Tratamentul (emailarea?) Unui schimbător de căldură cu balon?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 14/12/07, 22:21

bonjour

citro a scris: Dacă doriți să acoperiți un metal conductor cu un alt metal conductor, puteți face o metalizare.
De exemplu, monedele de 1 cent, 2 cenți și 5 cenți euro sunt monede din fier vechi (care ruginește) și care sunt acoperite cu cupru (câțiva microni).


acoperirea fierului vechi cu un strat subțire de alt metal nu protejează cu siguranță acest fier vechi atunci când acesta scăldat într-un lichid conductor

cazul monedelor, după cum s-a explicat, nu este absolut menit să vă umple portofelul cu apă (doar un lichid la un moment dat : Mrgreen: )

Christophe, pentru rezervorul tău, mai ales nu cupru, pentru că acesta va servi drept catod și fierul va face anodul
iar anodul este cel care dispare :strigăt:

în rezervoarele electrice cumulus, interiorul este emailat pentru a reduce suprafața care trebuie să servească drept catod pentru anodul de magneziu:
un anod mare în comparație cu un catod mic va dura mai mult decât opusul

daca cumulusul nu ar fi emailat, anodul de magneziu ar rezista doar cateva luni si chiar si atunci
a nota : catod anod care face o baterie, dar numai cu condiția ca acestea să fie în contact (înșurubare fermă sau sudare)

magneziul este bine potrivit pentru un cumulus Apa fierbinte

zincul este potrivit pentru apă rece, dar mai ales nu pentru apa calda, se pare că atunci are efectul opus

citro a scris:Problema ta este, daca am inteles bine, ca vrei sa tratezi interiorul tubului spiral care joaca rolul de schimbator.
Cum poti verifica daca tratamentul este corect???


treceți-l cu un fir de magneziu care nu este prea fin

atâta timp cât mai rămâne magneziu, țeava ta de fier va fi sub protecție
dar verificați destul de des dacă a mai rămas ceva pentru că dacă fierul este gol, va face un catod mare și magneziul se va topi destul de repede

nota: intr-un cumulus, invelisul interior emailat este aproape inexistent in functionalitatea sa antirugina daca nu este insotit de anodul de magneziu si in plus acest anod este in contact bun cu fierul cumulusului (nu doar depus la nivelul fund și sprijinit pe smalțul izolator)

tot ceea ce deoarece orice acoperire are defecte sau microfisuri, prin urmare, dacă fierul este un anod în raport cu un alt metal prezent în zonă sau însuși (turnarea fierului nu este niciodată omogen), atingerea la locul defectului nu durează mult și se poate întâmpla foarte repede

pe de altă parte, în timpul unui montaj cu un anod de magneziu, parcă fierul este prea ocupat să servească drept catod pentru magneziu, că uită să servească drept anod pentru el însuși, dar atenție, nu folosi oțel inoxidabil pentru că atunci fierul își va distra atenția asupra oțelului inoxidabil și se va topi

bolț
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 14/12/07, 23:46

Christophe a scris:Nu este nevoie să rezervați ECS, totul merge „direct”.
Cât a durat să fie „umflat” și pe ce părți?

Cu acest sistem puteți obține suficientă apă caldă de la robinet?
Acasa apa este acida, coroziunea a avut loc peste 7 sau 8 ani.
Pentru schimbătorul tău, dacă ai uscat interiorul și ai trecut pe lângă o cutie de Rustol...
Hopa, nu, am uitat că ECS-ul tău a circulat în schimbător.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/12/07, 08:41

Multumesc Boulon pentru precizare, am amestecat fier, galva, cupru si alama... deci daca am inteles bine, am probleme? : Cheesy:

Cuicui a scris:Cu acest sistem puteți obține suficientă apă caldă de la robinet?


Ei bine, când rezervorul este fierbinte (40°C în partea de jos este aproximativ temperatura setată a aquastatului care deschide pardoseala încălzită) da desigur!

Dar există încă un dezavantaj la acest ansamblu (în plus față de efectul de rahat, bineînțeles și coroziune): variația temperaturii apei: de îndată ce deschideți robinetul, este foarte fierbinte la început (volum stocat în schimbătorul de căldură din lemn) pentru a se răci și pentru a atinge apoi echilibrul. La duș, este un pic enervant, deoarece înseamnă că trebuie să reglați temperatura la robinet la fiecare „ciclu de spălare” : Mrgreen: Pentru kk1 care se săpună atunci când apa curge, nu ar reprezenta o problemă, dar nu este cazul meu.

Am facut ca acest sistem sa fie in "continuitate" a principiului tamponului solar care nici nu stocheaza apa (cu exceptia volumului schimbatorului). Astfel apa este preîncălzită de tamponul solar (în prezent de la aproximativ 9° la 20°C) și „supra”încălzită de lemn.

Acum, dacă acest lucru provoacă probleme de coroziune, va trebui să revizuiesc ansamblul și să fac o asamblare „normală”. :( prin alimentarea rezervorului de lemne cu energie solară. Dezavantajul este că o mare parte din preîncălzirea solară se va pierde, fără îndoială, în pierderile din rezervor.

