Articolul Pantone din Science and Life din noiembrie 2007

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/11/07, 20:10

Houuu frumosul drept la replică :)

Abia aștept să le văd răspunsul :) 8)
0 x
sigilii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/12/04, 16:17

Sos Pantone Honda?




de sigilii » 27/11/07, 14:28

Pentru a citi până la partea care vorbește despre Honda: poate se va întâmpla ceva în cele din urmă?
http://www.moteurnature.com/actu/2006/m ... luetec.php
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/11/07, 14:44

Are cineva S&V din decembrie la îndemână?

Domnul Grumberg a spus că a inclus deja un răspuns către cititori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 30/11/07, 17:45

Imagine
Aș șterge acest document în câteva ore. Din cauza dreptului de a copia și ce nu
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/11/07, 20:09

Mulțumesc, așa că corespunde cu ceea ce a spus că va pune :)

Rectifică (puțin) împușcătura dar nu suficientă pentru gustul meu.

Pentru drepturile de autor, nu este nevoie să îl lăsați, avem un „drept de ofertă” și așa cum este citat econo ...

Voi cumpăra numărul pentru „arhivele” mele.
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

articol de știință și viață




de Raymon » 03/12/07, 19:33

după ce am citit articolul de știință și viață, am înnebunit și le-am scris acest lucru:

Monsieur,

Tocmai am cumpărat science et vie în noiembrie 2007 și sunt furios să găsesc articolul despre reactorul Pantone. Acest articol părtinitor a fost scris de un jurnalist incompetent care a făcut o treabă foarte slabă de cercetare.

Sunt unul dintre acei experimentatori nenorociți care, cu mijloace ridicole, au reușit experimentul de dopaj cu apă pe o mașină diesel (experiment inspirat din brevetul original Pantone, dar diferit).
Motorina mea din 309 din 1988 consuma 4,5 l de motorină la 100 la 120 km / h în loc de 6,2 l oferite de Peugeot. Înainte de voi, am aflat despre experiența acestor elevi foarte tineri de la școala minieră Douai, aparent foarte înzestrată în comunicare, înzestrată cu resurse tehnice bune, dar mult mai puțin înzestrată în mecanică și reglarea motorului! Mi-am luat libertatea de a le trimite un e-mail în urmă cu vreo 2 luni pentru a încerca să corectez greșelile pe care le comiseră, deși nu sunt nici mecanic, nici inginer, ci doar un roșcat.

De ce sunt furios:

Încercați să ridiculizați oamenii care au lucrat la acest proiect citând ca site de referință:
http://www.onnouscachetout.com/
site de conspirație care arată că puteți găsi orice pe internet
Decat :
http://quanthomme.free.fr/qhsuite/index.html
ou
https://www.econologie.com/
sau
http://jnaudin.free.fr/
Aceste 3 site-uri sunt mult mai serioase.

Acești tineri studenți au făcut orice, amestecă apă cu benzină și încearcă să o evapore în același timp, ce idee amuzantă! Rotiți evacuarea cu 90 °. Reduceți diametrul unui eșapament (strângere așa cum spune jurnalistul dvs.). Bubblerul este la 1 m de reactor !!!!!!!! reactorul este la aproximativ 80 cm de evacuarea motorului !!!!!! reactorul nu este izolat !!!!! și uit cu siguranță pe unii, deoarece sunt doar un negru.

Vă sugerez să contactați persoane mai competente pentru a rescrie acest articol și mai ales pentru a vă verifica informațiile mai în serios. Pentru aceasta există oameni mai competenți decât mine:

Christophe Martz inginer ensais (mai puțin bun decât școala minieră) site-ul de ecologie

Bernadette și Jean Soares, domnul David site quanthomme

Site-ul Jean Louis Naudin jlnlabs.org



sau Antoine Gillier, dar cine este el, inginer sau negru?


