Panouri solare Umax randament?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: apă fierbinte




de tăietor de lemne » 03/09/08, 15:26

dirk pitt a scris:[...] în ceea ce privește tuburile de vid, părerea mea este următoarea: de ce să faci cu o suprafață mică a unui senzor scump și complicat (deci nu foarte fiabil în timp) ce se poate face cu puțin mai multă suprafață a unui colector de panouri plate simplu și testat de mult ???
Nu cred că problema există ... Un senzor de tub face posibilă gestionarea unei probleme de spațiu, aranjament, nu soare optim ...

În ceea ce privește longevitatea, aș dori să știu pe ce date vă bazați?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 03/09/08, 15:33

looping a scris:[...] Pentru a înțelege ce se întâmplă între cele 2 tipuri de senzori, vă sugerez să citiți acest articol

http://www.apper-solaire.org/?Capteurs[...]
Bof ... Acesta este doar punctul de vedere al președintelui unei mici asociații căreia nu-i plac senzorii de tuburi ...

Prefer mult: http://www.alpilles-solaires.fr/CP_CSV_ ... mplet.html unde există un proces real de analiză, complet și precis.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/09/08, 22:25

Junula:

este adevărat, dar ce este valabil pentru injecția de apă fierbinte în mașina de spălat și mașina de spălat vase? Pentru că la mai mult de 30 ° pentru unele haine, este un dezastru!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 03/09/08, 22:49

elefantul a scris:Junula:

este adevărat, dar ce este valabil pentru injecția de apă fierbinte în mașina de spălat și mașina de spălat vase? Pentru că la mai mult de 30 ° pentru unele haine, este un dezastru!
Îmi permit să răspund ...

Fie folosiți un model conceput pentru (există în Elveția în special) cu o intrare de apă fierbinte și care, prin urmare, se reglează singură, fie puneți o supapă cu 3 căi programabilă la intrarea mașinii dvs., astfel: Imagine
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 04/09/08, 00:05

Nu există o supapă termostatică pentru acest tip de situație?
Editare superbă, putem simți profesionistul funcționând, să trăiască supapele cu bilă!

Cu stimă, admirând!

Lietseu
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 04/09/08, 06:25

elefantul a scris:Junula:
este adevărat, dar ce este valabil pentru injecția de apă fierbinte în mașina de spălat și mașina de spălat vase? Pentru că la mai mult de 30 ° pentru unele haine, este un dezastru!


Există, de asemenea, soluția simplă de a plasa o supapă termostatică în amonte de mașina de spălat, singura constrângere fiind de a regla manual temperatura apei calde dorite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 04/09/08, 06:54

dirk pitt a scris:@elefant,
Personal, sunt la aproximativ 2000kwh / an pentru ECS, care seamănă mai mult cu aproximativ 240 de euro pe an, dar, haideți, să numărăm 300 €.
și chiar dacă prețul după ajutor este de 3000 € (nu știu cât este subvenționat, dar cotațiile pe care le am în minte au fost în jur de 6500 €), sunt încă 10 ani de rentabilitate a investiției fără a lua în calcul energia electrică a pompei de circulație și fără a număra defecțiunile mici care nu vor eșua în 10 ani (înlocuirea pompei, înlocuirea fluidului, a unui senzor de temperatură etc.) care se va extinde imediat mai ales rentabilitatea investiției.
În ce altă zonă sunteți gata să puneți 6000 € pe masă, așteptați un an pentru a revizui jumătate și zece ani pentru a revizui restul și începeți să economisiți abia după aceea ????

Să fim sinceri, să fim sinceri cu noi înșine, dacă punem un ACM solar este pentru partea verde și pentru a ne distra; și asta e bine.

Salut Dirk Pitt


Primul rectif
Returnarea investiției de la 6000 euro la 300 euro pe an
Nu au trecut 20 de ani.


De îndată ce instalația este în stare de funcționare,
economisiți energia care vă permite o rambursare gratuită

După 20 de ani, instalarea nu te costă nimic,
rambursarea gratuită se transformă în profit

aparent
tu realizezi
decât cu lemne și păcură,
instalarea dvs. nu va fi rambursată niciodată,
și, în plus, trebuie să adăugați combustibil în fiecare an.

este mai pozitiv așa!
GoodBye
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/09/08, 10:13

pentru a conecta o mașină de spălat sau o mașină de spălat vase la orificiul de alimentare cu apă caldă menajeră, consultați în partea de jos a paginii:
http://www.nrjrealiste.fr/solaire/panne ... aires.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 04/09/08, 14:03

jonule a scris:pentru a conecta o mașină de spălat sau o mașină de spălat vase la orificiul de alimentare cu apă caldă menajeră, consultați în partea de jos a paginii:
http://www.nrjrealiste.fr/solaire/panne ... aires.html


Bună Jonule, foarte frumos link-ul tău!
Ai creat site-ul?
apropo, este un sol negru refractar sau absorbant?

a îmbunătăți: a plasa pe un fundal negru refractar ;-)

Această fază, chiar sub fotografie, cu o chinezească lipind sticle pe acoperiș, depinde de tine?
altfel mi se pare cu adevărat grozav! Am un panou solar în stil plat într-un colț al casei mele, care a fost construit de un student ecologist acum aproximativ XNUMX de ani ...
Ei bine, pe asta te las, cu salutări de la Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 05/09/08, 10:29

Văd că analiza mea de tăiere a cookie-urilor a reacționat, este pentru asta, dar încă persist că atunci când instalăm un încălzitor solar de apă numai pentru apă caldă menajeră (în opinia mea, majoritatea domnului / doamnei) toată lumea), nu merită efortul la un nivel pur financiar. cei 6000 € pe care îi scoateți, este mai bine să îi lăsați în broșura A și vă vor aduce mai mult. dar suntem cu toții de acord aici că atunci când instalăm acest tip de echipament, acesta corespunde și unui alt proces decât cel pur economic.
apoi, unii încearcă să rentabilizeze costul investiției lor folosind la maximum posibilitățile: apă pentru mașina de spălat vase, mașina de spălat etc; și demonstrează, de asemenea, că sunt conștienți că au plătit prea mult, deoarece dacă beneficiul ar fi atât de evident, nu s-ar deranja să facă aceste modificări și ajustări care nu sunt atât de simple.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163