Există vreo modalitate de a măsura dacă există un „efect de baterie”?
De fapt, cuprul, fierul si alama sunt intotdeauna separate fie prin teava impletita, fie prin PER...cu exceptia in 2 locuri:

a) electrovalvă din alamă pe Galva
b) racord racord circulator
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 15/12/07, 10:11

Christophe a scris:
chatam a scris:Din câte știu, există deja un anod de sacrificiu original la nivelul schimbătorului ... La părinții mei care au un încălzitor solar de apă (cu rezistență electrică pentru iarnă) de 30 de ani, rezervorul de oțel este origine, aspect exterior ca nou (apă dură) ...


Aspectul exterior nu contează dacă?
Trebuie să fie același tip de echipament, la vremea respectivă nu existau mulți producători de energie solară (balonul datează din 1979).

Subțire, nu știam asta ... dar hei este pe circuitul de „încălzire”, deci nu este foarte important dacă nu mai există galva ... dacă nu vorbești direct despre tubul complet și nu numai a stratului de galva? :şoc:


Nu, în acest caz, când vorbeam despre oțelul galvanizat, este țeava completă, oțelul galvanizat (zincul) este acolo doar pentru a proteja oțelul de rugină (dar când este „consumat” este terminat), c Acesta este și modul în care corpurile bărcilor de oțel sunt protejate de rugină: prin cupaj (proiecție de zinc lichid) sau cu o vopsea puternic încărcată cu zinc (de exemplu: anod dox), totuși pentru a proteja electroliza, pe lângă anodii de zinc sau magneziu care vor fi consumați în locul oțelului, toate acestea deoarece diferite metale au potențiale electrice diferite: cel care este electropozitiv mănâncă cel care este mai puțin, de exemplu: punerea în contact a aluminiului și a cuprului într-un mediu umed conductiv, aluminiul va fi consumat la viteză maximă ...

Pentru rezervorul vechi al boilerului solar al părinților mei (cilindru alb, izolație nu se vede), chiar nu are nicio legătură cu echipamentul tău care are un aspect „industrial”.
Rețineți că vara apa se încălzește până la ~80°C
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/12/07, 10:30

Christophe a scris: (volum stocat în schimbătorul de lemne)

:şoc: Vrei să spui că soarele preîncălzește doar ACM și că încălzirea pe lemne face completarea?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/12/07, 13:11

Da pkoi? Ce este șocant în asta? Energia solară este folosită și pentru încălzirea locuinței.

După părerea ta, un supliment electric este mai bun decât lemnul? :şoc:

Dar dacă ai urmărit doar 30 de secunde schema ai intelege mai bine...ma intreb de ce iti dau niste diagrame frumoase daca nu te uiti la ele :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/12/07, 13:42

Christophe a scris:Da pkoi? Ce este șocant în asta? Energia solară este folosită și pentru încălzirea locuinței.

Nu mă gândeam la o rezervă electrică. Mi se pare păcat că iarna instalația dvs. solară nu vă oferă în mod direct suficientă apă caldă (astăzi, puțin soare aici, 1000 l de apă la 43 °, suficient pentru a dura 3 zile). Mi se pare curioasă ideea de a folosi același rezervor tampon atât ca sursă de apă caldă (ACM), cât și apă caldă (încălzire prin pardoseală). Nu a fost întâmplător proiectat de un politehnic? : Mrgreen:
Întrebare stupidă: ce se întâmplă în cazul unei pene de curent?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 15/12/07, 16:09

Christophe a scris:Da pkoi? Ce este șocant în asta? Energia solară este folosită și pentru încălzirea locuinței.



Da, iarna la 0° și cu soarele atât de slab încât se vede rar, încălzirea solară nu încălzește absolut nimic, decât devreme în sudul Franței unde sunt multe zile însorite, în plus iarna încălzitorul meu apa solara parintilor este intrerupta...Deci daca am inteles bine, panoul solar este incalzit cu lemne si incalziti atmosfera : Mrgreen:
De asemenea, rețineți că apa menajeră la mai puțin de 60° nu este recomandată din cauza dezvoltării bacteriilor legionella, ca și pentru apa de încălzire prin pardoseală, în principiu trebuie să fie la ~30°C...
nu prea inteleg instalarea ta...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/12/07, 16:50

chatam a scris: iarna la 0° si cu soarele atat de slab incat se vede rar, incalzirea solara nu incalzeste absolut nimic

Da, încă se încălzește, cred că azi a funcționat destul de bine.
Cu putin soare avem apa calduta, e mai bine decat nimic. La fel ca Christophe, putem oferi suport cu un foc de lemne.
În sobe, ard bușteni. Pentru a completa apa calda cu recuperatorul cosului mare (atunci cand nu este soare mai mult de 3 zile), adaugam crengi si de asemenea combustibilul adus de postas.
Ideal ar fi sa racordezi o centrala la soba care in acest moment arde toata ziua si astfel sa contribui la mentinerea rezervei de ACM, aceasta este o instalatie pe care inca nu am facut-o, configuratia casei nu se preteaza bine unei instalatii. care funcţionează în termosifon.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PEF
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 58
Înregistrare: 02/10/07, 00:48




de PEF » 15/12/07, 22:44

Și probabil că nu modificați rezervorul pentru a pune un schimbător din oțel inoxidabil cu o placă pentru a-l face detașabil??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95