Energia eoliană: statul suspendă preluarea de către Edf

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 28/08/08, 13:04

Rulian a scris:Nu putem avea o logică de asociere (...) pentru a construi parcuri eoliene.


Ben în Franța poate dar pkoi funcționează foarte bine în țările nordice? Cred că există 1 sau 2 turbine eoliene asociative în Bretania ...

Rulian a scris:Acestea fiind spuse, nu consider că prețul de răscumpărare este supraevaluat. Având în vedere prețul de răscumpărare a PV și lipsa de transparență și cunoaștere a prețului real al Nuke, consider că energia eoliană este o judecată foarte proastă.


Ai dreptate, nu este deloc: știi că aici plătim 0.25 € TTC pe kWh electric ... așa că pkoi francezii nu ar plăti o rată similară?
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 28/08/08, 13:15

Christophe a scris:
Rulian a scris:Nu putem avea o logică de asociere (...) pentru a construi parcuri eoliene.


Ben în Franța poate dar pkoi funcționează foarte bine în țările nordice? Cred că există 1 sau 2 turbine eoliene asociative în Bretania ...

Da este adevarat. Există un proiect asociativ, cu o implicare puternică a comunităților din colțul orașului Redon. Dar își vor cumpăra mașinile de la un producător la un moment dat. Slujba constructorului, nu o poți face singur, și acesta este costul principal. La fel, lucrarea va fi încredințată profesioniștilor. Acest know-how profesional este esențial. Așa că ne întoarcem la afaceri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 28/08/08, 13:18

Ah da, nu înțelegusem în acest sens, evident că sunt de acord. Vorbeam despre gestionarea proiectului sub forma unei asociații între indivizi.

Nu preveni, nu știu pkoi, dar sunt convins că managementul asociativ nu ar funcționa la fel de bine în Franța ca în țările nordice ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/08/08, 14:40

bine, știi, când vedem cum ERP este gestionat de o „asociație” profesională și că site-ul este lamentabil și greu ... infezabilitate tehnică, nu aceleași standarde etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 28/08/08, 14:43

Nu ar trebui să fii fericit?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 133