Articolul Pantone din Science and Life din noiembrie 2007

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 07/11/07, 21:55

În ceea ce privește munca tinerilor din Douai, le citesc raportul și îmi dau seama că tubul care leagă ieșirea reactorului de conducta de admisie este lung.
Cu toate acestea, se remarcase deja că eficiența reactorului scade odată cu distanța de la acesta la motor (cu generatoare de abur pe motoarele diesel de tractor). Acesta este un element de luat în considerare pentru rezultatele studiului pe bancă.
Printre ipotezele propuse se numără și cea a reacțiilor radicale. Radicalii liberi au o durată de viață scurtă (câteva milisecunde), iar lungimea conexiunii reactor-motor are atunci un impact semnificativ.
Ca o reamintire: reacțiile radicale necesită puțină energie pentru a fragmenta moleculele organice, din cauza rearanjamentelor electronice.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/11/07, 23:38

bonjour
salut, va fi interesant să știu despre DS-ul, am un unchi care avea unul pe atunci la Geneva și care a spus că a consumat foarte puțin 4 sau 5 litri cred


Am doi la vârsta mea mică ID și DS19 consumul a fost cel mai bun 8,3 litri la 100 km la 90 km/h fără nicio modificare, poate i-a făcut ceva unchiul? Încă nu am reușit să obțin astfel de rezultate la benzină astăzi cu dopajul cu apă.

În ceea ce privește poluarea, principiul meu este că trebuie să rezolvăm problema la sursă și nu să instalăm catalizatori și filtre de particule care consumă energie (o mașină fără catalizator este mai economică, dar produce nuci)
un diesel daca modificam avansul injectiei suntem mai economici dar producem mai mult nox..
Pe avioane nu există catalizator, nici măcar întoarcerea vaporilor de carter în admisie : Evil:

Acum, pentru motoarele mari, cum ne putem explica că dieselurile mari poluează mai puțin decât mașinile mici?
acea. nu eu o spune
Când comparăm motoarele Camois cu mașini diesel mici, cel puțin, asta spun experții.
Fie le este frică să nu atace transportul rutier, fie că motoarele camoin au modele foarte diferite de cele ale mașinilor?

motorinele mari pentru bărci au o eficiență mai mare, în comparație cu dieselurile mici, acest lucru este ușor de înțeles, funcționează pe (motorină adevărată pură)

Problema cilindrului este impusă de legislația anumitor țări, care pune producătorii în criză; impozitarea sau reglementarea ar trebui să se bazeze pe randamentul termic al motorului.
Pentru a scoate 20kw dintr-un motor ar trebui să luăm doar consumul indiferent de cilindree sau de numărul de cilindri

un motor pe benzină este penalizat când nu este folosit sub sarcină, dar o motorină mare este opusul; devine economic când este folosit la sarcină mică.

Deși nu voi discuta aici despre camele variabile și injecția electronică care a modificat această teorie a (încărcării) motoarelor pe benzină..

André
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 08/11/07, 08:02

Bonjour à tous
În ceea ce privește schimbarea modelelor pentru a consuma mai puțin: am citit de mai multe ori că odată cu creșterea performanței și creșterea în greutate a vehiculelor noi, câștigurile au fost zero sau chiar negative. Exemplul (din memorie) de la trecerea de la Peugeot 406 la 407 crește consumul la + 5%. Mi se pare clar că pentru moment evoluția automobilului nu se îndrepta spre economisirea energiei (vezi noile SUV-uri și 4x4-uri). Mai rău, un producător precum VW care lansase o mașină cu un consum foarte mic (3L / 100km) nu a vândut una și s-a oprit. Din fericire, petrolul crește, trezește țările bogate care consumă excesiv ...

Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 08/11/07, 11:11

complet de acord cu tine bx break 19d este gol 1037kg
un break xantia (inlocuind bx-ul) 1350 kg
si un c5 (inlocuire xantia) mai mult de 1500kg!!!

este acelasi segment motoarele sunt teoretic mai economice dar transportul cu 300 sau 500 kg in plus dupa parerea mea nu ajuta la consum mai ales in oras...
Dernière édition alin pluesy 10 / 11 / 07, 10: 58, editate 1 ori.
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 08/11/07, 23:36

Reducere ...
Noua Mazda 2 este puțin mai mică decât versiunea anterioară și mai ales mai ușoară. Sub tona...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 10/11/07, 11:37

in timp ce cautam informatii despre Masda 2 am dat peste ea

http://www.autonews.fr/fr/cmc/videos/20 ... 12996.html

sa traiasca murdaria : Mrgreen:
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 10/11/07, 13:00

după câteva cercetări se pare că noua mazda 2 cântărește 955 kg
este cu 100 kg mai puțin decât versiunile anterioare și cu 200 kg mai puțin decât concurenții săi direcți...

o piatră în iaz ce... : Cheesy:

tot e cu 250 kg mai mult decat o osie veche ce e adevarat nu are aceeasi rezistenta la crash test si nici acelasi nivel de echipare, sa speram ca ceilalti producatori vor urma exemplul...

este adevărat că la vremea respectivă bx-ul și toporul (cel mai ușor în comparație cu concurența din vremea lor) aveau reputația de „mașină hardware” care li se lipea de piele...
producătorii și-au învățat lecția și au fabricat rezervoare al căror consum a fost menținut la un prag rezonabil datorită progresului la motoare
aparent pentru a reduce emisiile de C02, mașinile ușoare încep să apară din nou
ecologia fiind la modă ar putea funcționa... : Cheesy:
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/11/07, 16:20

Mi s-a spus despre acest articol acum câteva zile și am bănuit că va fi o dezbatere aici...

