Tratamentul (emailarea?) Unui schimbător de căldură cu balon?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 14/12/07, 17:12

Ah, întrebare bună, o voi vedea acum!

Se pare că am văzut o placă înșurubată ... confirm sau neg în câteva clipe.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 14/12/07, 17:21

Imagine
et
Imagine

Bine atunci, așa cum se vede în aceste 2 fotografii.

Schimbătorul de căldură de jos este ușor de îndepărtat (placă cu șuruburi, deci clema de tragere cu zip de pe carcasă vezi a doua fotografie din stânga vasei) dar la schimbătorul de sus nu este nimic deloc (nu am îndepărtat izolația pe de altă parte).

Ciudat, nu-i așa? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 14/12/07, 17:27

Aveți 2 schimbătoare pe balon?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 14/12/07, 17:29

Ben voui! Este un balon solar vechi emailat (pe o parte și nu degajarea dreaptă) cu schimbătoare duble. Prietenul care mi l-a vândut mi-a spus doar că nu are smalț dublu ... de aici și problema mea de coroziune pe termen lung ...

Se pare că nu ai urmat modificarea ...

Există toate planurile aici: https://www.econologie.com/forums/schema-cha ... t4266.html
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 14/12/07, 17:37

Christophe a scris:Dar chatam schimbătorul nu este emailat în interior cu precizie ... de aici problema mea, dacă ar exista, nu ar exista nicio problemă : Cheesy:


Ah, am înțeles invers: dacă este „smalț” la exterior, este doar vopsea „asemănătoare” (mult mai puțin dură decât smalțul real)

Trebuie să știți deja ce tip de apă aveți: dacă este calcar, este un bun pariu că pereții sunt deja acoperiți cu un strat de calcar, care, după cum știe toată lumea, cristalizează la ~ 65 ° C, deci pentru coroziunea rezervorului va fi foarte lentă. Dacă este acidă, atunci există ...
Din câte știu, există deja un anod de sacrificiu original la nivelul schimbătorului ... La părinții mei care au un încălzitor solar de apă (cu rezistență electrică pentru iarnă) de 30 de ani, rezervorul de oțel este origine, aspect exterior ca nou (apă dură) ...
Văd că aveți un amestec de alamă / cupru / oțel galvanizat: urmăriți aceste ansambluri pentru că uneori alama mănâncă oțelul galvanizat într-un timp foarte scurt (am observat-o eu însumi: la două degete de o inundație frumoasă, deoarece filetat dintr-o țeavă zincată în contact cu alama aproape că a dispărut!) :şoc:
Dernière édition alin Chatham 14 / 12 / 07, 17: 44, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 14/12/07, 17:42

Ți-a complicat treaba. Unde este rezerva ACM?
Dacă adăugați vreodată un schimbător de plăci, nu este necesar să adăugați un circulator, circuitul secundar poate funcționa ca un termosifon dacă schimbătorul este mai jos decât rezervorul.
Aveam 2 baloane de 1000 l umflate de coroziune. Am înțeles lecția și am investit și într-un oțel inoxidabil cu schimbător de căldură din oțel inoxidabil. De atunci, am tăcut.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 14/12/07, 17:48

Cuicui a scris:Ți-a complicat treaba. Unde este rezerva ACM?


Nu este nevoie să rezervați ECS, totul merge „direct”.

Complicat nu, dar „original” (sau mai bine zis nu banal) da.

Nu vrei să te uiți la diagramă pentru a mă mulțumi, te rog? Vedeți linkul de mai sus ...

Înțelegi interesul editării mele ...

Cuicui a scris:Aveam 2 baloane de 1000 l umflate de coroziune. Am înțeles lecția și am investit și într-un oțel inoxidabil cu schimbător de căldură din oțel inoxidabil. De atunci, am tăcut.


Cât a durat să fie „umflat” și pe ce părți?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 14/12/07, 17:57

chatam a scris:Ah, am înțeles invers: dacă este „smalț” la exterior, este doar vopsea „asemănătoare” (mult mai puțin dură decât smalțul real)


Ben este emailat în exteriorul schimbătorului care este în interiorul rezervorului ... partea de apă caldă menajeră într-un ansamblu NORMAL, dar ansamblul meu este INVERS.

