Când peștii dispar

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta

Când peștii dispar




de martien007 » 26/03/08, 00:31

Ce așteaptă pământul sau mai degrabă oceanele sale sau mai degrabă conținutul acestor oceane în deceniile viitoare:

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2008.html

Acest document este extraordinar și ar trebui arătat în școlile voastre pământești.

Este vorba despre acidificarea oceanelor prin concentrația de CO2 și impactul asupra faunei, în special a crustaceelor.

Vorbim, printre altele, despre transportul cu vapoare de balast de apă din mările calde (Pacific) în mările reci (Marea Nordului), ducând la o proliferare de organisme care se adaptează datorită încălzirii apei. În Marea Nordului și Marea Baltică, se găsesc crustacee și pești care distrug fauna locală și modifică echilibrul ecosistemelor locale.
Dernière édition alin martien007 26 / 03 / 08, 09: 25, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 26/03/08, 09:15

Da, mai ales când știm că marea a fost principala resursă nutrițională a proiecțiilor INED privind dezvoltarea demografică

suge

Înapoi la case independente și grădini de legume

Suntem deja prea mulți
Noi suntem virusul acestei planete (Matrice)
Ne-am pierdut

Este destul de dramatic acolo? :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219