Nu veți publica această scrisoare sau nu-mi veți răspunde sau nu veți scrie un articol nou, deoarece vă ocupați în mod evident de diferite lobby-uri: Total, Lagardère etc.

Cordialement.


Raymond Vial
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/12/07, 22:17

bonjour

Nu vă supărați, Raymond, este excelent ca rezultat atunci când frecați 30% cu motoare considerate a fi economice, este deja un lucru bun, unii ajung repede la alte rezultate după o călătorie lungă, la început acest lucru nu am dat cifre bune, dar prin forța corectării și modificării am ajuns să ajungem, deși nu am fost niciodată mulțumiți

Ar fi interesant să știți dacă ați optat pentru un bubbler sau GV sau altul pentru comparație cu ansamblurile noastre
și pentru câți km ați lucrat cu dopajul cu apă
cea mai mare parte a muncii este să o faci să funcționeze zilnic conducând călătorii mici, precum domnul tuturor ..

André
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 06/12/07, 11:50

Andre

De ce să nu te enervezi. Am avut întotdeauna o îndoială cu informațiile găsite pe net. Deși nu sunt mecanic, am verificat că dopajul cu apă funcționează. Am verificat și a fost lung și laborios pentru mine. Acești jurnaliști incompetenți aflați sub ordinea diferitelor lobby-uri ne disprețuiesc de ce să nu ne mâniam?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 06/12/07, 12:00

Bună Raymond și bine ai venit aici (mi se pare că ne-am întâlnit în viața reală la Avignon în 2002, nu?).

te sfatuiesc pentru a citi totul despre el în detaliu de la început, reporterul a venit și și-a explicat poziția care este apărabilă. Tocmai pentru că există o mulțime de gunoaie pe net, el a tratat subiectul așa. Se apără, nu?

Dar am fost, de asemenea, destul de supărați citind articolul în cauză ... dar răspunsul din ultimul forum de cititori nu este deja rău, nu? Vedea: https://www.econologie.com/le-site-econo ... -3549.html

Trebuie să dai cu piciorul pentru a face lucrurile să se întâmple, dar violența (atât verbală, cât și fizică) este rareori ceva care reușește să facă lucrurile cu adevărat ... dar are adesea o funcție catalitică.
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 06/12/07, 18:13

camel1 a scris:Pe scurt, o grămadă de modă veche cu care nici măcar nu este util să doriți să dezbateți, pentru că pentru ei, masa este deja spusă.
Apropo, Science et Vie aparține acum grupului britanic East Midlands Allied Press, un consorțiu de presă / radio / tv / pub (sursa wikipedia)


Sunt abonat la științe și vieți de 30 de ani și dacă există un lucru pe care nu le putem reproșa pentru că este o lipsă de obiectivitate: pentru ei, ceea ce contează sunt faptele, ce „putem demonstra științific, care este măsurabil și reproductibil ... ne amintim de gluma„ memoriei apei ”care a fost o farsă de nedescris ...
Și trebuie să se recunoască faptul că NIMENI nu a reușit să demonstreze în mod experimental și reproductibil eficacitatea reală a pantonei conform cifrelor avansate de Paul Pantone, altele decât prin dopajul simplu cu apă, care nu este revoluționar, deoarece a fost deja folosit. Acum 70 de ani vezi mai multe ...
Este, de asemenea, bine cunoscut faptul că este foarte dificil să funcționezi corect sistemul pantone din cauza timpului de încălzire a reactorului (~ 15 minute) și a dificultăților de reglare pe un motor care nu funcționează la viteză fixă ​​și în toate dacă avem o pierdere de putere ...
Întrebare hogwash, deja raportasem că faimosul elicopter „pantonizat” era de fapt perfect normal în construcție, nimic adăugat, mai mult, avea o înregistrare certificată care interzice strict orice altă intervenție decât cea a unui atelier certificat , chiar și pentru a schimba un bec ... Și imaginați-vă un sistem care folosește apă într-o aeronavă ... apa pare să înghețe ... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101