Uită-te la schema de asamblare pe care o vei înțelege rapid!

https://www.econologie.com/forums/schema-cha ... t4266.html sau direct: https://www.econologie.com/photo/montage ... e_bois.gif

chatam a scris:Trebuie să știți deja ce tip de apă aveți: dacă este calcar, este un bun pariu că pereții sunt deja acoperiți cu un strat de calcar, care, după cum știe toată lumea, cristalizează la ~ 65 ° C, deci pentru coroziunea rezervorului va fi foarte lentă. Dacă este acidă, atunci există ...


Rezervorul nu este în contact cu ACM ... și oricum este emailat, dar pe o parte aparent (nu este cea potrivită în cazul MEU) :D

Pentru apă cred că nu este nici (prea) acidă și nici (prea) calcaroasă, deoarece:
a) tubul ACM pe care l-am tăiat pentru a pune bypass-ul nu a fost deloc scalat
b) de asemenea, nu a fost deloc „mâncat” de aciditate, în timp ce profesioniștii recomandă cu tărie să nu folosiți cupru pentru apă caldă menajeră ...

chatam a scris:Din câte știu, există deja un anod de sacrificiu original la nivelul schimbătorului ... La părinții mei care au un încălzitor solar de apă (cu rezistență electrică pentru iarnă) de 30 de ani, rezervorul de oțel este origine, aspect exterior ca nou (apă dură) ...


Aspectul exterior nu contează dacă?
Trebuie să fie același tip de echipament, la vremea respectivă nu existau mulți producători de energie solară (balonul datează din 1979).

Există 2 electrozi de magneziu dar, deoarece sunt pe partea de „încălzire”, acum sunt inutili .... (Sper că nu vor face un „contraefect”).

Puteți vedea unul (în sfârșit capacul acestuia) în linie cu schimbătorul de căldură superior la aproximativ 15 cm.

chatam a scris:Văd că aveți un amestec de alamă / cupru / oțel galvanizat: urmăriți aceste ansambluri pentru că uneori alama mănâncă oțelul galvanizat într-un timp foarte scurt (am observat-o eu însumi: la două degete de o inundație frumoasă, deoarece filetat dintr-o țeavă zincată în contact cu alama aproape că a dispărut!) :şoc:


Subțire, nu știam asta ... dar hei este pe circuitul de „încălzire”, deci nu este foarte important dacă nu mai există galva ... dacă nu vorbești direct despre tubul complet și nu numai a stratului de galva? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 14/12/07, 18:34

Ei bine, schimbătorul meu este din oțel ... Nu înțeleg prea bine ideea ta de a pune cupru pe ... cupru

Imagine

Ideea nu este de a pune cupru pe cupru, ci cupru
pe oțel. Ca o galvanizare, dar rece și cu
cupru.

Prin trecerea cuprului se depune pe oțel și fierul înlocuiește
cupru.Există o modalitate de a explica acest lucru într-un mod mai academic, dar
Las această plăcere altora care sunt mai deștepți și mai deștepți decât mine.
: Cheesy:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/12/07, 20:00

bonjour

Schimbătorul de căldură din oțel pe ce parte vă temeți de coroziune?

Presupun că în afara celui în contact cu apa, în interior puteți pune un lichid stabilizat cu un antioxidant așa cum îl folosim în mașinile cu apă tratată.
partea exterioară, cea din balon, veți avea o mulțime de dificultăți pentru a rezolva această problemă, un smalț bun durează aproximativ 4 ani și, din nou, vă colectați cu apă roșiatică care vă contaminează al doilea rezervor,
Un rezervor care este bine fabricat vitrificat în interior, durează maximum 15 ani în apă nu prea agresivă și cu condiția să schimbați electrodul mare de magneziu timp de 10 ani de utilizare
schimbătorul trebuie să fie din oțel inoxidabil sau cupru (în cazul meu este cupru) Freon extern și apă sanitară internă)

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139