Solar obligatoriu în Germania: dictatură ecologică?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 23/06/08, 17:27

Mă alătur la ultimele 2 postări Christophe.

Cuvântul dictatură este folosit pentru toate sosurile și o politică ecologică ușor coercitivă nu ar fi atât de rea pe termen mediu și lung. : Idee:

Oamenii trăiesc într-adevăr într-o înscriere atât de intensă în economia petrolului, încât nu-și mai dau seama că cântărește prea mult în viața lor, deoarece se ofensează la o mică lege a panoului solar. destinate să le economisească mii de litri de combustibil / an :P
0 x
Imagine
damslebeta
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/06/08, 23:58




de damslebeta » 24/06/08, 00:36

Rulian a scris:
Christophe a scris:În Franța, am putea forța abordări „curate” de noi sau de renovări prin impunerea de specificații asupra autorizațiilor de construire.


Există o directivă europeană care permite municipalităților să ia un decret care autorizează creșterea COS (coeficientul de utilizare a terenului) cu 20% pentru construcțiile care respectă mediul (nu știu detaliile pentru ceea ce este necesar pentru beneficiază de această măsură). Deci, practic, când construim pe teren, putem construi pe o suprafață mai mare dacă construim verde.
Încă o dată rămânem stimulent (dar acesta este un stimulent imens pentru dezvoltatorii imobiliari), ca aproape întotdeauna când vine vorba de construcții durabile.
Atâta timp cât nu sunt puse în aplicare obligații, nu putem avea rezultate convingătoare pe scară largă.
În cele din urmă, cât reprezintă instalarea panourilor solare în bugetul de construcție al unei clădiri noi sau al unei case noi? Nu prea cred ...
Pentru mine, o obligație pentru panourile solare pentru construcțiile noi ar fi o reglementare perfectă, în plus, ar reduce prețul panourilor (cererea mai mare va permite producția la scară mai mare și poate chiar să creeze locuri de muncă) și am produce un pachet de energie electrică.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107