ps: pentru Lumberjack, nu îți iau cuvintele (sunt pentru unii, dar clar împotriva altora) pentru că, cu forța de a specula (eu ca și tine), vom merge în cercuri ... Când producătorii vor lansa un diesel hibrid la prețul unei mașini medii (să spunem mai puțin de 15 000 €) vom reînvia subiectul ... faptul este că nu au nici cea mai mică intenție pentru moment ... Doar un lucru, Cleanova nu este un proiect al unui Producător de mașini ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 29/01/07, 15:34

Răspundeam doar la argumentul pe care l-ați prezentat din ce în ce mai des, care este costul hibridului datorită muncii pe care le necesită și de care persistă, cred că argumentul este rău.

Pentru punctele din ultima postare, mărturisesc că nu înțeleg ce înseamnă.

În caz contrar, din punct de vedere tehnic, hibrizii pot să nu fie panaceul, dar asta nu schimbă faptul că argumentele anterioare erau nule.

Altfel pt
Și apoi un alt pericol: raționamentul de genul "Dacă am un hibrid poluez mai mult, astfel încât să pot conduce cât mai mult posibil ..."


Sunt unul dintre cei mai mari susținători și este clar că un Twingo este mult mai bun decât un hibrid, dar nu este absolut comparabil. Și, în plus, o bicicletă este încă mult mai bună decât un twingo, chiar dacă nu este mai comparabilă.

Și dacă hibridul nu este benefic pentru mediu, un hibrid de 15 de dolari ar fi o problemă pentru ochi, pentru că ar mai fi mulți oameni. Deci, trebuie să știți dacă nu este bun din punct de vedere ecologic, sau bun, dar prea scump.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 29/01/07, 16:32

Ei bine, închid dezbaterea doar pentru a spune că argumentul prețului este același moment negativ când vedem că echivalentul (conform turbo, merită ceea ce merită) Laguna este mai scumpă !!!

"Oferit la 22.550 euro, Prius beneficiază de un bonus guvernamental de 1524 euro, care scade prețul său la 24.026 euro. Laguna la rândul său este afișată la 25.750 euro."
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 29/01/07, 17:03

nonoLeRobot a scris:"Oferit la 22.550 euro, Prius beneficiază de un bonus guvernamental de 1524 euro, care scade prețul său la 24.026 euro. Laguna la rândul său este afișată la 25.750 euro."


Dacă vă urmez raționamentul: 22550 - 1524 = 24026 :şoc: :?: :?:
YAPABOULETTELA ????
: Lol: : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 29/01/07, 17:05

Da, am observat și eu, dar hei este un citat, nu aș putea schimba nimic ;-)

Oricum, este departe de a exista 10 de euro diferență, oricum nu ar trebui să împingă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/01/07, 18:54

O imagine merită mult mai bine decât multe cuvinte, asta spunem că nu?

Imagine

https://www.econologie.com/le-moteur-a-h ... es-90.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/01/07, 18:59

nonoLeRobot a scris:Da, am observat și eu, dar hei este un citat, nu aș putea schimba nimic ;-)

Oricum, este departe de a exista 10 de euro diferență, oricum nu ar trebui să împingă.


Ei bine, îmi pare rău, am crezut că Prius a fost vândut cu 30 € ... : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/01/07, 19:03

30 de grame de carbon pe km înseamnă 44/12 * 30 = 110 g CO2 / km?

Conform imaginii anterioare, vehiculele pe benzină (deci nu hibride) din 2020 vor consuma deci: 0,110 * 100 / 2,3 = 4,78L / km ... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 29/01/07, 20:19

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...] A) Arf ... Am vorbit deja despre asta și am crezut că știi poziția mea cu privire la acest subiect. Este un raționament global de CO2 în legătură cu această tehnologie. Voi explica din nou prima liniuță cu un exemplu practic:

1) Un Prius costă cu aproximativ 10 € mai mult decât o mașină din aceeași clasă în HDI.
2) Pentru a obține acești 10 €, cumpărătorul va trebui să lucreze mai mult.
3) De exemplu, dacă cumpărătorul poate economisi, vom spune 1000 de euro pe lună (ceea ce majoritatea cumpărătorilor Prius pot face, presupun ...), va dura 10 luni de muncă PLUS pentru a plăti mașina.
4) Aceste 10 luni de muncă au costat dublu în CO2: călătoria de lucru-somn și respingerea muncii cumpărătorului.
Evident, este foarte dificil de estimat acest cost al CO2 (în special pentru muncă sau depinde de sectorul de activitate, dar există emisii de CO2 / PIB pentru fiecare țară), deci să estimăm pur și simplu călătoriile:
- 30 km pe zi (presupun o medie scăzută pentru Paris)
- 21 de zile lucrătoare pe lună
- km parcurși în 10 luni: 6300 km.

prin urmare dacă Prius permite o economie de 30% comparativ cu vechiul său vehicul, doar pe acest criteriu (pro trip), va trebui să fie 6300 / 0,3 = 21 km înainte să CÂȘTIGAȚI ORICE GRAM DE CO000.
:şoc: Vai!
Nu este oare această teorie un pic îndepărtată?
Nu prea sunt de acord, dar hei ...
[...]
Gata, am găsit ceea ce m-a deranjat ieri în această teorie: credit !!! : Wink:
Un automobil, mai ales la acest preț, îl cumpărați pe credit și nu atunci când aveți suficiente runde pentru a face acest lucru ...
Deci, nu ar trebui să existe niciun „efect de întârziere” asociat cu costul suplimentar, care de altfel nu este la fel de mare.

Comparând cu un C4, (care este cu 20 cm mai scurt), găsim o diferență de 6600 EUR pentru echipamente strict echivalente (29 EUR față de 450 EUR). Și cred că există ajutor guvernamental, mi se pare ...
EDITARE: exemplu de preț
Dernière édition alin tăietor de lemne 29 / 01 / 07, 20: 39, editate 1 ori.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 29/01/07, 20:28

Christophe a scris:[...] ps: pentru Lumberjack, nu notez cuvintele tale (sunt pentru unii, dar clar împotriva altora), deoarece, cu forța de a specula (pe mine ca tine), vom merge în cercuri ... Când constructorii vor elibera un diesel hibrid la prețul unei mașini medii (să spunem mai puțin de 15 000 €) vom reînvia subiectul ... faptul este că nu au nici cea mai mică intenție pentru moment ... Doar un lucru, Cleanova n nu este un proiect al unui producător de mașini ...
Pot exista lucruri despre care „speculăm” (nu prea îmi place acest termen, să presupunem că facem câteva ipoteze de gândire ...)
Dar, pe de altă parte, aș vrea să-mi dai părerea ta despre ceea ce este tehnic, adică concret, nu?

Pentru comparația dvs. cu Twingo, chiar credeți că acestea sunt aceleași nișe vizate? Dimpotrivă, mi se pare foarte bine că putem găsi o mașină de 4,45 m care consumă doar una de 3,43 m ... Fără hibridizare, este imposibil.

Ulterior, dacă doriți să vorbiți despre orientarea gamelor producătorilor, acesta este un alt lucru, dar aș dori să nu condamnați o tehnologie doar pentru că nu este disponibilă în game pe care ați dori să le găsiți ..
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 176