Ei bine, părerea mea despre întrebare este că trebuie să privim partea bună a lucrurilor: econologie are acum contact direct cu Science & Vie (cel puțin, cu unul dintre jurnaliștii lor).

Aceasta înseamnă că ar putea apărea și alte articole mai laudative despre dopajul doar pe apă.

În rest, pentru toți cei care o pot face și care vor să economisească combustibil și să polueze mai puțin, fă ca mine, treci la un scuter electric!

Consum doar 1 kWh de energie pentru a-mi face călătoria zilnică de 32 km.
Adică 3 kWh la 100 km, deci aproximativ 30 de cenți la 100 km.
- Este 3 € de energie de făcut 1000Km
- Este 21 € să-mi facă a mea 7000Km excursii anuale la birou/acasa

Cu 21 € umpleți doar aproximativ o treime din rezervorul mașinii și... câți km parcurgeți? :D

În plus, îmi ia mai puțin timp să fac călătoria decât cu mașina, pentru că îmi este dor de toată lumea la cozile de trafic de la sensurile giratorii!
0 x
dred
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 10/09/07, 21:52




de dred » 13/11/07, 02:43

Uite, am citit tot și mai am doar 5 ore de somn
dar îmi pun întrebarea: Buget?
cat ar costa experienta?
2 motoare identice inclusiv unul de modificat, inchiriez banc?
spune un preț, de ce avem nevoie
ps Christophe spune să nu spună că sistemul său este imposibil, dar spune că este imposibil să găsești finanțare. Cred că ambele sunt posibile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 26/11/07, 19:20

Bună tuturor,

Pentru a face acest e-mail de înțeles, permiteți-mi să mă reprezint, sunt autorul „explicației credibile pentru dopajul apei”:

https://www.econologie.com/file/technolo ... ologie.pdf

În urma articolului publicat în Science et vie, iată răspunsul transmis scrisorilor cititorilor, în format electronic astăzi:


Julien ROCHEREAU a scris:Dragă știință și viață,

Cititor asiduu de mai bine de 15 ani, am fost flatat să fiu contactat de unul dintre jurnalistii dvs. (Pierre GRUMBERG), în urma studiului meu bibliografic privind electrificarea vaporilor de apă și posibilele sale implicații asupra arderii.
Cu acest jurnalist, am avut un schimb interesant și bine argumentat.
Vai, când îți deschid jurnalul din octombrie 2007, p119), iată ce am citit:
„Păcat, fișierul se bazează pe lucrări datate din secolul al XIX-lea sau publicate pe internet, fără evaluare inter pares”.

Am probleme în a înțelege alegerile dvs. în tratamentul informațiilor. De fapt,

- Nu dați adresa web a documentului meu (nu este aceasta misiunea Science et Vie, de a încuraja cititorii să gândească singuri?):

https://www.econologie.com/file/technolo ... ologie.pdf

- Ignorați publicarea „Journal of Electrostatics” din 1989 pe care v-am trimis-o și care confirmă experimental că un volum de vapori de apă, atunci când este relaxat în contact cu un metal, capătă o încărcare electrică:

https://www.econologie.com/file/technolo ... nglish.pdf

Îmi imaginez că este o problemă de spațiu, care a ghidat alegerea editorială. În acest caz, de ce să nu livrez singurul rezumat al documentului meu:

-Câteva brevete, la care se face referire, indică influența radicalilor OH asupra îmbunătățirii arderii.

-Câteva laboratoare („colegii”, citați și în documentul meu) lucrează la îmbunătățirea arderii furnizate de radicalii OH și, mai general, de speciile excitate electric.

-Sistemul pantone constă tocmai în producerea vaporilor de apă și extinderea acestuia în contact cu un metal, ceea ce îi conferă experimental o încărcare electrică.


Nu este acesta firul care ar trebui întins, mai degrabă decât să ne oprim asupra divagărilor lui Paul Pantone și a prostului ezoterism care înconjoară sistemul?

Sper că veți publica acest drept la replică și mai presus de toate că veți oferi răspunsuri la aceste întrebări, așa cum ați făcut cu brio de ani de zile, la multe dintre întrebările mele științifice.

Vă rog, în așteptarea răspunsului dvs., acceptați salutările mele sincere.

Julien ROCHEREAU

PS: cititorii care doresc pot chiar discuta cu noi aici:

https://www.econologie.com/forums/explicatio ... t2917.html



Având în vedere bunăvoința arătată de domnul GRUMBERG cu privire la aceasta forum, nu am nicio îndoială că acest drept la replică va fi publicat în Science et Vie.

În rest, pregătesc un V2 al doc. cu referințe științifice mai recunoscute și sunt cu ochii pe băieții din Douai.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123